Saturday, 18 July 2015
17 June 2021
راهی برای برون‌رفت از بحران،

«فرخ نگهدار و بازگشت به بازی انتخاباتی»

2011 May 20

مهیار فراورده/ رادیو کوچه

«فرخ نگهدار» رهبر سازمان فداییان خلق، اکثریت، در گفت‌وگویی که با برنامه تفسیرخبر صدای آمریکا در یک‌شنبه 25 اردی‌بهشت داشت، «راه‌حل» ایران را در این می‌بیند که به «بازی انتخابات برگردیم» و امیدوار باشیم که ولایت فقیه «قواعد بازی» را باز به‌هم نزند، او می‌گوید: «اگر بخواهد بحران حل بشود، باید صدای مردم شنیده بشود. یعنی از کانال انتخابات و همان روشی که دو سال پیش زیر قواعد بازی زدند و اعتماد مردم را از دست دادند. باید برگردیم به بازی انتخابات.»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به‌نظر آقای نگهدار «قواعد بازی» تا دو سال پیش و قبل از انتخابات 88 درست بوده و باید برگردیم به همان «بازی» دو سال پیش، او از یک‌سو قواعد بازی را تا پیش از انتخابات 88 درست می‌داند، اما از سوی دیگر اذعان دارد که: «ج.ا.ا از بدو تاسیس خودش تا به‌امروز یک تنشی را در وجود خودش حمل کرده که به رابطه میان مقام رهبری و مقام ریاست‌جمهوری اسلامی ایران برمی‌گشته.»

با این‌که او قبول دارد که: «در تمام طول این 33 سال، هیچ‌کدام از رییس‌جمهوری‌های ایران در طول مسوولیت و ریاست خودش، بری از تعرضات از جانب محافل وابسته به دست‌گاه رهبری مصون نمانده» با این‌حال معتقد است که باید باز هم به‌همان بازی 33 ساله گذشته ادامه داد، همان شکلک‌ها و همان اداها را از خود درآورد تا ببینیم چه می‌شود. پیشنهاد چنین راه‌کاری جز ورشکستگی سیاسی و عدم توان تحلیل اوضاع اجتماعی در ایران نیست.

فرخ نگهدار «راه‌حل دوام‌دار» ایران را در این می‌بیند که: «یا باید آقای خامنه‌ای از مداخله در امور اجرایی و جاری کشور صرف‌نظر بکند و به نظارت و بر نهادهای قدرت اکتفا کند و یا آقای رییس‌جمهوری باید یک فردی بشود تابع ‌امر رهبری مطلق و از خود هیچ اختیاری نداشته باشد و به‌یک نخست‌وزیر بی‌خاصیت تبدیل بشود.» و آن‌وقت تمام مشکلات کشور ما حل خواهد شد.

آقای نگهدار هیچ دلیلی برای خوش‌بینی خود نسبت به رژیمی که در 33 سال موجودیت‌اش به هر جنایتی دست‌زده تا بر اریکه قدرت باقی بماند ارایه نمی‌کند. او منفعلانه فقط خوش‌بین است و منتظر، تا معجزه‌ای روی دهد و آن‌ها که 33 سال برای منافع خود و حفظ «نظام» آدم کشتند، حالا بیایند و قدرت را به مردم واگذار کنند. فرخ نگهدار با استیصال سیاسی به انتخابات سال 92 چشم دوخته که از جعبه جادویی ولایت‌فقیه رئیس‌جمهور منتخب مردم بیرون آید.

آقای نگهدار جامعه را آماده برای تغییر نظام در ایران نمی‌بیند و در مقابل این پرسش که مگر در تظاهرات خیابانی «مرگ بر اصل ولایت فقیه» و «جمهوری ایرانی» مطرح نشد، می‌گوید: «اگر ما تصورات 25 خرداد 1388 را که بنا به تخمین همگانی که حدود 3 و نیم میلیون نفر فقط در تهران» به خیابان‌ها آمدند «با تظاهرات مثلن روز عاشورا و این‌ها بخواهیم مقایسه بکینم به لحاظ رقم حتمن درصد کوچکی از آن خواهد بود». گرچه او خود اقرار می‌کند که آماری از جمعیت روز عاشورا در دست نیست.

فرخ نگهدار برای تحلیل اوضاع ایران، ابدن به این کاری ندارد که به‌دلیل سرکوب خشونت‌بار شش‌ماهه  از 25 خرداد 88 تا روز عاشورای همان سال، بخشی از مردم از ترس بازداشت، شکنجه و تجاوز، روزهای پس از 25 خرداد و روز عاشورا به خیابان نرفتند

فرخ نگهدار برای تحلیل اوضاع ایران، ابدن به این کاری ندارد که به‌دلیل سرکوب خشونت‌بار شش‌ماهه  از 25 خرداد 88 تا روز عاشورای همان سال، بخشی از مردم از ترس بازداشت، شکنجه و تجاوز، روزهای پس از 25 خرداد و روز عاشورا به خیابان نرفتند. برای ایشان همین‌که در روز عاشورا درصد کم‌تری جرات کردند به خیابان‌ها بروند و شعارهای «مرگ بر اصل ولایت فقیه» و «جمهوری ایرانی» را سر بدهند، کافی است تا این مطالبه‌ها را فقط خواست روز عاشورایی‌ها بداند نه خواست اکثریت.

اگر دست‌گاه حاکمه مردم را آزاد گذاشته بود تا برای بیان مطالبات خود به تظاهرات بپیوندند و مردم نرفته بودند، آن‌گاه حرف آقای نگهدار می‌توانست درست باشد. اما ایشان دیده‌گان خود را بر روی کلیه خشونت‌های وارد از سوی رژیم به مردم به‌خاطر رفتن به تظاهرات می‌بندد، و سپس به‌همین دلیل به یک تحلیل غلط می‌رسد.

فرخ نگهدار در مورد «ارزیابی میزان تاثیر سیاسیت‌های دولت‌های غربی در مناسبات میان دولت و ملت در ایران و خواست‌ و مطالباتی که مردم دارند در ایران دنبال می‌کنند» به‌این باور ندارد که می‌شود پشتیبانی آن‌ها را برای تغییر رژیم در ایران به‌دست آورد.

او از یک‌سو «سرنگونی و یا در آستانه سرنگونی قرار گرفتن» رژیم‌های اخیر در خاورمیانه، مانند مصر و عدن را حاصل «فشار بر حکومت‌ها» می‌داند و معتقد است که ما «در ایران هم شاهد خواهیم بود.» اما از سوی دیگر گویی برچیده‌شدن بساط ولایت‌فقیه تابویی است که نباید امکانش را مطرح کرد، می‌گوید: «در مصر رژیم ارتش و نهادهای کنترل کننده امنیت کشور سقوط نکردند. اگر در ایران سپاه پاسداران و ارتش ج.ا.ا را حفظ کنید و تغییر مهره‌ها را در بالا شاهد باشید این تغییر نظام نیست تغییر راس حکومت است.»

برای آقای نگهدار «مثل روز» روشن است که «این اتفاق در ایران هم خواهد افتاد». با این پیش‌بینی، لابد باید منتظر روزی باشیم که خامنه‌ای مثل مبارک کنار بکشد و مهره‌ها را در راس حکومت تغییر دهند.

با این‌که آقای نگهدار خود را مطلع نسبت به «روحیه جامعه ایرانی» می‌داند، مطالبه تغییر رژیم را در بین مردم ایران نمی‌بیند و می‌گوید: «برخی امیدوارند که در آینده مطالبه‌ای از سوی مردم مبنی بر تغییر رژیم به‌وجود بیاید ولی فعلن که چنین چیزی نیست.»

خسته نباشید آقای نگهدار.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,