Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
مدیر کل سازمان بین المللی انرژی اتمی

«توپ در زمین ایران است، فرصت سوزی نکنید»

2009 November 21

روز جمعه محمد البرادعی از ایران خواست پیشنهاد آژانس در مورد غنی سازی در خارج از کشور را بپذیرد و به قدرت های برزگ نیز توصیه کرد از اعمال تحریم های بیشتر علیه تهران خودداری کنند.

بنا بر گزارش خبرآن‌لاین به نقل از  خبرگزاری رویترز مدیر کل سازمان بین المللی انرژی اتمی گفت پیشنهاد آژانس مبنی بر انتقال اورانیوم ایران به روسیه و فرانسه برای تبدیل به سوخت هسته ای راکتور تهران، فرصتی استثنایی برای از بین بردن بی‌اعتمادی‌ها در مورد برنامه هسته‌ای ایران است؛ « امیدوارم تا پایان سال به توافق دست یابیم».

البرادعی که در یک کنفرانس خبری در برلین سخن می‌گفت افزود «معتقدم که توپ در زمین ایران است. امیدوارم آنها این فرصت بی نظیر و گذرا را از دست ندهد».

رویترز نشست خبری البرادعی را، انتقال مستقیم پیام به رهبران ایران دانسته و به نقل از او نوشت «شما باید وارد دیپلماسی فعال شوید، باید درک کنید که این نخستین باری است که شما با تعهدی حقیقی از سوی رییس جمهوری امریکایی برای تعاملی مبتنی بر احترام و بدون پیش شرط مواجهید، فرصت را از دست ندهید».

البرادعی در مورد اظهارات وزیر خارجه ایران گفت «تصور نمی‌کنم که پاسخ نهایی ایران را دریافت کرده‌ام، آنچه شنیده‌ام پاسخی شفاهی است، آن‌ها گفته‌اند تا زمان تحویل سوخت، باید مواد [اورانیوم] را در ایران نگهداری کنند. معنای این سخن برای من عبارت است از میزان بالای بی‌اعتمادی ایران به طرف غربی خود».

البرادعی در مورد تحریم های بیشتر علیه ایران گفت « آیا تحریم موضوع را حل خواهد کرد؟ اینطور فکر نمی کنم. از نظر من تحریم اوضاع را بدتر می‌کند».

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: