Saturday, 18 July 2015
18 June 2021
مجله خبری تاجیکستان،

«دل‌آزردگی سفیر ایران از مقامات تاجیکستان»

2011 May 20

کیومرث/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

«علی‌اصغر شعردوست» سفیر جمهوری اسلامی ایران در «دوشنبه» دل‌آزردگی خود از رهبر کمیته رادیو و تلویزیون تاجیکستان «اسد‌اله رحمان‌اف» و مشاور رییس‌جمهوری «سعید مراد فتایف» را در جمع خبرنگاران اعلان کرد. آقای «شعردوست» گفت این دو نماینده حکومت تاجیکستان که مسوول راه‌اندازی تلویزیون فارسی زبان «نوروز» در این کشوراند، به نامه و تماس‌های او پاسخ نمی‌دهند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به قول او با وجود آن‌که جانب ایران همه عهده‌داری‌های خود را در مورد تاسیس و راه‌اندازی تلویزیون فارسی زبان «نوروز» انجام داده است، اما جانب تاجیکستان در اجرای آن کندی می‌کند.

علی‌اصغر شعردوست به‌طور خیلی‌ روشن بیان کرد، که ایران با تاجیکستان در مورد راه‌اندازی تلویزیون فارسی زبان مشکلی‌ ندارد، اگرچی در این ضمینه با افغانستان هنوز اختلاف‌هایی پابرجاست.

«حالا افغانستان نمی‌خواهد هم‌کاری کند. حد عقل ما که با تاجیکستان مشکل نداریم. آمدیم این‌جا، می‌خواهیم کار بکنیم. نمی‌خواهم گلایه بکنم. اگر «اسد‌اله رحمان‌اف» مطرح نکرده بود، من هم مطرح نمی‌کردم. من این‌جا سوال می‌کنم، غیر از دو طبقه یک ساختمان مخروبه چه‌کاری برای این تلویزیون کردند؟ من این‌جا نامه دارم. الان از نه‌ماه پیش تجهیزات این تلویزیون آماده است در «هامبورگ». من به سفیر تاجیکستان در آلمان گفتم، آقا انتقال این‌را هیچ شرکت حمل‌و‌نقل بین‌المللی به دوش نمی‌گیرد. چون می‌گویند ما بیاوریم، در مسیر «ازبکستان» این کالا را خراب می‌کنند. امنیت ندارد. ما بخشی از این تجهزات را به ایران منتقل کردیم و از آن جا به «دوشنبه» آوردیم.»

چنین نگرانی سفیر ایران در حالی است که بنا به گفته او هفته‌ای یک‌بار از تاجیکستان به آلمان و از آلمان به تاجیکستان پرواز هواپیما صورت می‌گیرد. وی گفت جانب ایران خواسته است، تا تاجیکستان آن کالاها را از آلمان توسط این هواپیما که با مسافران کم پرواز می‌کند به «دوشنبه» آورد. ولی‌ سفیر افزود، جانب تاجیکستان برای انتقال تجهیزات تلویزیون فارسی‌زبان «نوروز» از آلمان به دوشنبه قیمت یا نرخ خیلی‌ بالای را پیشنهاد کرده است.

سفیر ایران در تاجیکستان گفت، در راه‌اندازی تلویزیون فارسی زبان «نوروز» حالا کشورش تنها مانده است. چون به قول آقای «شعردوست» افغانستان در این راه خود را کنار کشیده و تاجیکستان باشد در امر تاسیس آن کندی می‌کند.

«در حقیقت دل آزرده شدم. حالا در این میدان ما تنها هستیم. آقای «اسد الاه رحمان اف» نیامد که ما را یک بار ببیند. با من یک‌بار ننشست تا بپرسد آن‌کاری که بر دوش ما است، در چه وضع قرار دارد. یک بار نه آمد و بگوید که ما نمی‌توانیم به شما کمک بکنیم، ولی‌ می‌دانیم که شما این‌جا کار می‌کنید» افزود سفیر جمهوری اسلامی.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان گفت: «این همه مشکل را در حالی‌ روشاد اظهار می‌کند که پیش از این رییس کمیته رادیو و تلویزیون تاجیکستان «اسد‌اله رحمان‌اف» در یک نشست خبری جانب ایران را به آن متهم کرد که تا‌کنون برای تاسیس تلویزیون فارسی زبان کاری را انجام نداده است.» آقای «رحمان‌اف» در این صحبت خود گفته بود که تاجیکستان برای تاسیس این تلویزیون بنای را اختصاص داده و منتظر آن نشسته است که کی ایران به تاجیکستان تجهیزات وعد‌گی خود را وارد می‌کند و به کار این تلویزیون آرمانی که طول پنج سال این‌جانب مسوولانش به اتفاق نظر نه آمده‌اند آغاز می‌بخشد.

با این‌همه «علی‌اصغر شعردوست» گفت: «به‌عنوان وزارت امور خارجه نامه نوشته و تقاضا کرده است تا جانب تاجیکستان روزی را برای آغاز فعالیت این تلویزیون مشخص بکند، تا جانب ایران آوردن تجهیزات و نصب آن را برنامه‌ریزی کند.» این در حالی‌ که به گفته آقای «شعردوست» همه تجهیزات از آلمان خریداری‌شده متخصصان آلمانی طول ۲۰ روز آن را نصب و ۲۵ روز دیگر آن را سنجش خواهند کرد.

در همین حال معاون رییس کمیته رادیو و تلویزیون تاجیکستان «حبیب‌اله ناظیری» گفت که خود او به تازگی به این سمت پذیرفته‌شده و از اصل واقعه آگاهی ندارد. این مسوول کمیته رادیو و تلویزیون افزود، این ادعا سفیر جمهوری اسلامی را به مقامات تاجیکستان خواهد رساند.

طرح تاسیس تلویزیون فارسی زبان «نوروز» هنوز پنج‌سال پیش در یک دیدار سه گانه «محمود احمدی‌نژاد»، «امام‌علی رحمان» و «حامد کرزی» در «دوشنبه» اعلان شد. ولی‌ با گذشت پنج‌سال هنوز این کار انجام نشده است. بیش‌تر کارشناسان می‌گویند شاید مشکل تجهیزات و یا هزینه این تلویزیون نبوده، بلکه به نظام‌های مختلف این سه کشور فارسی زبان ربط می‌گیرد، که  یکی دنیوی است و دیگری اسلامی.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,