Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
مهارت‌های زندگی

«یک خواب مناسب»

2011 May 20

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

خوابیدن یکی از کارهایی است که در طول شبانه‌روز انجام می‌دهیم حالا ممکن است یکی سه ساعت بیش‌تر در طول شبانه‌روز نخوابد و دیگری نیمی از زندگی‌اش را در خواب باشد. اما این که چه میزان خوابی مناسب است و با کم‌خوابی و پرخوابی چگونه برخورد کنیم موضوعی است که در برنامه امروزم به آن می‌پردازم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

شما از کدام دسته افراد هستید؟ آن‌ها که شب‌ها خوابشان نمی‌برد یا آن‌ها که تا سرشان را می‌گذارند روی بالش به خواب می‌روند؟ در شبانه روز چند ساعت می‌خوابید؟ اصلن فکر می‌کنید پرخوابید یا کم‌خواب؟

آن‌چه که مسلم است این است که هر فردی در طول شبانه روز به خواب کافی نیاز دارد اما میزان خواب مورد نیاز هر کسی به‌طور چشم‌گیری در طول عمرش فرق می‌کند و به ویژگی‌هایی مثل سن، میزان فعالیت، سلامت عمومی و عادت‌های زندگی او بستگی دارد.

خواب برای تازه و سالم نگاه‌داشتن ذهن و جسم لازم است اما به همان نسبت که زیاد خوابیدن مضر است، کم‌خوابی نیز می‌تواند خطرآفرین باشد. براساس توصیه کارشناسان سلامتی، یک فرد بزرگ‌سال سالم بهتر است خواب شبانه‌ای حدود هفت تا نه ساعت داشته باشد.

پرخوابی

اما ببینیم پرخوابی چه اثراتی بر روی روح و جسم شخص دارد:

پرخوابی دارای عوارض جسمی هم‌چون کم‌شدن انرژی و اختلال در حافظه است و از عوارض روحی آن نیز می‌توان به از دست‌دادن خلاقیت، داشتن احساس ناخوش‌آیند از گذراندن بیهوده زمان در خواب، مشکلات اجتماعی و در مجموع احساساتی چون اضطراب، گیجی و سردرگمی اشاره کرد.

عامل‌های پرخوابی

پرخوابی می‌تواند دلایل مختلف جسمی و روحی داشته باشد.

بیماری‌ها

برخی از بیماری‌ها می‌توانند سبب خوابیدن طولانی شوند از جمله: «دیابت»، «چاقی»، «سردرد»، «کمردرد»، «افسردگی»، بیماری‌های «قلبی» و «کم‌کاری تیروئید.»

هرچندکه همیشه پرخوابی دلیلی پزشکی ندارد.

گاهی هم افراد به‌دلیل آن که در شب از بی‌خوابی رنج می‌برند یا خواب عمیقی ندارند، به پرخوابی در روز مبتلا می‌شوند.

بحران‌های اقتصادی یا اجتماعی

رکود وضعیت اجتماعی، اقتصادی نیز با خواب زیاد ارتباط دارد. هم‌چنین هر‌چه سن بالاتر می‌رود انسان بیش‌تر دچار پرخوابی می‌شود.

گاهی نیز شرایط روحی و یا احساسی افراد سبب می‌شود که فرد پرخواب شود. برای مثال افسردگی، نداشتن انگیزه، ترس، اضطراب و خستگی. حتا فصل‌ها نیز در افزایش میزان  خواب اثر دارند.

رهایی از پرخوابی

برای درمان پرخوابی باید در گام نخست احساس خود را نسبت به خواب تغییر دهید و به خواب در حد تعادل علاقه داشته باشید.

با برنامه‌ریزی روزانه انگیزه‌های مناسبی برای بیداری داشته باشید.

برای خود، زمان خواب و بیدار‌شدن منظمی تنظیم کنید تا ساعت بیولوژیک، بدن شما را نیز تنظیم کند و شما براساس عادت در ساعت مشخصی از خواب بر‌خیزید. به این ترتیب وقتی به زمان‌های اضافی که در خواب می‌گذرانید فکر می‌کنید از وحشت این همه زمان تلف‌شده دیگر خوابتان نمی‌برد.

کم‌خوابی

کم‌خوابیدن هم مثل زیاد خوابیدن عوارض منفی خودش را دارد از جمله این که بدن از انرژی کافی در طول روز برخودار نیست.‌

یک نکته جالب هم درباره کم‌خوابی یا بی‌خوابی شبانه این است که براساس تحقیق‌های انجام‌شده، شب بیداری برابر با 3 کیلومتر راه رفتن انرژی مصرف می‌کند. این نتایج نشان می‌دهند که افراد زمانی که در تخت بیدار می‌مانند نسبت به زمانی که در ‌خوابند، انرژی بیش‌تری مصرف می‌کنند. 8 ساعت بیداری در تخت حدود 135 کالری بیش‌تر از 8 ساعت خوابیدن در تخت می‌سوزاند.

این امر نشان می‌دهد که درواقع میزان صرفه‌جویی انرژی در طول یک خواب خوب بسیار بیش‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنیم.

یک چرت کوتاه خرگوشی

اما دانش‌مندان توصیه دیگری هم در زمینه خواب دارند و آن این که یک چرت سبک و کوتاه حتا  6دقیقه‌ای می‌تواند بیش‌تر از یک خواب عمیق حافظه را تقویت کند‌.

البته گفته می‌شود چرت روزانه تاثیرات مثبت دیگری از قبیل کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی و کنترل بهتر فشارخون  را نیز به هم‌راه دارد. اما به‌نظر می‌رسد یک چرت روزانه حتا خیلی کوتاه، به‌عنوان فرصتی برای کسب آرامش و استراحت در این دنیای شلوغ و پرتنش، می‌تواند نقش مهمی در عمل‌کرد مغز و نیز سلامت جسم انسان داشته باشد.

خواب و زیبایی بوست

و آخرین نکته‌ای که در این برنامه اندر فواید خواب مناسب به آن اشاره می‌کنم این است که  شب بهترین زمان برای نشاط بخشیدن به جسم و روح است، انواع بافت‌ها ترمیم می‌شوند و عضلات استراحت می‌کنند و به همین دلیل بعد از بیدارشدن فرد احساس بهتری دارد. هم‌چنین سرعت و شدت سنتز بافت‌ها در طول خواب عمیق و به‌طور معمول از ساعت 12 نیمه شب تا 4 بامداد افزایش می‌یابد. بنابراین اگر به هر دلیلی بین ساعات 00:00 تا 4:00 بیدار بمانید این روند مختل می‌شود.

از سویی با توجه به این نکته می‌توان دریافت که خواب راحت چه‌قدر بر سلامت بافت‌های مختلف بدن تاثیر‌‌گذار است و در نتیجه هر عاملی که به خواب بهتر شما کمک کند به سلامت پوست و زیبایی‌تان هم کمک خواهد کرد.

بنابراین کارشناسان توصیه می‌کنند که با توجه به این که پوست حکم جلد بدن را دارد و از بدن محافظت می‌کند و از طرفی در طول شب نیز به خواب نمی‌رود بهتر است با مواد پاک‌کننده تمامی سلول‌های مرده و آلودگی‌هایی که در طول روز بر پوست‌ انباشته‌شده‌ را زدود و با محصولات مناسب هر نوع پوست‌ در طول شب از آن مراقبت کرد.

هم‌چنین برای پرهیز از پف‌کردن صورت حتمن عادت کنید که به پشت بخوابید با بالشی راحت زیر سرتان تا سیال‌های بدن در پلک‌ها و صورت جمع نشوند و تورم ایجاد نشود.

منبع‌ها

سلامت

همشهری

بی‌بی‌سی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۱ Comment


  1. ab
    1

    آخ گفتید خواب مناسب!

    من می‌خوام

    عالی بود مخصوصن عکس وسط