Saturday, 18 July 2015
23 June 2021

«خبرهای بیستم می ۲۰۱۱»

2011 May 20

موافقت اتحادیه اروپا با گسترش تحریم‌های ایران،

«تحریم بانک تجارت ایران-اروپا از سوی اتحادیه اروپا»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های خارجی و به نقل از دیپلمات‌های اروپایی که از اعلام نام خودداری کرده‌اند، گزارش داده که اتحادیه اروپا روز دوشنبه آینده حدود ۱۰۰ شرکت و بانک ایرانی را تحریم خواهد کرد.

به گفته این منابع، این تحریم‌ها در نشست روز دوشنبه وزرای امور خارجه ۲۷ کشور عضو این اتحادیه به‌طور رسمی اعلام خواهد شد.

اسامی شرکت‌های ایرانی مورد نظر اتحادیه اروپا تاکنون اعلام نشده اما گزارش‌ها از تحریم بانک «تجاری اروپا – ایران» که در هامبورگ آلمان به ثبت رسیده است خبر داده‌اند.

اتحادیه اروپا در ماه آوریل ۳۲ مقام ارشد حکومت ایران را به اتهام نقض حقوق بشر مردم این کشور تحریم کرده بود.

لازم به اشاره است این بانک پیش‌تر توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم شده بود.

هم‌چنین این وزارت‌خانه روز سه‌شنبه این هفته بانک «صنعت و معدن» ایران را نیز تحریم کردند.

به گفته آن‌ها، این بانک برای دور زدن تحریم ها به دولت ایران کمک می کند.

با احتساب بانک صنعت و معدن، آمریکا تاکنون ۲۱ بانک ایرانی را تحریم کرده است.

………………………………………………………

رییس پیشین صندوق بین‌المللی پول تحت بازداشت خانگی،

«آزادی استراوس‌کان با وثیقه یک میلیون دلاری»

خبر / رادیو کوچه

قاضی دادگاهی در نیویورک موافقت کرده است که دومینیک استراوس کان، رییس پیشین صندوق بین‌المللی پول (آی‌ام‌اف)، با تودیع وثیقه یک میلیون دلاری از زندان آزاد شود.

آقای استراوس کان پس از ترک زندان، در آپارتمانی در ناحیه منهتن شهر نیویورک تحت بازداشت خانگی به‌سر خواهد برد.

وی روز  پنج‌شنبه به‌طور رسمی در رابطه با اقدام به سو‌رفتار جنسی و تلاش برای تجاوز به مستخدم ‌ هتلی در این شهر متهم شد. او این اتهام‌ها را بی‌اساس می‌داند.

انتظار می‌رود که با وجود این حکم قاضی ایالتی، وی به دلایل اداری تا روز جمعه در بازداشت‌گاه باقی بماند.

این سیاست‌مدار و اقتصاددان فرانسوی پاسپورت خود را تسلیم دادگاه کرده است.

بر اساس حکم قاضی، استراوس کان، ۶۲ ساله، در این مدت در آپارتمان محل اقامتش به طور شبانه روزی زیر نظر دوربین و یک مامور مسلح پلیس خواهد بود.

هیت اجرایی صندوق بین‌المللی پول پنج‌شنبه اعلام کرد که دومینیک استراوس کان با ارسال نامه‌ای به این هیت، استعفا داده است.

………………………………………………………

نتانیاهو: بازگشت به مرزهای 1967 عملی نیست

«رد طرح صلح مورد‌نظر آمریکا از سوی اسراییل»

خبر / رادیو کوچه

دولت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل با صدور بیانیه‌ای، در روز پنج‌شنبه، چارچوب کلی مورد نظر باراک اوباما برای از آغاز مذاکرات صلح با فلسطینیان را رد کرده است.

رییس جمهوری آمریکا روز پنج‌شنبه طی نقطی در واشنگتن، ضمن تشریح سیاست‌های کلان ایالات متحده در قبال منطقه خاورمیانه، به طور اصولی از تاسیس کشور مستقل فلسطین بر اساس مرزهای قبل از سال ۱۹۶۷ با اسراییل حمایت کرد.

اما دولت اسرائیل با صدور بیانیه‌ای بازگشت به مرزهای ژوئن ۱۹۶۷ را رد کرده و گفته است که دولت آمریکا در سال ۲۰۰۴ در این خصوص به اسراییل تعهد داده بود.

در جنگ شش روزه ژوئن سال ۱۹۶۷ ارتش اسراییل کرانه باختری رود اردن از جمله بیت‌المقدس شرقی را در کنار نوار غزه، به تصرف خود در آورد.

دولت اسراییل در بیانیه خود آن مرزها را «غیر قابل دفاع» توصیف کرده و گفته است که بازگشت به آن به معنای از دست دادن نواحی مسکونی عمده‌ای در مناطق «یهودا و السامره» خواهد بود.

این در حالیست که رییس جمهوری آمریکا می‌گوید که در مذاکرات صلح آتی، اسراییل باید در مورد امنیتش از ناحیه کرانه باختری رود اردن اطمینان حاصل کند.

………………………………………………………

وزیر امور خارجه آمریکا:

«همسر و دختر قذافی به تونس فرار کرده‌اند»

خبر / رادیو کوچه

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در اظهارنظری روز پنج‌شنبه اعلام کرد که صوفیه قذافی، همسر و عایشه، دختر وی به تونس فرار کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این در حالی است که موسی ابراهیم، سخن‌گوی دولت لیبی این خبر را رد کرده و گفته است که همسر و دختر معمر قذافی در طرابلس هستند.

خانم کلینتون گفت: «فشار بر رژیم قذافی به اندازه‌ای افزایش یافته است که دو روز پیش، همسر و دختر قذافی به آن سوی مرز به داخل تونس فرار کردند.»

این در حالی است که روز جمعه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو می‌گوید هواپیماهایش در حملاتی هشت کشتی جنگی قوای معمر قذافی، رهبر لیبی را نابود کرده‌اند.

ناتو اعلام کرد، این کشتی‌ها را در حملاتی هماهنگ به بنادر طرابلس، الخمس و سرت غرق کرده است.

پیش‌تر، دولت لیبی طرح صلحی مبنی بر خروج شورشیان و قوای دولتی از شهرها را پیشنهاد کرده بود که در راستای آن، ناتو نیز در مقابل باید به حملات خود علیه قوای حامی قذافی خاتمه دهد.

………………………………………………………

نماینده اصول‌گرای منتقد احمدی‌نژاد:

«افراد اصلی دور احمدی‌نژاد یا منحرفند یا متهم به فساد»

خبر / رادیو کوچه

احمد توکلی، نماینده اصول‌گرای منتقد دولت در مجلس شورای اسلامی، برخی عناصر اصلی دولت محمود احمدی‌نژاد را به تضعیف اعتقادات شیعه و توسل به سحر و جادوگری متهم کرده و گفته است که «اختلاف ما با دولت مبنایی است.»

به گزارش فارس، آقای توکلی در مصاحبه‌ای و در انتقاد از اشخاص نزدیک به رییس جمهوری اسلامی گفته است: «الان اصلی‌ترین افراد دور دکتر احمدی‌نژاد را نگاه کنید. یا منحرفند و یا متهم به فساد مالی و یا هر دو؛ آیا این عدالت در توزیع قدرت است؟»

این نماینده اصول‌گرا در بخش‌های دیگری از این مصاحبه، گفته است که در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، صرفن به این دلیل که پای‌گاه اجتماعی میرحسین موسوی می‌توانست باعث تحرک اجتماعی در برابر رهبر جمهوری اسلامی شود، «اضطرار» به محمود احمدی‌نژاد رای داد.

این در حالی است که از هفته‌های گذشته تاکنون فشار بر محمود احمدی‌نژاد افزایش یافته و بیش‌تر انتقاد‌ها متوجه اسفندیار رحیم‌مشایی، رییس دفتر وی است. از سویی دیگر در روزهای گذشته یکی از مسوولان ارشد نهاد ریاست جمهوری نیز بازداشت شده است.

………………………………………………………

بدون ذکر دلیل،

«انتقال ۹ زندانی سیاسی زن به اوین»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس برخی گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های منسوب به اصلاح‌طلبان، در روزهای اخیر، ۹ زندانی سیاسی زن از زندان قرچک ورامین به زندان اوین منتقل شده‌اند.

این در حالی است که خبر انتقال این زندانیان سیاسی به زندان قرچک ورامین در هفته‌های گذشته، اعتراض شدید خانواده‌های آن‌ها و فعالان حقوق بشر را در پی داشت.

هنوز از نام و دلیل انتقال مجدد این زندانیان سیاسی زن از زندان قرچک ورامین به زندان اوین اعلام نشده است.

………………………………………………………

شورای نگهبان:

«سرپرستی رییس‌جمهوری بر وزارت نفت غیرقانونی است»

خبر / رادیو کوچه

شورای نگهبان قانون اساسی، سرپرستی محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی بر وزارت نفت را خلاف قانون اساسی دانسته است.

به گزارش فارس، به دنبال طرح سوالات مختلف از اعضای شورای نگهبان در خصوص قانونی یا غیرقانونی بودن سرپرستی شخص رییس جمهوری بر وزارت نفت، تعدادی از اعضا مطابق آیین نامه داخلی شورای نگهبان قانون اساسی از این نهاد استفساریه‌ای را مطرح کردند که شورای نگهبان، آن را خلاف اصل 135 قانون اساسی تشخیص داد.

اصل 135 قانون اساسی می‌گوید: «وزرا تا زمانی‏ که‏ عزل‏ نشده‏‌اند و یا بر اثر استیضاح‏ یا درخواست‏ رای‏ اعتماد، مجلس‏ به‏ آن‌ها رای‏ عدم‏ اعتماد نداده‏ است‏ در سمت‏ خود باقی‏ می‌مانند. استعفای‏ هیت‏ وزیران‏ یا هر یک‏ از آنان‏ به‏ رییس‏ جمهوری تسلیم‏ می‌شود و هیت‏ وزیران‏ تا تعیین‏ دولت‏ جدید به‏ وظایف‏ خود ادامه‏ خواهند داد. رییس‏ جمهوری می‌تواند برای‏ وزارت‌خانه‏‌هایی‏ که‏ وزیر ندارند حداکثر برای‏ مدت‏ سه‏ ماه‏ سرپرست‏ تعیین‏ نماید.

شورای نگهبان تاکنون تفسیر قانونی اعلام شده را منتشر نکرده است.

این در حالی است که در هفته‌های اخیر عزل وزیران وزارت‌خانه‌های ادغام شده در دولت دهم و معرفی سرپرست‌های آن‌ها موضوع بحث‌برانگیز و تنش‌زا بین دولت، مجلس و شورای نگهبان بوده است.

………………………………………………………

روز جمعه روی داد،

«انفجار در نزدیکی خودروی کنسول‌گری آمریکا در پاکستان»

خبر / رادیو کوچه

در پی انفجار یک بمب که دو خودروی کنسول‌گری آمریکا در شهر پیشاور پاکستان را هدف قرار داد یک تن کشته و 11 نفر زخمی شده‌اند.

به گزارش تلویزیون العربیه، انفجار یک بمب دست‌ساز کنار جاده‌ای در پیشاور در شمال غرب پاکستان خسارات زیادی بر دو خودروی کنسول‌گری آمریکا وارد کرده است.

البرتو ردریگز سخن‌گوی کنسول‌گری آمریکا در پیشاور با تایید این خبر اعلام کرد در این حادثه هیچ یک از کارمندان آمریکایی کشته یا زخمی نشده است.

به گزارش رویترز، از سوی دیگر احسان‌اله احسان سخن‌گوی طالبان پاکستان در تماسی مسوولیت این حمله را بر عهده گرفت.

سخن‌گوی طالبان که از مکان نامعلومی تماس می‌گرفت افزود : «دشمن اول ما پاکستان، و سپس ایالات متحده و بعد از آن دیگر کشورهای عضو ناتو می‌باشد.»

هم‌چنین دو انفجار انتحاری در یک مرکز آموزشی در شمال غرب پاکستان این کشور منجر به کشته شدن 80 نفر و زخمی شدن ده‌ها نفر شد.

………………………………………………………

رییس جمهوری آمریکا در آخرین سخن‌رانی:

«پژواک شعارهای مردم بر پشت‌بام‌های تهران شنیده می‌شود»

خبر / رادیو کوچه

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، روز پنج‌شنبه راه‌بردهای جدید ایالات متحده در خاورمیانه را با توجه به جنبش‌های مردمی در کشورهای منطقه، تشریح کرد. وی در این سخن‌رانی به تحریم های آمریکا علیه حکومت بشار اسد ‌به دلیل سرکوب معترضان در سوریه و کمک‌های اقتصادی به کشورهایی چون مصر و تونس اشاره کرد.

پیش از سخن‌رانی باراک اوباما،‌ هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا صحبت کرد و بر نقش مهم دست‌گاه دیپلماسی ایالات متحده در جریان جنبش‌های منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا تاکید کرد.

باراک اوباما در بخشی از سخن‌رانی خود به  سرکوب اعتراضات در سوریه پرداخت و گفت: «مردم سوریه شجاعت خودشان را برای مطالبه گذار به دمکراسی نشان داده‌اند. بشار اسد هم اکنون با یک گزینه مواجه است: او می‌تواند هدایت گذار را برعهده بگیرد، یا از مقابل این راه کنار برود.»

رییس جمهوری آمریکا اضافه کرد:«حکومت سوریه می‌بایست شلیک به تظاهر‌کنندگان را متوقف کند و اجازه برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز را بدهد، زندانیان سیاسی را آزاد کند و به بازداشت‌های ناعادلانه پایان دهد، اجازه دهد کمک‌های انسان‌دوستانه به مناطق چون درعا برسد، و گفت‌وگوی جدی برای پیش‌برد گذار دمکراتیک را آغاز کند.در غیر این صورت بشار اسد و حکومت او هم‌چنان با چالش‌هایی از داخل مواجه خواهد بود و در عرصه بین‌المللی نیز منزوی خواهد شد.»

باراک اوباما در ادامه  گفت:«تاکنون، حکومت سوریه دنباله رو اقدامات متحد خود، ایران، بوده است و در صدد است تا تاکتیک‌های سرکوب را از  تهران کمک بگیرد. این صحبت از دو رویی حکومت ایران است؛ آن‌ها از حقوق تظاهر‌کنندگان دردیگر کشورها دفاع می‌کنند ولی مردم خود را سرکوب می کنند. بگذار بیاد داشته باشیم که نخستین تظاهرات مسالمت‌آمیز در خیابان‌های تهران بود، جایی که حکومت وحشیانه زنان و مردان را مورد تعرض قرار داد و مردم بی‌گناه را به زندان انداخت.‌ ما هنوز پژواک شعارهای مردم بر روی پشت بام‌های تهران را می‌شنویم. تصویر جان دادن زنی جوان درخیابان هم‌چنان در حافظه ماست.»

اشاره باراک اوباما به صحنه کشته شدن ندا آقا سلطان در جریان تظاهرات اعتراضی در خیابان‌های تهران است‌. به گفته مخالفان در جریان اعتراضات به نتیجه انتخابات در ایران در سال ۱۳۸۸ ده‌ها نفر کشته شدند. مقامات انتظامی ایران نیز گفتند در جریان این اعتراضات بیش از چهار هزار نفر را بازداشت کردند.

رییس جمهوری آمریکا  در ادامه تصریح کرد:«ما  هم‌چنان بر مستحق بودن مردم ایران برای دست‌یابی به حقوق جهان‌شمول تاکید خواهیم کرد و حکومت قادر نخواهد بود آرمان‌های آن‌ها را بین ببرد.»

او به یمن اشاره کرد و گفت که علی عبداله صالح، رییس جمهوری این کشور، باید به قول خود برای انتقال قدرت وفادار بماند.

او در مورد بحرین نیز گفت: «بحرین یکی از شرکای دیرینه ماست و ما به امنیت آن متعهدیم. ما تشخیص می‌دهیم که ایران سعی کرده است از تلاطم‌های آن کشور بهره‌برداری کند، و این‌که دولت بحرین علاقه‌ای مشروع به حاکمیت قانون دارد.»

باراک اوباما افزود: «با این حال ما چه به طور علنی و چه در خفا تاکید کرده‌ایم که بازداشت‌های گسترده و استفاده از زور محض با حقوق جهان شمول شهروندان بحرین در تضاد است و باعث نمی‌شود درخواست‌های مشروع برای اصلاحات از میان برود.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,