Saturday, 18 July 2015
19 June 2021
درپی برگزاری تظاهرات پس از نماز جمعه،

«بیست‌وهفت کشته در درگیری‌های سوریه»

2011 May 21

خبر / رادیو کوچه

بر اساس آخرین گزارش‌های روز جمعه و در درگیری‌های تازه بین نیروهای امنیتی سوریه با معترضان این کشور در شهرهای مختلف دست‌کم 27 تن که یک نوجوان 11 ساله نیز در میان آن‌ها دیده شده، کشته شده‌اند.

بر اساس این گزارش‌ها در حمص، سومین شهر بزرگ سوریه نیروهای امنیتی به سوی معترضان تیراندازی کرده‌اند.

به گزارش الجزیره، هم‌چنین هزاران نفر در دیگر شهرهای سوریه از جمله بانیاس به خیابان‌ها آمده‌اند. این در حالی است که بشار اسد، رییس جمهوری سوریه دستور داده برای سرکوب مخالفان در بانیاس، تانک و نیروهای ارتش به این شهر اعزام شوند.

به گفته شاهدان عینی و فعالان سیاسی، پس از برگزاری نماز جمعه اعتراضات مشابهی در شهرهای درعا و قامشلی هم گزارش شده است.

این تازه‌ترین دور از اعتراضات مردمی به سیاست‌های بشار اسد است که به گزارش گروه‌های حقوق بشری از چند ماه پیش تاکنون به کشته‌شدن دست‌کم ۸۵۰ نفر انجامیده است.

بشار اسد، رییس جمهوری سوریه چند روز پیش گفته بود که نیروهای امنیتی در رویایی با اعتراضات دو ماه گذشته این کشور دچار اشتباهاتی شده‌اند و از آموزش‌های جدید برای نیروهای پلیس این کشور خبر داده بود.

با این حال او ریشه اعتراضات اخیر در این کشور را به کشورهای بیگانه مرتبط دانسته و از آغاز اعتراضات تا به امروز تغییرات چندانی در سیاست های خود به وجود نیاورده است.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در سخن‌رانی روز گذشته خود به تشریح مواضع و سیاست‌های جدید آمریکا در منطقه خاورمیانه پرداخت و از آقای اسد خواست در صورتی که حاضر به انجام اصلاحات گسترده در این کشور نیست، از قدرت خداحافظی کند.

در واکنش به این سخنان آقای اوباما، بشار اسد او را به تحریک معترضان و گروه‌های مخالف داخلی متهم کرده است.

کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان گفته است حدود چهار هزار نفر از ساکنان سوریه طی روزهای اخیر به لبنان گریخته‌اند.

به گفته این آژانس، براساس گزارش‌ها دریافتی بسیاری از این افراد به دلیل بمباران‌های سنگین شهر تلکلخ مجبور به ترک خانه‌هایشان شدند.

از سویی دیگر یکی از سخن‌گویان وزارت اطلاع‌رسانی سوریه ضمن تکذیب هر‌گونه خبری درباره بمباران و تیرامدازی در شهر تلکلخ گفته است بیست نفر از نیروهای امنیتی در جریان درگیری‌ها با معترضان کشته شدند.

بیشتر بخوانید:

«پژواک شعارهای مردم بر پشت‌بام‌های تهران شنیده می‌شود»

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,