Saturday, 18 July 2015
19 June 2021
سی‌و‌یکم اردی‌بهشت- بیست‌و‌یکم می

«تقویم تاریخ سی‌و‌یکم اردی‌بهشت»

2011 May 21

رادیو کوچه

روز جهانی توسعه فرهنگی- همه ساله چنین روزی در کشورها گرامی داشته می‌شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1590 میلادی- عهدنامه «فرهاد پاشا» عهدنامه‌ای میان امپراتوری صفوی و امپراتوری عثمانی، امضا شد. این عهدنامه پس از جنگی طولانی میان آن‌ها از ۱۵۷۸ تا ۱۵۹۰ منعقد شد.

در نبردی به‌نام نبرد «چیلدیر»، سپاه عثمانی موفق شد که سپاه ایران را در نزدیکی منطقه چیلدیر شکست دهد و به بیش‌تر مناطق قفقاز جنوبی دست یابد. پس از چندی، سپاه ایران شروع به پس‌گیری مناطق از دست داده‌اش کرد. در نتیجه سپاه عثمانی بار دیگر به سمت ایران حرکت کرد و در سال ۱۵۸۳ در نبردی به نام نبرد «مشعل‌ها» (که به‌خاطر این‌که نبرد در شب روی داد در آن از مشعل‌های زیادی استفاده کردند و به همین دلیل بدین نام نامیده شده)، سپاه ایران از عثمانی شکست خورد و مناطق قفقاز جنوبی دوباره به‌دست عثمانی افتاد. در طی ۶ سال پس از این فتح، مهم‌ترین اتفاق، فتح تبریز به‌دست عثمانی‌ها بود. با توجه به دیگر مشکلات ایران نظیر جنگ‌های داخلی و جنگ علیه ازبکان، «شاه عباس یکم» مجبور شد تا عهدنامه را امضا کند. در این عهدنامه ایران مالکیت عثمانی را به مناطق اشغالی پذیرفت.

1921 میلادی- «آندره دیمیترویچ ساخاروف» (Andrei Dmitrievich Sakharov) فیزیک‌دان هسته‌ای شوروی در مسکو زاده شد. وی «پدر بمب هسته‌ای» این کشور لقب گرفته ‌است و به عنوان قهرمان دموکراسی و حقوق بشر در شوروی شناخته می‌شود.

او به تئوری‌های فیزیک علاقه داشت و سر‌انجام در همین رشته هم فارغ‌التحصیل شد. پس از بمباران اتمی هیروشیما توسط آمریکا، هیتی از طرف دولت روسیه موظف به مطالعه در این زمینه شدند. این تحقیقات با ابتکارات ساخاروف منجر به اختراع اولین بمب هیدروژنی در سال ۱۹۵۲ و به خاطر فعالیت‌هایش برنده جایزه صلح نوبل در سال ۱۹۷۵ شد.

ساخاروف عاقبت در  دسامبر ۱۹۸۹ بر اثر حمله قلبی در‌گذشت‌.

1927 میلادی- یک هوانورد آمریکایی به نام «چارلز اگوستوس لیندبرگ» (Charles Augustus Lindbergh (با یک هواپیمای یک موتوره از نیویورک آمریکا برخاست و پس از ۳۳ ساعت و ۲۱ دقیقه پرواز بدون توقف، عرض ۳ هزار و ۶۰۰ مایلی اقیانوس اطلس را طی کرد و در پاریس در فرانسه فرود آمد. این پرواز نخستین پرواز انفرادی و بدون توقف بین دو قاره آمریکا و اروپا بر فراز اقیانوس اطلس بود و شهرت بسیاری را برای لیندبرگ به هم‌راه داشت.

1956 میلادی- پس از دست‏یابی ایالات متحده آمریکا به بمب هسته‏ای و به کارگیری آن در شهرهای هیروشیما و ناکازاکی ژاپن در جریان جنگ جهانی دوم، این بار در اوایل دهه 1950 دانش‌مندان آمریکایى برای ساختن بمب هیدروژنی تلاش می‏کردند. قدرت انهدامی این بمب، به درجات بیش‌تر از بمب هسته‏ای بود. آزمایش‏های اولیه این بمب در سال 1952 صورت گرفت. اما در چنین روزی، اولین بمب هیدروژنی آمریکا در جزیره «بی‏کینی» واقع در اقیانوس اطلس آزمایش شد. در این میان حتا دانش‌مندانی نظیر «آلبرت انیشتین» نیز جهانیان را علیه خطرات مرگ‌بار سلاح‏های هسته‏ای آگاه کرد.

——————————————-

برخی از روی‌دادهای دیگر

1991 میلادی- «راجیو گاندی» (Rajiv Ratna Gandhi) یکی از رهبران هندوستان در این کشور به دست  مخالفان ترور شد .

1471 میلادی- «آلبرشت دورر» نقاش معروف دوران اصلاحات پروتستانی در آلمان، زاده شد.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا (فارسی و انگلیسی)

راسخون

بی‌بی‌سی انگلیسی

نیویورک تایمز

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,