Saturday, 18 July 2015
23 June 2021

«خبرهای بیست‌ویکم می ۲۰۱۱»

2011 May 21

تجمع در مادرید در اعتراض به سیاست‌های دولت

«نخست‌وزیر اسپانیا: وظیفه من گوش کردن به مردم است»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

تعدادی از شهروندان اسپانیایی، از شام‌گاه پنج‌شنبه، در میدانی در مادرید، پایتخت این کشور تجمع کرده‌اند تا اعتراض خود را نسبت به سیاست‌های اقتصادی دولت این کشور اعلام کنند.

این افراد از هفته گذشته، میدان پوئرتو دل‌سول (دروازه خورشید) در مرکز مادرید را به اشغال خود در آورده‌اند تا خشم خود را نسبت به دولت و سیاست‌های ریاضتی آن نشان دهند.

گروهی از معترضان، تظاهرات در اسپانیا را با تظاهرات دموکراسی خواهان در میدان تحریر قاهره مقایسه کرده‌اند که منجر به سرنگونی حسنی مبارک شد.

تجمع این افراد در حالی صورت می‌گیرد که کمیسیون انتخاباتی اسپانیا به علت برگزاری انتخابات محلی روز یک‌شنبه، تحصن و تجمع را ممنوع کرده است.

اما دقایقی پس از نیمه شب، هزاران نفر به خیابان‌ها ریختند و شروع به شعار دادن کردند. پلیس هم ممانعتی نکرد.

تظاهرات در اسپانیا از شش روز پیش آغاز شد. به غیر از مادرید، در سایر شهرها نیز تظاهراتی برگزار شده است.

طبق آمار، ۴۵ درصد جوانان در این کشور بیکار هستند.

اقتصاد اسپانیا با کسری بودجه شدید و بده‌کاری‌های هنگفتی مواجه است.

دولت اسپانیا با اعمال سیاست‌های ریاضتی تلاش کرده است بدهی‌های دولتی را کاهش دهد.

طبق قوانین اسپانیا، تجمعات سیاسی یک روز پیش از برپایی انتخابات ممنوع است.

گروهی از تظاهرکنندگان گفته‌اند که آن‌ها از احتمال برخورد پلیس هراس داشتند اما وزیر کشور اسپانیا گفته است که پلیس برای «حل مشکل، مشکل دیگری نمی‌آفریند.»

خوزه لوئیس رودریگز زاپاته رو، نخست وزیر اسپانیا با تظاهرکنندگان احساس هم‌دردی کرده است.

او گفته است: «وظیفه من، گوش کردن است و تلاش برای دادن پاسخی از سوی دولت تا ما بتوانیم وضعیت اقتصادی و استخدامی را هر چه زودتر بهبود بخشیم.»

انتظار می‌رود حزب سوسیالیست در انتخابات محلی و منطقه‌ای روز یک‌شنبه، نتایج خوبی به دست نیاورد.

……………………………………………………….

«ویدئو/کاهش محدودیت ویزای آمریکا برای دانش‌جویان ایرانی»

خبر / رادیو کوچه

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرده که محدودیت زمانی ویزای ایالات متحده برای دانش‌جویان ایرانی کاهش یافته است.

ویزای آمریکا برای دانش‌جویان ایرانی و سایر افرادی که بر اساس برنامه‌های تبادل تحصیلی از ایران به ایالات متحده سفر می‌کنند، تاکنون به مدت سه ماه اعتبار داشت و تنها برای یک بار ورود به خاک این کشور صادر می‌شد.

اما خانم کلینتون روز پنج‌شنبه در یک پیام ویدیویی اعلام کرد که مدت اعتبار این ویزا به دو سال افزایش یافته است و متقاضیان ایرانی مجبور نخواهند بود که هر بار پس از ترک آمریکا، برای ورود مجدد تقاضای ویزا بدهند.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا: «از تاریخ ۲۰ مه ۲۰۱۱ به بعد، متقاضیان ایرانی دارنده شرایط برای ویزا در رده‌های F، J و M به منظور تحصیل و تحقیق در رشته‌های غیر‌حساس، غیر‌فنی، و وابستگان آن‌ها، برای دریافت روادید دوساله با امکان ورود مکرر واجد شرایط خواهند بود.»

خانم کلینتون این اقدام را «گامی بزرگ» از سوی دولت باراک اوباما برای حمایت از مردم ایران توصیف کرد.

……………………………………………………….

نخست وزیر اسراییل در دیدار بار اوباما:

«اسراییل صلح می‌خواهد»

خبر / رادیو کوچه

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، بعد از دیدار در کاخ سفید عنوان کردند در خصوص نحوه رسیدن به صلح در خاورمیانه «اختلاف نظر» دارند.

به گزارش رویترز، باراک اوباما یک روز پیش از آن طی نطقی در واشنگتن گفته بود کشور مستقل فلسطین باید بر اساس مرزهای قبل از جنگ ۱۹۶۷ تاسیس شود.

آقای نتانیاهو که پیش از این دیدار چارچوب کلی مورد نظر باراک اوباما را رد کرده بود، بعد از این دیدار گفت که شاید در بعضی موارد بشود کوتاه آمد، اما بازگشت به مرزهای پیش از جنگ ۱۹۶۷ غیرقابل پذیرش است.

با این حال آقای نتانیاهو تاکید کرد که برای تلاش‌های آقای اوباما ارزش قائل است و گفت: «اسراییل صلح می‌خواهد.»

آقای اوباما گفت دو طرف موج اخیر تغییرات سیاسی در منطقه را بررسی و در این مورد که این تغییرات چه تاثیری بر امنیت آمریکا و اسراییل خواهد داشت، بحث کردند.

باراک اوباما گفت دو طرف در مورد کشور آینده فلسطین اختلاف نظر دارند، اما تاکید کرد که این اختلاف نظری بین دو دوست است.

آقای نتانیاهو هم گفت: «در حالی که اسراییل حاضر است برای رسیدن به صلح امتیازهای سخاوت‌مندانه‌ای بدهد، نمی‌تواند به مرزهای قبل از ۱۹۶۷ برگردد. چون این مرزها غیر‌قابل دفاع هستند.»

آقای نتانیاهو گفت: «صلحی که بر پایه توهم بنا شود، به صخره سخت واقعیات خاورمیانه برخورد خواهد کرد.»

……………………………………………………….

هفته سی و چهارم لیگ برتر،

«پایان لیگ دهم با سقوط پیکان و پاس»

خبر / رادیو کوچه

دهمین دوره مسابقات فوتبال لیگ برتر فوتبال ایران با سقوط پیکان قزوین و پاس همدان به لیگ دسته اول و پیروزی تیم‌های تهرانی استقلال و پرسپولیس به اتمام رسید.

به گزارش مهر، دیدارهای هفته سی‌و‌چهارم مسابقات فوتبال لیگ برتر از ساعت 18 روز جمعه با برگزاری 9 دیدار در شهرهای مختلف پیگیری شد. با نتایجی که در این دیدارها رقم خورد وداع پیکان قزوین و پاس همدان لیگ برتر قطعی شد.

در دیدارهای هفته سی و چهارم مسابقات فوتبال لیگ برتر این نتایج به‌دست آمد: سایپای البرز 2 – سپاهان اصفهان یک، ذوب آهن اصفهان 2 – استیل آذین تهران صفر، پاس همدان صفر – استقلال تهران 2، صنعت نفت آبادان یک – تراکتورسازی تبریز 3، پرسپولیس تهران 5 – پیکان قزوین یک، شهرداری تبریز صفر – فولاد خوزستان 2، راه آهن شهرری 2 – مس کرمان 2، شاهین بوشهر صفر – نفت تهران یک و ملوان بندرانزلی 2 – صبای قم صفر.

در جدول رده‌بندی لیگ برتر سپاهان اصفهان با 66 امتیاز قهرمان شد و استقلال تهران با 65 امتیاز، ذوب آهن اصفهان 63 امتیاز و پرسپولیس تهران 58 امتیاز در مکان‌های دوم تا چهارم قرار گرفتند.

……………………………………………………….

نماینده مجلس شورای اسلامی:

«محاکمه رحیم‌مشایی باید کنار سران فتنه باشد»

خبر / رادیو کوچه

هم‌زمان با انتشار برخی گزارش‌ها  مبنی بر از تشدید «فشارها» برای بازداشت اسفندیار رحیم‌مشایی، حمیدرسایی، نماینده مجلس و از حامیان سابق دولت محمود احمدی‌نژاد، اظهار داشت، قوه قضاییه می‌بایست با بازداشت رحیم‌مشایی به اتهامات وی رسیدگی کند.

وی هم‌چنین در مورد برخی افراد حلقه اول آن‌چه «جریان انحرافی» می‌خواند گفت که باید به اتهامات مالی و سیاسی آن‌ها نیز رسیدگی شود.

به گزارش فارس، حمید رسایی عنوان کرد: «دست‌گاه قضایی با دستگیری برخی افراد شاخص فتنه‌گران مانند فائزه و مهدی هاشمی، مشایی و برخی افراد حلقه اول جریان انحرافی را باید دستگیر کند و به اتهامات مالی و سیاسی آن‌ها در کنار سران فتنه رسیدگی کند.»

پس از  علنی شدن اختلافات بین محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی،  و  آیت‌اله خامنه‌ای، بر سر ابقای وزیر اطلاعات، حملات  اصول‌گرایان حامی رهبر ایران علیه «جریان انحرافی» در دولت دهم تشدید شده است.

در حالی حمید رسایی خواستار بازداشت اسفندیار رحیم مشایی شده است که سردبیر وب سایت «هفت صبح» که گفته می‌شود از حامیان دولت دهم است، می‌گوید: «فشار شدیدی از جانب اقتدارگرایان برای دستگیری و بازداشت مهندس مشایی وارد شده و تلاش می‌شود با دستگیری دوستان نزدیک مهندس زمینه‌چینی برای گسترش دستگیری‌ها صورت گیرد.»

درهمین زمینه، قاسم روانبخش، از شاگردان آیت‌اله مصباح‌یزدی، پیش‌تر گفته بود: «مشایی یک فراماسونر است که باید بازداشت شود.»

……………………………………………………….

درپی برگزاری تظاهرات پس از نماز جمعه،

«بیست‌وسه‌ کشته در درگیری‌های سوریه»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس آخرین گزارش‌های روز جمعه و در درگیری‌های تازه بین نیروهای امنیتی سوریه با معترضان این کشور در شهرهای مختلف دست‌کم 27 تن که یک نوجوان 11 ساله نیز در میان آن‌ها دیده شده، کشته شده‌اند.

بر اساس این گزارش‌ها در حمص، سومین شهر بزرگ سوریه نیروهای امنیتی به سوی معترضان تیراندازی کرده‌اند.

به گزارش الجزیره، هم‌چنین هزاران نفر در دیگر شهرهای سوریه از جمله بانیاس به خیابان‌ها آمده‌اند. این در حالی است که بشار اسد، رییس جمهوری سوریه دستور داده برای سرکوب مخالفان در بانیاس، تانک و نیروهای ارتش به این شهر اعزام شوند.

به گفته شاهدان عینی و فعالان سیاسی، پس از برگزاری نماز جمعه اعتراضات مشابهی در شهرهای درعا و قامشلی هم گزارش شده است.

این تازه‌ترین دور از اعتراضات مردمی به سیاست‌های بشار اسد است که به گزارش گروه‌های حقوق بشری از چند ماه پیش تاکنون به کشته‌شدن دست‌کم ۸۵۰ نفر انجامیده است.

بشار اسد، رییس جمهوری سوریه چند روز پیش گفته بود که نیروهای امنیتی در رویایی با اعتراضات دو ماه گذشته این کشور دچار اشتباهاتی شده‌اند و از آموزش‌های جدید برای نیروهای پلیس این کشور خبر داده بود.

با این حال او ریشه اعتراضات اخیر در این کشور را به کشورهای بیگانه مرتبط دانسته و از آغاز اعتراضات تا به امروز تغییرات چندانی در سیاست های خود به وجود نیاورده است.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در سخن‌رانی روز گذشته خود به تشریح مواضع و سیاست‌های جدید آمریکا در منطقه خاورمیانه پرداخت و از آقای اسد خواست در صورتی که حاضر به انجام اصلاحات گسترده در این کشور نیست، از قدرت خداحافظی کند.

در واکنش به این سخنان آقای اوباما، بشار اسد او را به تحریک معترضان و گروه‌های مخالف داخلی متهم کرده است.

کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان گفته است حدود چهار هزار نفر از ساکنان سوریه طی روزهای اخیر به لبنان گریخته‌اند.

به گفته این آژانس، براساس گزارش‌ها دریافتی بسیاری از این افراد به دلیل بمباران‌های سنگین شهر تلکلخ مجبور به ترک خانه‌هایشان شدند.

از سویی دیگر یکی از سخن‌گویان وزارت اطلاع‌رسانی سوریه ضمن تکذیب هر‌گونه خبری درباره بمباران و تیرامدازی در شهر تلکلخ گفته است بیست نفر از نیروهای امنیتی در جریان درگیری‌ها با معترضان کشته شدند.

……………………………………………………….

مشاور ارشد مهدی کروبی:

«موافقت با درخواست کروبی برای انتقال به خانه‌ای دیگر»

خبر / رادیو کوچه

براساس گزارش برخی افراد منسوب به رهبران معترضان در ایران، مسوولان امنیتی جمهوری اسلامی با انتقال مهدی کروبی و همسرش به مکانی دیگر موافقت کرده‌اند، تا ساکنان سایر واحدهای مسکونی مجتمع محل سکونت آن‌ها بتوانند به خانه‌هایشان بازگردند.

به گزارش بی‌بی‌سی، مجتبی واحدی، مشاور ارشد مهدی کروبی در گفت‌وگویی ضمن تایید این خبر گفت که در حال حاضر فاطمه کروبی، همسر آقای کروبی برای ترتیب دادن مقدمات این انتقال به‌طور موقت از حصر خارج شده است.

به گفته مجتبی واحدی این مجتمع آپارتمانی ۸ واحد مسکونی دارد که ۴ واحد آن به مهدی کروبی و فرزندانش تعلق دارد و ۴ واحد دیگر متعلق به افراد دیگری است.

مشاور مهدی کروبی می‌گوید آقای کروبی تا به حال چندین بار از نیروهای امنیتی خواسته بود اجازه دهند آن‌ها به مکان دیگری منتقل شوند تا ساکنان واحدهای دیگر این مجتمع آپارتمانی بتوانند به خانه‌هایشان برگردند، اما هر بار با این درخواست مخالفت می‌شد.

در روز سوم اردیبهشت ماه امسال برای نخستین بار در چند ماه گذشته به فاطمه کروبی اجازه داده شد برای درمان پزشکی چند روز از خانه خارج شود.

اکنون بار دیگر با خروج خانم کروبی از منزل موافقت شده و او در پی یافتن مکانی دیگری است تا محل حبس او و همسرش به آن‌جا منتقل شود، اما به گفته مجتبی واحدی با توجه به این‌که نیروهای امنیتی برای چنین مکانی «ویژگی‌های خاصی» تعریف کرده‌اند، هنوز خانواده آقای کروبی چنین محلی را پیدا نکرده‌اند.

لازم به یادآوری است تنها چند روز پس از تظاهرات مخالفان در ایران در روز ۲۵ بهمن ماه سال گذشته، نیروهای امنیتی با مراجعه به منزل مسکونی مهدی کروبی و همسرش آن‌ها را تحت بازداشت خانگی قرار دادند و دیگر واحدهای مسکونی مجتمع محل اقامت آقای کروبی را هم تخلیه کردند.

……………………………………………………….

با حکم دیوان عدالت اداری:

«انفصال از‌ خدمات دولتی معاون اجرای محمود احمدی‌نژاد»

خبر / رادیو کوچه

حمید بقایی معاون اجرای محمود احمدی‌نژاد رییس جمهوری اسلامی با حکم دیوان عدالت اداری به چهار سال انفصال از خدمات دولتی محکوم شد.

به گزارش سایت الف، منسوب به اصول‌گرایان روز شنبه در این باره گزارش داد: «بقایی به دنبال تخلفات عدیده در دوره‌ای که ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را بر عهده داشته، در دیوان عدالت اداری محکوم شده است.»

در ادامه این گزارش آمده است: «بقایی تا این لحظه حاضر نشده است که این حکم را اجرا کند و به دنبال برگرداندن آن در دیوان عدالت اداری است.»

لازم به اشاره است در همین راستا شماری از نزدیکان مشایی دستگیر شده‌اند. تنش‌های به‌وجود آمده در جمهوری اسلامی از زمان تلاش احمدی‌نژاد برای برکناری حیدر مصلحی وزیر اطلاعات و مخالفت آیت‌اله خامنه‌ای آغاز شد.

……………………………………………………….

وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی:

«مقابله با جریانات انحرافی در دستور کار وزارت اطلاعات»

خبر / رادیو کوچه

وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی روز شنبه با بیان این‌که مقابله با آن‌چه وی «جریانات انحرافی» در دولت می‌خواند اعلام کرد در دستور کار وزارت اطلاعات قرار گرفته و گفت: «وزارت اطلاعات به وسیله اقدامات اطلاعاتی با گروه‌های منحرف در کشور برخورد می‌کند.»

به گزارش مهر، حیدر مصلحی وزیر اطلاعات پیش‌از ظهر روز شنبه در حاشیه مراسم رونمایی از کتاب دایره‌المعارف شهدای ترور اظهار داشت: «اساسن یکی از کارهای وزارت اطلاعات این است که با جریانات انحرافی که در مجموعه کشور تحت عنوان گروه‌های منحرف فعالیت می‌کنند به وسیله کارهای اطلاعاتی مقابله کند.»

وی هم‌چنین در رابطه با ادامه حضور مجاهدین خلق در کمپ اشرف نیز عنوان کرد: «این حرکتی است که آمریکا و حامیان آن دنبال می‌کنند تا این گروهک تروریستی را حفظ کنند اما باید بدانند که زمان آن‌ها تمام شده و دیگر جایی برای ماندن ندارند.»

در همین راستا برخی از منتقدان اصول‌گرای مجلس از مقام‌های امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی خواستار بازداشت اسفندیار رحیم‌مشایی و نزدیکان محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی شدند.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,