Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
یکم خرداد- بیست‌و‌دوم می

«تقویم تاریخ یکم خرداد»

2011 May 22

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


1907 میلادی- «ژرژ پراسپر رمی»(Georges Prosper Remi)  مشهور به «هرژه» نویسنده و کارتونیست بلژیکی زاده شد. او بیش از همه به خاطر خلق ماجراهای «تن‌تن و میلو» مشهور است. این اثر از مشهورترین آثار کمیک (داستان مصور) به خصوص در تاریخ اروپا است و به خاطر آن نام «هرژه» در ۲۰۰۳ به تالار مشاهیر کتاب‌های کمیک اضافه شد.

هرژه آموزش رسمی هنری ندیده بود ولی پس از ترک مدرسه، ابتدا به عنوان یک گرافیست شروع به کار کرد و به دنبال آن از سال ۱۹۲۹ تا هنگام مرگش در سال ۱۹۸۳ به خلق ماجراهای تن تن مشغول بود. گفته شده هرژه در اواخر عمرش از مخلوقش تن‌تن زده شده بود و حتا در یک مرحله از تن‌تن به خاطر فشاری که در یک عمر هنری بر رویش گذاشته بود تنفر پیدا کرده بود و گاه نقاشی‌هایی می‌کشید که به نوعی تنفرش را از تن‌تن بروز بدهد. یکی از معروف‌ترین آن‌ها نقاشی است که تن‌تن را به صورت ارباب و خود هرژه را به شکل برده تن تن نشان می‌دهد.

هرژه در ۱۹۸۳ در بلژیک درگذشت. با مرگ وی آخرین کتاب تن‌تن به نام تن‌تن و هنر جدید ناتمام ماند. هر‌چند هنرمندان مشهوری سعی در تمام کردن آخرین داستان تن‌تن کردند. بر طبق وصیت ژرژ رمی، هیچ هنرمندی بعد از وی حق خلق داستان جدیدی از تن‌تن را نداشت و در حقیقت با مرگ وی مجموعه داستان‌های تن‌تن به پایان رسید.

1990 میلادی- در پی نشست دو جانبه وزرای خارجه دو کشور یمن شمالی و جنوبی و در یک اعلامیه مشترک، اتحاد دو یمن در چنین روزی اعلام شد. به این ترتیب این دو کشور، تحت عنوان جمهوری یمن، بار دیگر کشوری واحد تشکیل دادند و اعضای پارلمان مشورتی دو کشور، قانون اساسی یمن واحد را به اتفاق آرا‌ تصویب کردند. پس از این تحولات، سرهنگ «علی عبداله صالح»، به عنوان رییس جمهوری یمن متحد انتخاب شد. در سال 1914، در پی قراردادی میان امپراتوری عثمانی و انگلیس، یمن جنوبی از یمن شمالی، جدا شده بود.

یمن کشوری است عرب در جنوب غربی آسیا و در جنوب شبه جزیره عربستان واقع در خاورمیانه، و پایتخت آن شهر «صنعا» است.

2004 میلادی- «منموهان سینگ» (Manmohan Singh) به معرفی حزب کنگره ملی هند نخست وزیر تازه این کشور شد. وی نخستین سیک هندی است که نخست وزیر این کشور می‌شود. وی تاکید کرد که دولت او کنترل صنایع معین را از دست نخواهد داد، بانک‌ها هم‌چنان زیر نظر مستقیم دولت خواهند بود و شرکت‌های دولتی به جای غیر‌دولتی شدن به صورت رقابتی اداره خواهند شد و دولت او از پیروان یک فرقه مذهبی برضد فرقه دیگر حمایت نخواهد کرد و به این ترتیب از پدید آمدن برخوردهای مذهبی جلوگیری می‌شود.

لازم به اشاره است که 12 درصد از جمعیت هند مسلمان و دو در صد سیک هستند.

1359 خورشیدی- پس از انقلاب اسلامی، در آبان 1358 روابط جمهوری اسلامی با آمریکا بحرانی شد و به منظور وادار کردن آمریکا به استرداد «محمد‌رضا پهلوی» سفارت آمریکا به تصرف دانش‌جویان درآمد و کلیه کارکنان آن به گروگان گرفته شدند. در پی آن در اول خرداد 1359، آمریکا و برخی کشورهای اروپا، داد و ستدهای اقتصادی ایران را تحریم کردند.

——————————————-

برخی از روی‌دادهای دیگر

– روز بزرگ‌داشت ملاصدرا

1885 میلادی- «ویکتور ماری هوگو» شاعر و رمان‌نویس مشهور فرانسوی در پاریس درگذشت.

1859 میلادی- «سر آرتور کانن دویل»   (Sir Arthur Ignatius Conan Doyle) نویسنده و پزشک اسکاتلندی متولد شد. وی شهرت خود را مدیون پدیدآوردن شخصیت «شرلوک هولمز» کارآگاه خصوصی است.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا (فارسی و انگلیسی)

راسخون

Iranian history

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,