Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
پرسه – گزارشی از جشن رنگ‌های مالزی

«در ایران محال است…»

2011 May 22

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

امسال نیز در روز جهانی «تنوع فرهنگی و گفت و گو برای توسعه» هم‌چون دو سال گذشته فرصتی دست داد تا در جشن‌واره‌ای با عنوان رنگ‌های مالزی که هر ساله وزارت گردش‌گری این کشور به منظور به رخ کشاندن توان‌مندی‌های گردش‌گری این کشور برگزار می‌کند شرکت داشته باشم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

نمایشی از گونه‌گونی فرهنگی این کشور که در تمامی زوایای این جامعه تاثیرگذار بوده و گردش‌گران را به رنگین‌کمانی از رنگ‌ها دعوت می‌کند.

شاید در سالی که بر احترام و گرامی‌داشت تنوع فرهنگی برای دست یافتن به جهانی سرشار از صلح و همبستگی تاکید شده، هم‌چنین نمایشی از در کنار هم قرارگرفتن نژادها و فرهنگ‌های گوناگون دل‌پذیرتر جلوه نماید و نمایی عملی از تحقق این شعار باشد.

به هر روی این کارناوال هم چون سال‌های گذشته با استقبال خوبی از سوی گردش‌گران و اهالی کوالالامپور و شهرهای اطراف روبرو شد علاوه بر آن‌که گفته شد بیش از 25 میلیون نفر در بسیاری از کشورهای جهان امکان تماشای زنده آن را داشتند.

اما شاید چیزی که برای من همانند بسیاری از هم‌وطنانم جالب توجه بود و یا شاید بتوان گفت تاسف‌آور این بود که ای کاش ماهم می‌توانستیم این‌چنین توان‌مندی‌های کشورمان را که البته به مراتب دارای تنوع بیشتری است به جهانیان بنمایانیم. افسوس و دریغی که هربار با دیدن کشورهایی توان‌مند در جذب گردش‌گر نصیب‌مان می‌شود. افسوس برای فرصت‌های از دست رفته و امید به روزی که بتوان از این پتانسیل باارزش بهره برد.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=vJYzntfE5xM[/youtube]

در طول برپایی این جشنواره گفت‌و گویی با ایرانیان حاضر در مراسم داشتم. تقریبن همگی از چنین برنامه‌ای لذت برده بودند و شادی و حضور رنگ‌های متنوع از جذابیت‌های برنامه بود.

یک ایرانی مقیم مالزی هم که چند سالی است در این جشن شرکت می‌کند و درحال تماشای رقص گروهی وزیر توریسم به همراه مدیران این وزارت‌خانه است می‌گوید بدنیست در ایران هم چنین برنامه‌ای اجرا شود.

به هر حال این هم خواسته و نظری است . فکرش را بکنید که مثلن زمانی که قصد گزینش فردی را به عنوان مدیرعالی در یکی از بخش‌های وزارت‌خانه‌ای فرهنگی یا گردش‌گری داشته باشند، در تحقیقات و گزینش اولیه دانستن انواع رقص‌های سنتی و محلی و ملی از ضروریات باشد.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=F3qsLsnD08s[/youtube]

و در نهایت یک ایرانی مقیم مالزی که از نزدیک با روند رشد فرهنگی این کشور آشناست از داشته‌های وطن و بی‌کفایتی مدیران وطنی می‌گوید در عدم برنامه‌ریزی و مدیریت به جا برای بهره بردن از امکانات و جاذبه‌های گردش‌گری ایران، از نبود تبلیغ کافی و از افسوسی که چرا سرزمینش که شایسته بهترین هاست اینقدر مظلوم واقع شده است و چرا سرزمینی که بهترین ها رادارد نمی تواند خودش را به بهترین شکلی ارایه دهد.

 

جشن «رنگ‌های مالزی 2011» یا (Citrawana or Colours of Malaysia 2011) شنبه شب 21 می، با حضور شاه و ملکه، چندتن از مقام‌های دولتی، سفرای خارجی ، میهمانانی از کشورهای گوناگون و اهالی رسانه در کنار بیش از صد هزار بازدیدکننده در میدان استقلال شهر کوالالامپور برگزار شد.

این جشن که از سال 1999 برگزار می‌شود امسال با تم «جشنواره گردش‌گری یک مالزی» برگزار شد تا تنوع فرهنگی و جاذبه‌های گردش‌گری این کشور را در قالب موسیقی، رقص و نمایش‌های فرهنگی توسط 5 هزار نفر از سراسر مالزی، به رخ جهانیان بکشاند. جاذبه‌هایی از قبیل پارک‌ها و باغ‌ها، توریسم ورزشی، هنر معاصر ، غذا، میوه، خرید و اکوتوریسم.

وزیر گردش‌گری مالزی در سخنرانی افتتاحیه این مراسم با بیان این که اکنون مالزی نهمین مقصد مهم گردش‌گری در جهان است می‌گوید که هدف این کشور رسیدن به جذب 36 میلیون گردش‌گر و در آمدی 168 بیلیون رینگیتی در سال 2020 است.

صنعت گردش‌گری مالزی، با عنوان پنجمین صنعت مهم این کشور توانسته در سال 2010 با جذب 24.5 میلیون گردش‌گر رقمی معادل 56.5 بیلیون رینگیت درآمد نصیب اقتصاد این کشور کند.

صنعت گردش‌گری مالزی که با شعار «مالزی آسیای واقعی» (Malaysia Truly Asia) در جهان شناخته شده است.

امسال کمپینی نیز با عنوان «یک مالزی سبز، یک مالزی تمیز» (1Malaysia Green 1Malaysia Clean) به منظور جلب توجه گردش‌گران به حفاظت بیشتر از محیط زیست از سوی وزارت گردش گری مالزی تشکیل شده است.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3yw1Gnd0FXk[/youtube]

در این برنامه بیش از 200 خبرنگار از رسانه‌های خارجی شرکت داشتند هم‌چنین با پخش مستقیم و زنده این مراسم از شبکه RTM و کشورهای گوناگون امکان دیدار مستقیم این جشن برای بیش از 25 میلیون نفر فراهم شده است.

جشن رنگ‌های مالزی هر ساله در سومین شنبه هفته ماه می برگزار می‌شود و فرصت مناسبی برای آشنایی با ویژگی‌های فرهنگی و گردش‌گری این کشور است.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Rk9Tw0_2S78[/youtube]

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۲ Comments


  1. Mohammad Hadi
    1

    Mammnoon az etelae rasani khob e shoma, b omid e behtar shodan ozaye gardeshgari iran …


  2. reza