Saturday, 18 July 2015
15 June 2021

«خبرهای بیست و دوم می ۲۰۱۱»

2011 May 22

در غیاب وی جایزه به همسرش اهدا شد،

«فیلم رسول‌اف برنده جایزه بخش نوعی نگاه جشن‌واره کن»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

فیلم «به امید دیدار» به کارگردانی محمد رسول‌اف، فیلم‌ساز ایرانی برنده جایزه بهترین کارگردانی در بخش «نوعی نگاه» جشن‌واره کن شد. این فیلم تلاش یک  حقوق‌دان را برای گرفتن روادید خروج از ایران در تهران به تصویر می‌کشد.

به گزارش مرکز برگزاری این جشن‌واره، همسر محمد رسول‌اف جایزه را به نیابت از او دریافت کرد.

آقای رسول‌اف مانند جعفر پناهی به شش سال حبس و محرومیت از ساختن فیلم به مدت 20 سال محکوم شده است. او پس از مدتی از زندان  آزاد، اما ممنوع‌الخروج شد. با وجود آن‌که ممنوعیت خروج آقای رسول‌اف اخیرا لغو شد، اما اجازه نیافت به ‌جشن‌واره کن برود.

هر چند ایمان میرزازاده، وکیل محمد رسول‌اف، چند روز پیش از لغو حکم ممنوع‌الخروجی موکلش خبر داده بود، با این حال به گفته جیمز ولیز، توزیع‌کننده فیلم‌های آقای رسول‌اف در فرانسه،  وی باید برای خروج از کشور از مراجع دیگر نیز مجوز می‌گرفت که این کار تا پایان جشن‌واره کن امکان‌پذیر نبود.

…………………………………………………

براساس چهارمین قطع‌نامه تحریمی شورای امنیت،

«سوییس از ارایه سوخت به ایران‌ایر خودداری کرد»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس اعلام اداره هوانوردی غیرنظامی سوییس، به دنبال خودداری شرکت‌های نفتی از فروش سوخت به شرکت هواپیمایی «ایران‌ایر»، امکان سوخت‌گیری هواپیماهای ایرانی در فرودگاه ژنو وجود ندارد و مقام‌های سوییسی می‌گویند، به دنبال یافتن «راه‌حل عملی» برای این مشکل هستند.

به گزارش خبرگزاری سوییس، آنتون کوهلر، سخن‌گوی اداره فدرال هوانوردی سوییس روز جمعه اعلام کرده است، شرکت‌های نفتی از ارایه سوخت به هواپیماهای ایران‌ایر در فرودگاه ژنو خودداری می‌کنند.

وی گفت: «در حال حاضر هواپیماهای ایران‌ایر در فرودگاه ژنو سوخت دریافت نمی‌کنند.»

شرکت تامین کننده سوخت هواپیما‌ها در فرودگاه ژنو نیز با تایید این خبر اعلام کرده است، این شرکت از پایان ماه آوریل سال جاری میلادی تاکنون دیگر هیچ‌گونه رابطه تجاری با ایران‌ایر نداشته است.

بر اساس اعلام شرکت تامین کننده سوخت هواپیماها در فرودگاه ژنو، علت این امر، خودداری شرکت‌های نفتی از دادن سوخت به هواپیماهای ایرانی بوده است.

با این حال براساس این گزارش، پرواز هفتگی ایران‌ایر به ژنو لغو نمی‌شود و هواپیماهای ایرانی برای سوخت‌گیری باید در کشورهای دیگری مانند صربستان فرود آیند.

در سال گذشته خورشیدی و به دنبال تصویب چهارمین قطع‌نامه تحریمی شورای امنیت و نیز تشدید تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران، گزارش‌هایی درباره  خودداری چند کشور اروپایی از تحویل سوخت به هواپیماهای مسافربری ایرانی منتشر شده بود.

از سوی دیگر در اواخر فروردین ماه سال جاری محمدرضا رحیمی، معاون اول رییس جمهوری اسلامی، اعلام کرد، که ایران در اقدامی «تلافی‌جویانه»، تامین سوخت برای هواپیماهای غربی در  فرودگاه‌های ایران را ممنوع کرده است.

…………………………………………………

پیش‌بینی شکست حزب حاکم در انتخابات محلی اسپانیا

«ادامه تظاهرات در اسپانیا»

خبر / رادیو کوچه

به رغم ادامه تظاهرات گسترده مخالفان سیاست‌های اقتصادی دولت اسپانیا، مردم این کشور برای برگزاری انتخابات محلی روز یک‌شنبه آماده می‌شوند.

پیشبینی می‌شود حزب سوسیالیست حاکم در این انتخابات که برای تعیین اعضای شوراهای شهر و روستا و فرمان‌داران برگزار می‌شود، شکست سنگینی را تجربه کند.

تظاهرکنندگان از رقم بالای بی‌کاری جوانان و سیاست‌های اقتصادی دولت ناراضی هستند.

خوزه لوییس رودریگز زاپاترو، نخست وزیر اسپانیا با مشکلات اقتصادی متعددی مواجه است.

تعداد تظاهرکنندگان در مادرید و دیگر شهرهای اسپانیا در روز شنبه به رغم ممنوعیت برگزاری تجمع‌های اعتراضی بیش‌تر از روزهای گذشته گزارش شده است.

گزارش‌ها بیان‌گر تجمع ۳۰ هزار نفر در میدان پورتا دل‌سول در شهر مادرید است.

تظاهرات مشابهی در شهرهای دیگر از جمله بارسلون، والنسیا، سویل و بیلبائو برگزار شد.

در این حال، پلیس با معترضان درگیر نشده است.

مخالفان از رای‌دهندگان خواسته‌اند به دو حزب اصلی یعنی سوسیالیست‌ها و مخالفان راست میانه رای ندهند.

مخالفان خواهان ادامه تظاهرات پس از برگزاری انتخابات هستند.

…………………………………………………

رسانه‌های منسوب به سپاه پاسداران،

«چند مدیر دولتی ایرانی در شبکه جاسوسی آمریکا»

خبر / رادیو کوچه

یک منبع آگاه روز یک‌شنبه، در اظهارنظری در رسانه‌های منسوب به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی و در پی بازداشت سی تن به اتهام جاسوسی برای آمریکا در ایران اظهار داشت چند تن از مدیران دولتی و نهادهای خدماتی در فهرست بازداشت‌شدگان اخیر قرار دارند.

به گزارش فارس، یک منبع آگاه که از عنوان نامش خودداری کرده است در گفت‌وگویی از بازداشت یک مدیر دولتی در یک وزارت‌خانه و چند مدیر نهادهای خدماتی در جریان «فروپاشی شبکه خراب‌کاری وابسته به سیا» خبر داد.

به گفته این منبع آگاه، «یکی از بازداشت‌شدگان در یکی از وزارت‌خانه‌‌های کشور 25 سال سابقه فعالیت دارد که جذب این شبکه شده بود؛ وی مهم‌ترین انگیزه تلاش برای جمع‌آوری اطلاعات و انتقال آن را به شبکه جاسوسی خارج از کشور، دریافت اقامت از آمریکا یا یک کشور اروپایی و سپری کردن ایام بازنشستگی خود در خارج کشور» عنوان کرده است.

همچنین به گفته این منبع آگاه، «یکی از مدیران یک نهاد خدمات‌رسانی نیز بسته بسیار مهمی از ریز فعالیت‌های این نهاد خدماتی و شیوه‌های خراب‌کاری در این نهاد را آماده ارسال کرده بود که دقایقی قبل از ارسال این بسته مهم به سرپل‌های اطلاعاتی،» بازداشت شده است.

بر پایه این گزارش یکی دیگر از مدیران بازداشت شده، در حوزه مالی و پولی فعالیت داشته که اطلاعات جامعی را درباره چگونگی دور زدن تحریم‌های ایران و نیز شیوه مبادلات اخیر ایران آماده ارسال کرده بود.

…………………………………………………

شام‌گاه شنبه روی داد،

«همسر حسین فاطمی به قید وثیقه آزاد شد»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، پریوش سطوتی، همسر حسین فاطمی، وزیر امور خارجه ایران در دولت دکتر محمد مصدق شام‌گاه شنبه با سپردن وثیقه آزاد شده است. او هفته گذشته به دلیل اتهامات امنیتی در تهران دستگیر شده بود.

گفته می‌شود که خانم سطوتی به درخواست اسفندیار رحیم‌مشایی از فروردین سال ۱۳۸۸ به تهران بازگشته و تا زمان دستگیری در هتل لاله اقامت داشته است.

دادستان تهران در پی دستگیری خانم سطوتی گفت: «در خصوص اقداماتی که در رابطه با اموال برخی ایرانی‌ها، ‌ملاقات‌هایی که انجام داده و طلاهایی که به هم‌راه داشته تحقیقات مفصلی صورت گرفته و تحقیقات ما هم‌چنان ادامه دارد.»

…………………………………………………

دادگاه انقلاب تبریز،

«صدور حکم حبس برای ده فعال سیاسی و مدنی آذربایجان»

خبر / رادیو کوچه

در روزهای اخیر، شعبه دو دادگاه انقلاب تبریز پس از برگزاری سه جلسه بازپرسی، با صدور احکامی جداگانه برای ده فعال سیاسی آذربایجانی هر کدام را به شش ماه حبس محکوم و یک فعال نیز پس از گذشت 4 ماه حبس از اتهامش تبرئه شده است.

به گزارش آذوح، به موجب رای دادگاه آیدین خواجه‌ای، شهرام رادمهر، یونس سلیمانی، محمود فضلی، نعیم احمدی، یاشار کریمی و حمیده فرج‌زاده هر کدام به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

هم چنین علیرضا عبداللهی، بهبود قلیزاده و اکبر آزاد هر کدام به تحمل ۶ ماه حبس تعلیقی به مدت ۵ سال محکوم شده‌اند. حسن رحیمی نیز پس از تحمل نزدیک به ۴ ماه حبس انفرادی از اتهامات وارده تبرئه شده است.

این در حالی است که تمامی این فعالان با اتهامات عضویت در شورای مرکزی حزب گاموح، اقدام علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام نزدیک به هشت ماه را در بازداشت موقت و بیش از ۵ ماه را در سلول‌های انفرادی سپری کرده‌اند.

گفتنی است دادگاه سه فعال سیاسی آذربایجانی، یوروش مهرعلی بیگلو و لطی حسنی و زهرا فرج‌زاده نیز روز یکم خرداد برگزار شد.

…………………………………………………

به اتهام هم‌کاری با یکی از احزاب مخالف نظام،

«صدور حکم ۲۰ سال تبعید برای یک شهروند سقزی»

خبر / رادیو کوچه

صلاح مصطفی‌پور شهروند سقزی با صدور حکمی از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب این شهرستان به تبعید به مدت ۲۰ سال در شهر میناب واقع در استان هرمزگان محکوم شده است.

به گزارش آژانس خبری موکریان، خلیل بهرامیان وکیل این زندانی در گفت‌وگویی با ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: «مصطفی‌پور که حدود ۷ ماه پیش در سقز دستگیر شده از سوی دادگاه انقلاب این شهر به اتهام عضویت و هم‌کاری با یکی از احزاب مخالف نظام به تبعید به مدت ۲۰ سال در شهر میناب محکوم شد که بر اساس رای قاضی این ایام باید در زندان میناب با شرط عدم هر‌گونه ملاقات و ارتباط با دیگران سپری شود.»

وی در ادامه افزود: «حکم صادره در دادگاه انقلاب سقز مورد اعتراض این‌جانب به عنوان وکیل پرونده قرار گرفته که دلایل عمده این اعتراض محرز نبودن سو‌نیت متهم در اتهام انتسابی و دوم این‌که تبعید به مفهوم نفی بلد و زندگی در محل مشخصی که دادگاه تعیین می‌کند می‌باشد و چون زندان محل زندگی نیست در نتیجه زندانی کردن موکل در زندان میناب با مقوله نفی بلد در تضاد است.»

در خاتمه خلیل بهرامیان گفت: «پرونده جهت تجدید نظرخواهی به دیوان عالی کشور ارسال شده است.» یاد‌آور می‌شود صلاح مصطفی‌پور هم‌اکنون در زندان مرکزی سقز دوران محکومیت خود را سپری می‌کند.

…………………………………………………

هم‌چنان در کما به سر می‌برد

«وضعیت وخیم جسمانی اسطوره فوتبال ایران حجازی»

خبر / رادیو کوچه

در حالی که ساعتی قبل در روز یک‌شنبه شایعاتی در مورد درگذشت ناصر حجازی اسطوره فوتبال ایران منتشر شده بود، یکی از نزدیکان خانواده وی که روز یک‌شنبه در بیمارستان کسری حضور داشت این خبر را تکذیب کرده است.

به گزارش ایسنا، یکی از نزدیکان خانواده حجازی که هم‌اکنون در بیمارستان کسری حضور دارد در گفت‌وگویی با اشاره به وضعیت حجازی گفت: «شرایط ناصرخان نسبت به روز گذشته تفاوت آن‌چنانی نکرده است. تنها فشار خون او کم شده و حالشان هم‌چنان مساعد نیست. حجازی هم‌چنان در کما به سر می‌برد و ما از تمامی مردم ایران می‌خواهیم برای بازگشت سلامتی ایشان دعا کنند.»

ناصر حجازی روز جمعه و در بین دو نیمه دیدار استقلال تهران و پاس همدان به کما رفته بود و به بیمارستان کسری منتقل شد.

پزشک معالج ناصر حجازی در مورد آخرین وضعیت او گفته بود: «مواد مغذی را از طریق لوله به بدن او می‌رسانند.»

انتقادات ناصر حجازی درباره سیاست‌های اقتصادی دولت دهم، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های داخلی و خارجی پیدا کرد و به زعم اصحاب رسانه، محبوبیت او را نزد افکار عمومی و حتا کسانی که چندان علاقه‌ای به عرصه ورزش ندارند، دو چندان کرد.

…………………………………………………

کرزی: طالبان جز کشتن افراد بی‌گناه برنامه‌ای ندارد

«بیش از ۲۵ کشته و زخمی در انفجار بیمارستان افغانستان»

خبر / رادیو کوچه

بر اثر انفجاری در روز شنبه در محوطه بیمارستان چهارصد بستری نظامی سردار محمد‌داوود‌خان در افغانستان، شش تن کشته و دست‌کم 23 نفر زخمی شده‌اند.

حامد کرزی، رییس جمهوری این کشور بمب‌گذاری انتحاری که اخیرن به بیمارستان سردار محمد داوود خان تغییر نام داده،  را به شدت محکوم کرده است.

آقای کرزی این بمب‌گذاری را «وحشیانه» خوانده است. آقای کرزی در اعلامیه‌ای که توسط دفتر او منتشر شده، گفته است: «دشمنان مردم افغانستان تا این حد ظالم و بی‌همت شده‌اند که به بیماران و دکتران بیمارستان بر خلاف همه اصول اسلامی و انسانی حمله می‌کنند و با بی‌رحمی از بین می‌برند.»

آقای کرزی گفته است که حمله به این بیمارستان نشان می‌دهد که طالبان به جز کشتن افراد بی‌گناه دیگر برنامه‌ای ندارند.

نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در افغانستان این حمله را «مثال آشکاری از بی‌اعتنایی شورشیان به زندگی افراد بی‌گناه» دانسته‌اند.

ناتو در اعلامیه‌ای به همین مناسبت گفته است که حمله به بیمارستانی که در آن افراد بیمار و زخمی درمان می‌شود، «نفرت انگیز» و نشانه‌ حمله «بزدلانه» است.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان این حمله را «جنایت علیه بشریت و نقض صریح قوانین بین‌المللی بشردوستانه» توصیف کرده و نسبت به آن ابراز نگرانی کرده است.

…………………………………………………

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی:

«بازداشت سی جاسوس آمریکایی در برنامه تهاجمی وزارت اطلاعات»

خبر / رادیو کوچه

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی، بعدازظهر شنبه از شناسایی و انهدام «یک شبکه پیچیده جاسوسی و خراب‌کاری» وابسته به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا خبر داده است.

این وزارت‌خانه در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که با متلاشی شدن این شبکه، «۳۰ نفر از جاسوسان آمریکایی» بازداشت و ۴۲ نفر از «افسران اطلاعاتی– عملیاتی» سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا شناسایی شده‌اند.

بنا بر ادعای وزارت اطلاعات، این شبکه در چند کشور جهان فعال بوده و با استفاده از پوشش‌هایی مانند ارایه ویزا، وعده اقامت، اشتغال و تحصیل در خارج از ایران «در صدد فریب عده‌ای از شهروندان، تخلیه اطلاعاتی و به جاسوسی واداشتن آن‌ها» بوده است.

این وزارت‌خانه از سفارت‌خانه‌ها و کنسول‌گری‌های آمریکا در چند کشور «به ویژه امارات متحده عربی، مالزی و ترکیه» به عنوان پای‌گاه‌های جمع‌آوری اطلاعات این شبکه نام برده است.

بنا بر اطلاعیه وزارت اطلاعات، «شبکه جاسوسی» کشف شده در حال جمع‌آوری اطلاعات از مراکز علمی، تحقیقاتی، دانش‌گاهی و همین طور از حوزه‌های انرژی هسته‌ای، صنایع هوایی و دفاعی و بیوتکنولوژی ایران بوده است.

«گردآوری اطلاعات بسیار ریز پیرامون لوله های نفت و گاز، شبکه‌های برق و مخابرات کشور، فرودگاه‌ها و گمرکات کشور، امنیت شبکه‌های ارتباطی و بانکی و مواردی از این قبیل» نیز از دیگر اهداف این شبکه عنوان شده است.

بنا بر اطلاعیه وزارت اطلاعات ایران، استفاده از «عملیات معکوس اطلاعاتی» و اقدام به «دوبل کردن تعدادی از جاسوسانی که به استخدام سازمان سیا در آمده بودند»، از جمله شیوه‌های به‌کار رفته برای کسب اطلاع از اهداف و اقدامات این شبکه و «فریب» آن بوده است.

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ضمن تاکید بر این که «این اقدام خصمانه از حافظه وزارت اطلاعات زدوده نخواهد شد»، به مردم ایران توصیه کرده است که نسبت به «ارتباطات مشکوک در پوشش دعوت به تحصیل، اشتغال و یا اقامت در خارج از کشور، اخذ روادید و نیز نظر سنجی‌های تلفنی فاقد منشا معتبر» نهایت دقت را داشته باشند.

خبر شناسایی این «شبکه جاسوسی» در حالی منتشر شده است که حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات، اسفند ماه سال ۱۳۸۹ در یادداشتی از «برنامه تهاجمی وزارت اطلاعات برای مقابله با سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای خارجی» در پی تاکید رهبر جمهوری اسلامی خبر داده بود.

…………………………………………………

به گزارش منابع خبری اصول‌گرایان،

«خودکشی نافرجام رییس ستاد فرهنگی نهاد ریاست جمهوری»

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، منابع خبری اصول‌گرایان از خودکشی نافرجام رییس ستاد فرهنگی نهاد ریاست جمهوری در زندان اوین خبر داده‌اند. عباس امیری‌فر از نزدیکان اسفندیار رحیم‌مشایی شام‌گاه یک‌شنبه یکم می توسط نیروهای سپاه پاسداران بازداشت شده بود.

به گزارش روزنامه جوان‌آنلاین، منسوب به سپاه پاسداران، «ع.تبر»، (نام اصلی عباس امیری‌فر) که از اعضای آن‌چه «حلقه یک جریان انحرافی» خوانده، بوده و وظیفه انشقاق در برخی تشکل‌های ارزشی را برعهده داشت چندی پیش به اتهاماتی چند دستگیر شده بود که اخیرن در زندان پارچ پلاستیکی را به صورت چاقو درآورده و اقدام به خودکشی کرده بود که باهوشیاری ماموران نجات پیدا کرده است.

در همین حال گزارش‌های تایید نشده، از تصمیم آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، برای برکناری محمود احمدی‌نژاد از سمت رییس جمهوری حکایت دارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,