Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
در یک دادگاه ظاهر شد؛

«متهم غرق‌شدن کشتی پناه‌جویان در دادگاه استرالیا»

2011 May 23

آرین / دفتر کابل / رادیو کوچه

najib@koocehehmail.com

علی‌ خرم حیدرخانی شهروند استرالیایی ایرانی‌الاصل چهل ساله، در یک دادگاه ابتدایی در غرب استرالیا ظاهر شده و به قاچاق 89 تن متهم گردید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بر بنیاد ادعای پولیس فدرال استرالیا، وی مسوول سازماندهی در یک عملیات قاچاق انسان به استرالیا شناخته شده است که باعث غرق شدن قایق پناه‌جویان در نزدیک ساحل جزیره کرسمس در دسامبر سال گذشته گردید.

در آن روی‌داد دست‌کم پنجاه تن که شامل پناه‌جویان از کشورهای ایران، عراق و افغانستان بودند ‌در پی برخورد قایق‌شان با یک صخره غرق شدند.

از آن روی‌داد تنها 30 تن نجات داده شد و شماری از زنان و کودکان ناپدید شدند.

میلکن موکسکر (Malcon MucCusker QC) مشاور تنظیم پزشک قانونی در استرالیا غربی گفته است  مسافرین در هنگام حرکت از اندونزیا کاملن مطمین بودند، اما ماشین قایق دوبار در جریان سفر متوقف می‌گردد که نخستین بار آن در 200 متری ساحل در جاکرتا اتفاق افتاده است.

آقای افزوده است، تنها 20- 30 واسکت نجات در قایق موجوده بوده است که هیچ یک از مسافرین طرز استفاده آن‌را نمی‌دانستند، به گفته وی هیچ‌گونه امکانات دیگر امنیتی در این قایق موجود نبوده است.

به گفته وی قایق چوبی پناه‌جویان صبح هنگام 15 دسامبر به استرالیا می‌رسد، یکی از خدمه قایق به دادگاه گفته است: «هیچ یک از ما کاری از پیش برده نمی‌توانستیم، همه مسافرین دور هم جمع شده بودند و دعا می‌کردند.»

آقای میلکن گفته است، مردم صدای فریاد پناه‌جویان را هنگام که قایق آن‌ها به صخره برخورد می‌کند شنیده است.‌

دادگاه نیز از تماس تیلفونی پناه‌جویان به پولیس آگاهی دارد.

این در حالی‌ست که استرالیا و مالزیا تفاه‌منامه‌ی مبنی بر ایجاد یک بازداشت‌گاه مهاجرین در مالیزی را در ماه گذاشته امضا کرده است. براساس این تفاه‌منامه استرالیا پناه‌جویان که غیر‌قانونی وارد آب‌های آن کشور می‌گردند را به مالیزی برگشت می‌دهد.

جیرز بوون (Chirs Bowen) وزیر مهاجرت استرالیا به ABC گفته است: «ما نمی‌خواهیم مردم توسط قایق به استرالیا بیاید، این واقعن خطرناک هست، من نمی‌خواهم شاهد فاجعه دیگر باشم، واقعن یک زمان دشوار برای ملت ما بود و یک زمان دشوار برای همه، هیچ فردی نمی‌خواهد شاهد تکرار چنین فاجعه  یک بار دیگر باشد.»

بیشتر بخوانید:

«بازداشت یک متهم در غرق‌شدن کشتی پناه‌جویان در استرالیا»

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,