Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
مجله خبری تاجیکستان،

«روحانیان تاجیک: مهریه پیش راه طلاق را می‌گیرد»

2011 May 23

کیومرث/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

در حالی‌ تصویب «شرط‌‌‌نامه نکاح» در دالان‌های حکومت تاجیکستان بحث می‌شود، که برخی‌ از روحانیان تاجیک پیشنهاد کرده‌اند، تا مهریه نیز قانونی شود. با وجود آن‌که قسمت اصلی ساکنان تاجیکستان مسلمان‌اند، ولی‌ تا هنوز در این کشور دادن مهریه رایج نیست و در قانون هم در این‌باره اشاره‌ای نرفته است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اما گروهی از روحانیان به این باورند، که در صورت قانونی‌شدن حق مهر در این کشور، از طلاق افزون جلوگیری خواهد شد. زیرا به گفته آن‌ها دادن حق مهر مسوولیت بزرگی را به دوش مرد می‌گذارد، تا او از همسر و خانواده‌اش مراقبت کرده آن‌ها را «زنده یتیم» و تنها نگذارد.

بنا به اطلاع «کمیته کار با زنان و خانواده تاجیکستان» هر سال بیش از دو هزار خانواده از هم می‌پاشند، که اکثر آن‌ها را خانواده‌های جوان تشکیل می‌دهند. به قول مسوولان این کمیته دولتی اکثر جوانان تاجیک که برای مهاجرت کاری به روسیه می‌روند، با انتخاب همسر روس از زن و فرزندشان دست می‌کشند.

حالا ده‌ها زن تاجیک به این کمیته از برخورد نامناسب همسران خود شکایت برده‌اند. آن‌ها می‌گویند، شوهران‌شان تنها به گفتن «واژه طلاق» از آن‌ها رها خورده و نه کمک پولی می‌دهند و نه از وضع فرزندان خود خبر می‌گرند. این است، که «حاجی اکبر تورجان زاده» روحانی سرشناس تاجیکستان در کتاب تازه نشر خود با نام «جای‌گاه زن در اسلام» رسمن تاکد کرده است، تا مقامات تاجیکستان حق مهر یا مهریه را اعتراف کرده در قانون‌های کشور به این موضوع شرعی توجه کنند.

وی نوشته که مهر نه عادت تاجبک و عرب، بلکه دستور خداوندی است. به این ترتیب بعضی‌ از عالیمان اسلام مهر را یک راه حمایت از حقوق زنان نیز می‌دانند. مهر مقداری پول با حساب نقدی یا با حساب طلا و یا هر چیز ارزش مند ماندگار است که مرد آ‌ن‌را در وقت عقد نکاح به زن پرداخت می‌‌کند.

با این‌حال در تاجیکستان نظام‌اش دنیوی که اکثر اهالی‌اش مسلمان هستند، موضوع حق مهر چندان جدی گرفته نمی‌شود. ظاهرن خود مقامات این کشور نیز مایل نیستند، تا این جزع شریعت اسلام را در قانون‌های تاجیکستان جای بکنند. اما بعضی‌ از وکلان مردمی در «مجلس نمایندگان» می گویند، حالا مقامات در صدد آنند، که «شرت نامه نکاح» را بررسی و قانونی کنند. به قول این گروه وکلان شرط‌نامه نکاح شکل اروپای مهر است که آن نیز از حق زنان دفاع کرده مردان را مسوول می‌سازد، تا هنگام قطع عقد نکاح حق زنان را پرداخت نمایند.

یک فعال حقوق زنان می‌گوید چی «مهریه» و چی «شرط‌نامه نکاح» در صورت تصویب‌شدنش از طلاق‌های افزون در تاجیکستان جلوگیری خواهد کرد. زیرا او می‌گوید در تاجیکستان بنیاد خانواده نه با آن حد گران است، که کشورهای دیگر نزدیک به تاجکستان، از جمله افغانستان و ایران است.

حالا در تاجیکستان برای تشکل یک خانواده از ۳ تا ۱۰ هزار دلار آمریکایی مصرف می‌شود. این مبلغ برای خریداری لباس عروس و بزم عروسی خرج می‌شود. در صورت ازهم‌پاشی خانواده عروس تنها آن چزی را که به خودش تعلوق دارد، می‌برد. اگر نه، دو دست خالی در انتظار شوهر دیگر خواهد نشست.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,