Saturday, 18 July 2015
22 June 2021
سوم خرداد- بیست‌و‌چهارم می

«تقویم تاریخ سوم خرداد»

2011 May 24

رادیو کوچه

روز زن و هفته بزرگ‌داشت مقام مادر در ایران

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1350 خورشیدی- در درگیری یک گروه از چریک‌های کمونیست و نیروهای پلیس و امنیت وقت در محله دوشان تپه (شرق تهران ـ کوی نیروی هوایی) «پرویز پویان» (برادر حسن پویان نویسنده، مترجم و روزنامه‌نگار)، «رحمت پیرو نذیری» و «صادقی‌نژاد» جان سپردند. در این بین به ماموران دولت وقت نیز تلفات وارد آمد. قتل پویان و دوستانش سرآغاز یک رشته درگیری‌های مشابه در تهران و شهرهای دیگر شد. دفن پنهانی اجساد پویان و هم‌فکرانش خشم مردم را در تهران و مشهد برانگیخته بود که به چند اعتراض گروهی منجر شد.

1819 میلادی- «ملکه ویکتوریا یا الکساندرینا ویکتوریا» (Queen Victoria) زاده شد. او از ۲۰ ژوئن ۱۸۳۷ تا پایان عمر ملکه‌ی پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند بود و هم‌چنین از۱ ژانویه ۱۸۷۷ تا پایان عمر امپراتریس هند بود.

او بیش از شصت و سه سال ملکه بود و در تمام تاریخ بریتانیا طولانی‌ترین دوره‌ی سلطنت را داراست. دوره‌ی حکومت او با گسترش عظیم امپراتوری بریتانیا هم‌راه بود. دوره‌ی ویکتوریایی در اوج انقلاب صنعتی و دوره‌ای از تغییرات اجتماعی، اقتصادی و فناوری در پادشاهی متحد بود. ویکتوریا در ضمن آخرین فرمان‌روا از سلسله‌ی خاندان هانوفر محسوب می‌شود. ملکه ویکتوریا در سال ۱۹۰۱ درگذشت و فرزندش «ادوارد هفتم» به پادشاهی رسید.

1883 میلادی- پل «بروکلین» (Brooklyn Bridge) که یک پل معلق در نیویورک آمریکاست، گشایش یافت. این پل، بروکلین و منهتن را به هم متصل می‌کند. در سال ۱۸۷۰ ساخته شد، و با طول ۱۸۲۵ متر از قدیمی‌ترین پل‌های مدرن دنیا به حساب می‌آید.

پل بروکلین طی سال‌های 1870 تا 1883 میلادی توسط یک مهندس آلمانی تبار به نام «جان آئوگوستس روئبلینگ» (John Augustus Roebling) طراحی و ساخته شد. او در زمان ساخت پل بر اثر حادثه‌ای جان باخت و فرزندش، مسوولیت ادامه کار را بر عهده گرفت اما وجود مشکل گفتاری مانع آن شد که او بتواند کار را ادامه دهد. این وضعیت‌، «امیلی وارن روئبلینگ» همسر معمار اصلی را واداشت تا برای چندین سال مسوولیت انتقال دستورات واشنگتن را به کارگران بر عهده گیرد.

پل بروکلین از آرک‌ها و معماری ویژه برخوردار است و همواره یک صحنه مهم برای دوربین‌های گردش‌گرانی بوده است که از نیویورک دیدن می‌کنند و نمادی برای این شهر محسوب می‌شود.

1974 میلادی- «ادوارد کندی الینگتون»  (Edward Kennedy  Ellington)معروف به «دوک»، درگذشت. وی یکی از پیانونوازان و آهنگ‌سازان و رهبران ارکستر بزرگ تاریخ موسیقی جاز در آمریکا بود.

الینگتون حدود دو هزار اثر، از جمله کمدی‌های موزیکال، موسیقی برای باله و فیلم‌های سینمایی، یک اپرا و ترانه‌های کوتاه بی‌شماری را خلق کرد. ویژگی‌های بارز موسیقی الینگتون استفاده نامتعارف از سازها و ترکیب اصوات آن‌هاست. او از صدای انسان به عنوان ساز استفاده می‌کرد.

الینگتون از طریق ضبط و پخش آثارش و نیز از طریق برنامه‌های رادیویی که از کاتن کلاب (Cotton Club) پخش می‌شدند، اعتباری ملی و بین‌المللی پیدا کرد. او در سال 1931، گروه خود را برای اولین سفر در ایالات متحده، به راه انداخت.

الینگتون در طول زندگی خود جوایز بی‌شماری را به دست آورد، از جمله یازده بار جایزه گرمی و نوزده دکترای افتخاری. او در سال 1969، مدال آزادی ایالات متحده آمریکا و در سال 1973 نشان لژیون دونور فرانسه را که عالی‌ترین مدال‌های ملی این کشورهاست، دریافت کرد.

——————————————-

برخی از روی‌دادهای دیگر

1361 خورشیدی- نیروهای مسلح ایران در سوم خرداد، 21 ماه پس از آغاز جنگ عراق و ایران، توانستند طی عملیاتی شهر «خرمشهر» را از نیروهای عراقی پس بگیرند.

1844 میلادی- نخستین پیغام تلگرافی توسط ابداع‌کننده آن «ساموئل مورس» از شهر واشنگتن دی‌سی به بالتیمور مخابره شد.

1941 میلادی- «نبرد ناو بیسمارک» آلمان در نخستین ماموریت جنگی خود، رزم‌ناو انگلیسی «هود» را با شلیک نخستین توپ خود به انبار مهمات آن، غرق کرد.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا (فارسی و انگلیسی)

نیویورک تایمز

جام جم

Iranian history

 

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,