Saturday, 18 July 2015
22 June 2021
بیانیه جمعی از زندانیان سیاسی زندان‌ها

«متخصص ارتوپد ماهی یکبار برای حدود ۵ هزار زندانی»

2011 May 24

منبع: هرانا

جمعی از زندانیان سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین، با ضمن اعتراض به وضعیت درمانی زندانیان سیاسی و عادی در ۵ ماده خواهان توجه مسوولان نسبت به وضعیت زندانیان بیمار شده‌اند.

متن این بیانیه در پی می‌آید:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مرگ زندانیان عادی و سیاسی بر اثر عدم رسیدگی مناسب پزشکی و درمانی، به خودی خود آنقدر مهم هست تا ناچار نباشیم چندان به گذشته‌های دور‌تر بازگردیم و خاطره تلخ درگذشت اکبر محمدی، امیر حشمت ساران و امیر رضا میر صیافی، وبلاگ نویس بسیار جوانی که در زندان اوین دست به خود کشی زد و بر اثر عدم انجام اقدامات اورژانسی پزشکی در زندان جان باخت را به یاد داریم.

محسن دکمه چی، یکی از سه زندانی هم بندی جان باخته ما که اگر اقدامات مناسب پزشکی- درمانی در زمان مناسب در موردش صورت می‌گرفت، اکنون در میان ما بود و نیازی نبود تا با خاطره عزیزش زندگی کنیم!

حتا ممکن است چنین به نظر آید که مسوولان، سیاست مرگ تدریجی و شبهه طبیعی را به جای اعدام زندانیان سیاسی در پیش گرفته‌اند، و گر‌نه بی‌توجهی به وضعیت درمانی زندانیان تا بدانجا که به مرگ ایشان بی‌انجامد، چه معنای دیگری می‌تواند داشته باشد جز اعدام خاموش!

با این حال‌گاه زندانیان با پا‌فشاری درمان خویش را پی‌گیری کرده‌اند که در این صورت نیز متاسفانه دست‌گاه قضایی هزینه درمان را بر زندانی تحمیل کرده است، در حالی‌که برابر موازین آیین نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی، زندانی از لحظه ورود به زندان در بیمه و تحت ضمانت و مسوولیت سازمان زندان‌ها است و کلیه هزینه‌های پزشکی و درمانی‌اش می‌باید از سوی زندان تامین گردد، لیکن مسوولان قضایی اعزام زندانی به مراکز درمانی را در صورتی که هزینه درمان و حقوق مراقبین از سوی زندانی پرداخت شود، مجاز می‌دانند. ایشان پیش از اعزام به بیمارستان از زندانی تعهد می‌گیرند که کلیه هزینه‌ها را پرداخت نماید! حسین رونقی ملکی که مرحله نخست عمل جراحی کلیه را در بیمارستان هاشمی‌نژاد به انجام رساند و مهدی کوهکن که نیاز به عمل جراحی پا دارد از جمله کسانی هستند که پیش از اعزام تعهد داده‌اند که هزینه‌های درمان و… را به طور کامل پرداخت نمایند که در مورد حسین رونقی این امر تحقق یافته و تمام هزینه‌ها از سوی خانواده وی پرداخت گردیده است.

محسن دکمه چی، یکی از سه زندانی هم بندی جان باخته ما که اگر اقدامات مناسب پزشکی- درمانی در زمان مناسب در موردش صورت می‌گرفت، اکنون در میان ما بود و نیازی نبود تا با خاطره عزیزش زندگی کنیم!

روشن است که اگر زندانیان نخواهند به سرنوشت هم‌بندهای در گذشته‌شان دچار شوند، باید به پرداخت هزینه‌های بستری شدن و درمان تن دهند.

نکته جالب آن است که بسیاری از بیماری‌های زندانیان سیاسی مربوط به دوران انفرادی و بازجویی و شرایط نامناسب بهداشتی و در مانی زندان می‌باشد.

همان طور که انتظار می‌رود وضعیت درمانی پزشکی در داخل بهداری زندان اوین، بسیار نا‌مناسب و فاقد بسیاری از متخصصان است و حتی برای درمان‌های بسیار ساده سر پایی مانند شکستگی‌ها، آزمایش‌ها و… نیز گاهی می‌بایست هفته ها و ماه‌ها انتظار بکشد.

مثلن برخی از زندانیان سیاسی که برای درمان شکستگی به بهداری اوین مراجعه کرده‌اند متوجه شده‌اند که متخصص ارتوپد تنها ماهی یک‌بار آن هم به مدت چند ساعت برای حدود ۵ هزار زندانی به اوین مراجعه می‌کند. لذا کاملن قابل انتظار است که وضعیت درمانی زندانیان بیمار در اوین در وضعیت بحرانی قرار داشته مانند آن‌چه که در مورد یک زندانی اعتراضات پس از انتخابات به نام پیمان کریمی دیده می‌شود که به بیماری خطرناک دیابت مبتلا است و تا کنون چندین بار تا مرز مرگ پیش رفته است. هم‌چنین عده زیادی از زندانیان سیاسی به بیماری‌های مختلف دچار هستند که با عدم توجه و رسیدگی از سوی مسوولین شرایط آنان روز به روز وخیم‌تر می‌گردد. همه این موارد در مورد زندانیان سیاسی در حالی رخ می‌دهد که علیرغم تایید متخصصان پزشکی قانونی در مورد عدم تحمل کیفر، موازین قانونی ناظر به این امر، در مورد زندانیان سیاسی اجرا نمی‌گردد و حتی مسوولان قضایی اعزام زندانی‌های بیمار به مراکز پزشکی و اعطای مرخصی‌های دوران نقاهت را منوط به موافقت نهاد‌های امنیتی می‌نماید، که در بسیاری موارد شاهد مخالفت و یا اعطای امتیاز گونه این حق بدیهی می‌باشیم.

همه این شرایط ما را بر آن داشته تا ضمن هشدار در خصوص وضعیت زندانیان بیمار به مسوولین قضایی، نهاد‌ها و سازمان‌های مدافع حقوق بشر خواسته‌های ذیل را به عنوان ابتدایی‌ترین حقوق حقه‌مان از مسوولین ذیربط مطالبه نماییم:

1- بهبود شرایط درمانی و رسیدگی به موقع و موثر به زندانیان بیمار و خصوصا زندانیان سیاسی و عقیدتی بیمار.

2- اعطای مرخصی به زندانیان بیمار

3- تقبل کلیه هزینه‌های درمانی و عدم تحمیل این هزینه‌ها به زندانیان و خانواده‌هایشان مطابق آیین نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و تعهدات و تکالیف قانونی این سازمان در برابر زندانیان.

4- تسهیل در ورود دارو‌های خاص و رساندن این دارو‌ها به زندانیان بیمار

5-  با توجه به اینکه تشخیص پزشکی قانونی مبنی بر عدم تحمل کیفر یا مشکلات حاد پزشکی برای سازمان زندان‌ها و دست‌گاه قضایی، قانونا الزام آور است، اما نمونه‌های فراوانی حاکی از عدم توجه به تشخیص‌های پزشکی است. لذا تمکین به آن را از نهاد‌های ذیربط خواهانیم.

ابوالفضل عابدینی – اکبر امینی – رامین پرچمی – پیمان عارف – سام محمودی – شاهین زینعلی- جواد علیخانی – سیامک قادری – آرش صادقی – احمد شاهرضایی

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,