Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
گزارش روز کابل- دبیرکل ناتو در کابل:

«پاکستان باید در مبارزه با تروریزم کارهای بیش‌تری کند»

2011 May 24

آرین/ دفتر کابل / رادیو کوچه

najib@koochehmail.com

دبیر ناتو  که امروز به کابل آمده بود بر تلاش بیش‌تر پاکستان در مبارزه با تروریزم تاکید کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«اندرس فوگ راسموسن» دبیرکل ناتو که پس از گفت‌و‌گو با حامدکرزی رییس جمهوری افغانستان در یک نشست خبری مشترک در کابل گفت: «شورشیان و تروریستان در مرزهای افغانستان و پاکستان فعال‌اند و برای نابودی آنان تلاش‌ها بیش‌تر شود.»

وی افزود: «ماموریت آیساف در داخل خاک افغانستان می‌باشد، اما برای حفظ جان مردم افغانستان و سربازان آیساف این سازمان دست به کاری خواهد زد.»

با این حال برخی از مقامات دولت افغانستان از برخورد دو گانه پاکستان در مبارزه با تروریزم انتقاد می‌کنند و ادعا دارند که اکثر رهبران طالبان در خاک آن کشور زندگی می کنند.

به باور این مقامات افغان، پاکستان در مبارزه با تروریزم صادق نیستند و حتا طالبان و برخی از گروه‌های دیگر تروریستی را حمایت می کند.

اما حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان پاکستان دوست و برادر همسایه افغانستان خطاب کرد و گفت این کشور نیز قربانی تروریزم است.

آقای کرزی بر جدیت در مبارزه مشترک علیه تروریزم تاکید و کرد و گفت: «باید علیه پناه گاه و تمویل گاه‌های اصلی تروریزم مبارزه صادقانه صورت بگیرد.»

پس از مرگ بن لادن رهبر القاعده در پاکستان این اولین سفر یک مقام بلند‌پایه ناتو به افغانستان می‌باشد.

آقای راسموسن گفت هدف از سفر وی به افغانستان بررسی اوضاع و صحبت با حامدکرزی در مورد برنامه انتقال می‌باشد.

در حالی که قرار است تا دو ماه دیگر برنامه انتقال امنیت آغاز شود، مقامات امنیتی افغانستان از عدم تجهیز و به خصوص قوای هوایی ابراز نگرانی می‌کنند.

دبیرکل ناتو در پاسخ به این نگرانی‌ها گفت: «ناتو روند آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان را جدی‌تر خواهد کرد و در حال حاضر نیروهای امنیتی افغان به 290000 نفر رسیده است.»

این در حالی‌ست که بر اساس توافق دولت افغانستان و آیساف، قرار است تا دوماه دیگر روند تدریجی سپردن امنیت کابل، بامیان، پنجشیر و شهرهای مزار، لشکرگاه، مهتر‌لام و هرات به نیروهای امنیتی افغان سپرده شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,