Saturday, 18 July 2015
18 June 2021

«خبرهای بیست و چهارم می ۲۰۱۱»

2011 May 24

تشدید حملات هوایی ناتو علیه طرابلس،

«بیش‌از 150 کشته و زخمی در حمله ناتو به لیبی»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

در ساعت‌های اولیه صبح سه‌شنبه، جنگنده‌های ناتو در تازه‌ترین عملیات خود در لیبی، به طرابلس، پایتخت این کشور حمله کرده و باعث بروز 12 تا 20 انفجار شدید در این شهر شده‌اند. سخن‌گوی دولت لیبی از کشته شدن 3 تن و زخمی شدن 150 نفر خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، صدای نخستین انفجارها از نزدیکی مجتمع باب العزیزیه، محل اقامت معمر قذافی، رهبر لیبی شنیده شد.

به گزارش الجزیره، آقای ابراهیم گفت مقر نیروهای نظامی داوطلب مورد حمله قرار گرفته ولی بیش‌تر مجروحان شهروندان غیرنظامی از محله‌های اطراف هستند.

لازم به اشاره است این حملات پس از دیدار معاون وزیر خارجه آمریکا از شهر بنغازی، مقر مخالفان رخ داد.

هم‌زمان وزیر دفاع فرانسه از اعزام هلیکوپترهای تهاجمی این کشور و بریتانیا به لیبی خبر داده است.

بریتانیا هنوز اعزام هلیکوپترهای نظامی خود در عملیات لیبی را تایید نکرده است.

………………………………………………

مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان:

«عدم شرکت احمدی‌نژاد در نشست اوپک»

خبر / رادیو کوچه

با وجود مخالفت‌های مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان، در خصوص سرپرستی محمود احمدی‌نژاد بر وزارت نفت گزارش‌ها حاکی از آن است که وی در نشست پیش روی اوپک، که ایران ریاست آن را در اختیار  دارد، شرکت نخواهد کرد.

به گزارش ایرنا، شجاع‌الدین بازرگانی، یکی از مقام‌های عالی‌رتبه وزارت نفت جمهوری اسلامی، روز دوشنبه خبر‌های منتشر شده درباره حضور احتمالی محمود احمدی‌نژاد در نشست پیش روی سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، را تکذیب کرده است.

وی در این‌باره اظهار داشته است: «در ملاقات حضوری و کسب تکلیف از رییس جمهوری محترم، ایشان اعلام کردند که در اجلاس آینده اوپک شرکت نخواهند داشت و براساس تشخیص و صلاحدید ایشان یکی از وزیران هیت دولت در اجلاس آینده اوپک و هم‌چنین اجلاس مشترک اوپک با اتحادیه اروپایی معرفی می‌شوند و حضور فعال خواهند داشت.»

به دنبال تصمیم دولت محمود احمدی‌نژاد برای ادغام وزارت نفت در وزارت نیرو، وی مسعود میرکاظمی، وزیر نفت را برکنار کرده و از معرفی سرپرست برای این وزارت‌خانه خودداری کرده بود.

این در حالی است که برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که شورای نگهبان، سرپرستی محمود احمدی‌نژاد بر وزارت نفت را خلاف قانون اساسی اعلام کرده است.

در مقابل فاطمه بداغی، معاون حقوقی محمود احمدی‌نژاد روز یک‌شنبه با بیان بیان این که تفسیر شورای نگهبان درباره سرپرستی رییس دولت بر وزارت نفت «عطف به ما سبق» نمی‌شود، گفته بود: «براین اساس دولت تصمیم خود را در خصوص سرپرستی وزارت نفت اعلام کرده و موضوع پایان یافته تلقی می‌شود.»

………………………………………………

عضو مجلس خبرگان رهبری:

«دولت با ارواح خبیثه در هند رابطه دارد»

خبر / رادیو کوچه

علی فلاحیان وزیر اطلاعات پیشین جمهوری اسلامی در اظهارنظری روز دوشنبه عنوان کرد «ارواح خبیثه از هند به دولت احمدی‌نژاد اطلاعات می‌دهند». هم‌چنین رییس مجلس خبرگان، مسوول سابق بازرسی نهاد ریاست جمهوری و رییس مشاوران وی نیز به صف مخالفان احمدی‌نژاد پیوسته‌اند.

به گزارش فارس، فلاحیان گفت: «این جریان، اطلاعات خود را از ارواح خبیثه می‌گیرد و در این زمینه از کشور هند بهره می‌برد». وی تاکید کرد: «قطعن باید برای جلوگیری از ترویج این افکار در جامعه با آن‌ها قاطعانه برخورد کرد».

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: «اگر برخورد خوب و شدیدی با این جریان شود همانند مسایل گذشته، ملت و نظام نسبت به این گونه حرکات و اقدامات، واکسینه می‌شود».

روز گذشته محمدرضا مهدوی کنیت، رییس مجلس خبرگان رهبری نیز درباره اطرافیان احمدی نژاد گفت: «جریان انحرافی اقدامات ایذایی انجام می‌دهد ولی موفق نخواهد شد».

در این میان، داود احمدی‌نژاد، برادر محمود احمدی‌نژاد و دبیر کمیته دایمی پدافند غیرعامل نیز تهدید کرد که اسناد زیادی درباره گروه انحرافی در دست دارد و این گروه می‌خواهد نظام ولایی را در این کشور حذف کند.

این مسوول سابق بازرسی ویژه نهاد ریاست جمهوری گفته است: «من اسم نمی‌برم، اما هم‌اکنون سردمدار فساد کلان در جامعه همین گروه انحرافی است و بهتر از این نمی‌توان تعبیری داشت و انواع فساد اعم از سیاسی و اقتصادی را دارند».

وی با توضیح این نکته که قبلن در ‌بازرسی نهاد ریاست جمهوری بوده ‌و راجع به گروه انحرافی مدارکی در دست دارد گفت: «انتشار آن مدارک به روشن شدن افکار عمومی کمک می‌کند، اما برخی از آن‌ها کاملن سری هستند».

داود احمدی‌نژاد در واکنش به این پرسش فارس که «آیا وزرای وزارتخانه‌های ادغام شده در اقدام اخیر دولت با گروه انحرافی دارای زاویه و اختلاف بوده‌اند»‌‌ هیچ پاسخی نداد و سکوت کرد.

برادر رئیس‌جمهور افزود: « سنگ بنای گروه انحرافی را بنی‌صدر گذاشته است و چهره‌های مطرح شده اخیر در گروه انحرافی در ادامه همان مسیر حرکت می‌کنند. و اکنون تلاش می‌کند که تنها خواسته خود یعنی حذف نظام ولایی را در این مملکت پیاده کند».

………………………………………………

هم‌زمان با بازدید محمود احمدی‌نژاد،

«بیست‌وچهارکشته و مجروح در آتش‌سوزی پالایش‌گاه آبادان»

خبر / رادیو کوچه

هنگام بازدید محمود احمدی‌نژاد رییس جمهوری اسلامی از پالایش‌گاه آبادان درجنوب ایران روز سه‌شنبه آتش‌سوزی به وقوع پیوست. به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، بر اثر این آتش‌سوزی دست‌کم دوتن کشته و بیست‌ودو نفر زخمی شده‌اند.

به گزارش فارس، مکان وقوع آتش سوزی «واحد بنزین‌سازی پالایش‌گاه آبادان» است.

به گزارش مهر، در این حادثه دوتن کشته شده و 12 نفر مجروح شدند.

بر اساس این گزارش پس از وقوع آتش سوزی دود غلیظی در پالایش‌گاه و بخش گسترده‌‌ای از شهر آبادان پراکنده شد.

به گفته یکی از مسولان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، علت اصلی حادثه نشت گاز از واحد گاز مایع پالایش‌گاه نفت آبادان بوده است.

در همین حال، با حضور نیروهای امنیتی بررسی دلایل ایجاد این حادثه آتش‌سوزی در سطح پالایش‌گاه آغاز شده، این در حالی است که با توجه به نامشخص بودن دلایل انفجار، احتمال آتش‌سوزی و انفجار مجدد در این پالایش‌گاه قدیمی وجود دارد.

………………………………………………

پس از چند روز بی‌خبری از مصطفی دانشجو

«دانشجو، وکیل دراویش گنابادی در زندان ساری»

خبر / رادیو کوچه

وکلای مدافع مصطفی دانش‌جو، وکیل دراویش نعمت‌الهی گنابادی، پس از گذشت چند روز از دستگیری وی، ظهر روز یک‌شنبه اول خرداد در زندان ساری با او دیدار کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار مجذوبان نور، این وکیل دراویش نعمت‌اللهی گنابادی که چهارشنبه 28 اردی‌بهشت ماه در محل کار خود در تهران دستگیر شده بود، بعد از بازداشت به بند 209 زندان اوین منتقل شده و پس از آن به زندان ساری انتقال یافته است.

گفتنی‌ است در حالی که خانواده‌ی دانشجو چهار روز از محل نگه‌داری وی بی‌اطلاع بودند، وکلای وی در محل زندان ساری با او دیدار کرده و وضعیت عمومی او‌ را خوب توصیف کردند.

مصطفی‌ دانشجو از جمله وکلای دراویش نعمت‌اللهی‌ است که به دلیل دفاع از حقوق دو نفر از این دراویش در شهرستان نکا، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به اتهام نشر اکاذیب به تحمل هفت ماه زندان محکوم شد.

………………………………………………

سخن‌گوی کمیسیون امنیت ملی مجلس:

«انتشار فهرستی از مقام‌های آمریکایی مورد تحریم ایران»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه سخن‌گوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در حاشیه برگزاری جلسه  علنی مجلس از قرار گرفتن تعدادی از مقام‌های آمریکایی توسط جمهوری اسلامی، در فهرست تحریم این کشور خبر داده است.

به گزارش مهر، ویلیام راجرز فرمانده ناو وینسنت آمریکا، جفری هاربسون فرمانده کنونی زندان گوانتانامو، پل برمر فرمان‌دار نظامی آمریکا در عراق از سال 2003، ریچارد پرل از مقامات نظامی آمریکا و ژنرال تامی فرانکس فرمانده نیروهای آمریکایی در عراق جزو 26 مقامی هستند که کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس طرح تعقیب و تحریم آن‌ها را در جلسه عصر امروز کمیسیون بررسی خواهد کرد.

کاظم جلالی در این خصوص اظهار داشت: «این مقامات با سیاست‌های یک‌جانبه گرایی آمریکا در عرصه جهانی فضای وسیعی از نقض حقوق بشر و جنایت علیه بشریت را فراهم کرده‌اند».

وی دلیل تشکیل این فهرست را «نقش داشتن بخشی از مقامات سابق و فعلی آمریکا در جنایات علیه بشریت به صورت مستقیم از جمله در عراق، افغانستان، زندان گوانتانامو و ابوغریب و حتا قاچاق مواد مخدر» عنوان کرد.

سخن‌گوی کمیسیون امنیت ملی یادآور شد توقیف اموال و دارایی‌های این افراد و هم‌چنین محاکمه آن‌ها در محاکم ایرانی و صدور حکم و پی‌گیری توسط دولت و دست‌گاه قضایی در نهادهای بین‌‌المللی از جمله مواردی است که برای تحریم و تعقیب این افراد در نظر گرفته شده است.

لازم به اشاره است برخی تحلیل‌گران سیاسی، تهیه این فهرست را واکنش جمهوری اسلامی به تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا به صورت یک‌جانبه و جدا از قطع‌نامه شورا امنیت سازمان ملل علیه ایران دانستند.

………………………………………………

به اتهام مصاحبه با رسانه‌های خارجی

«احضار بیژن بید آباد، درویش اقتصاددان به اداره اطلاعات»

صبح دوشنبه 2 خرداد ماه بیژن بید‌آباد، از دراویش نعمت‌الهی و اقتصاد‌دان به صورت شفاهی از سوی اداره اطلاعات گناباد به اتهام مصاحبه با رسانه‌های خارجی احضار شده است.

به گزارش سایت مجذوبان نور، روز دوشنبه طی تماس تلفنی از سوی اداره اطلاعات، از دکتر بید‌آباد خواسته شد خود را به ستاد خبری معرفی کند، اما این درویش نعمت اللهی گنابادی در پاسخ این احضار  را «غیر‌قانونی» خواند و از مراجعه به آن اداره خودداری کرده است.

ماموران اداره اطلاعات علت احضار را مصاحبه این درویش با رسانه های خارجی از جمله بی‌بی‌سی، صدای آمریکا و رادیو فردا عنوان می‌کنند و به استناد قانون مجازات اسلامی این عمل را جرم خوانده‌اند.

………………………………………………

قوه قضاییه جمهوری اسلامی:

«تخلفات احمدی‌نژاد در مسیر رسیدگی است»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، غلامحسین محسنی اژه‌ای سخن‌گوی قوه قضاییه و دادستان کل جمهوری اسلامی، در تشریح نحوه رسیدگی «نامه ای که از سوی مجلس به قوه قضاییه با عنوان تخلفات رییس جمهوری از قانون ارایه شده» گفت: «تخلفات رییس جمهوری در مسیر رسیدگی قرار دارد.»

به گزارش فارس، آقای محسنی اژه‌ای در یک نشست مطبوعاتی افزود که تخلفات منسوب به محمود احمدی‌نژاد «یک مورد نبوده و هر کدام از موارد در بخش‌های خاص خودش در حال پی‌گیری است.»

در همین ارتباط فاضل موسوی، عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی هفته پیش گفته بود که شکایت ۱۲ نفر از نمایندگان به هیت رییسه مجلس در زمینه ۵۰ مورد «تخلف دولت» از قانون اساسی، در دست رسیدگی است.

آقای موسوی گفت نمایندگان در تاریخ نهم اسفند سال گذشته شکایت خود را به هیت رییسه مجلس ارایه کرده و هیت رییسه، دهم اردی‌بهشت این شکایت را به کمیسیون اصل نود مجلس ارجاع کرده است.

بر اساس آیین‌نامه داخلی قوه مقننه جمهوری اسلامی، هرگاه حداقل ده نفر از نمایندگان یا هرکدام از کمیسیون‌های مجلس به هیت رییسه در مورد «عدم رعایت شئونات و نقض یا استنکاف از اجرای قانون یا اجرای ناقص قانون توسط رییس‌جمهوری یا وزیر یا مسوولان دست‌گاه‌های زیرمجموعه آنان» شکایت کنند، موضوع بلافاصله از طریق هیت رییسه جهت رسیدگی به کمیسیون‌ مرتبط ارجاع می‌شود.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,