Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی:

«اطلاعات تازه مدعی جنبه‌های تسلیحاتی برنامه اتمی ایران»

2011 May 25

خبر / رادیو کوچه

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش تازه‌ای اعلام کرد که اطلاعات تازه‌ای دریافت کرده است که مدعی کار مخفیانه در ایران بر اجزای یک برنامه تسلیحات اتمی است. این گزارش برای بررسی در نشست ششم تا دهم ماه ژوئن شورای حکام تنظیم شده است.

در این گزارش آمده است: «آژانس نگران وجود احتمالی فعالیت‌های فاش نشده اتمی در گذشته و حال است… از جمله فعالیت‌هایی مرتبط با توسعه یک کلاهک اتمی برای یک موشک.»

این گزارش می‌گوید که در مجموع آژانس نمی‌تواند «نتیجه‌گیری کند که همه مواد اتمی در ایران فقط به فعالیت‌های صلح آمیز محدود می‌شوند.»

به گزارش آسوشیتدپرس، یک مقام ارشد آژانس گفت که اطلاعات مورد اشاره در گزارش حاکی است که فعالیت‌های فاش نشده ایران حداقل تا سال قبل ادامه داشته است.

در گزارش آژانس هم‌چنین آمده است که ایران هم‌چنان ذخیره اورانیوم غنی‌شده با غلظت پایین خود را افزایش داده است، که در تمرد از قطع‌نامه‌های سازمان ملل متحد انجام می‌شود.

این گزارش ۹ صفحه‌ای که میان اعضای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توزیع شده در اشاره به فعالیت‌های احتمالا مرتبط با توسعه تسلیحات اتمی می‌گوید که «نشانه‌هایی هست از این‌که بعضی از این فعالیت‌ها ممکن است بعد از سال ۲۰۰۴ ادامه یافته باشد.»

براساس این گزارش یوکیا آمانو مدیرکل آژانس در نامه‌ای به فریدون عباسی، معاون رییس جمهوری اسلامی و رییس سازمان اتمی آن کشور، «ضمن تاکید مجدد بر نگرانی‌ها، اهمیت رفع ابهام از این مسایل توسط ایران را بیان کرد.»

آژانس محاسبه کرده است که ذخیره اورانیوم غلظت پایین ایران در شعبه اصلی کارخانه غنی‌سازی اورانیوم در نطنز اکنون به ۴۱۰۵ کیلوگرم رسیده است.

بیشتر بخوانید:

«تحریم شرکت‌ اسراییلی و ونزوئلایی به دلیل ارتباط با ایران»

«دلیلی برای آغاز مذاکرات هسته‌ای با ایران وجود ندارد»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,