Saturday, 18 July 2015
23 June 2021
پنجم خرداد- بیست‌و‌ششم می

«تقویم تاریخ پنجم خرداد»

2011 May 26

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


1940 میلادی- فرمان تخلیه نیروهای متفقین که در بندر «دانکرک» (Dunkirk) در شمال غرب فرانسه به محاصره کامل نیروهای آلمان نازی درآمده بودند صادر شد. سربازان آلمانی پس از ورود به بلژیک نیروهای فرانسوی و بریتانیایی که به کمک بلژیک شتافته بودند را مجبور کردند به سوی ساحل دریا در منطقه دانکرک واقع در شمال غرب فرانسه عقب نشینی کنند. آلمانی‌ها با یک عملیات سربازان فرانسوی و بریتانیایی را به محاصره کامل درآوردند.

بنابراین عملیاتی موسوم به «داینامو» (Dynamo) برای تخلیه آن‌ها از ساحل دانکرک در چنین روزی آغاز شد. نیروی دریایی بریتانیا از تمام ماهی‌گیران و سایر افرادی که دارای کشتی و قایق بودند درخواست کمک کرد. و تخلیه نیروهای متفقین که در بندر دانکرک در شمال غرب فرانسه به محاصره کامل نیروهای آلمان نازی درآمده بودند، صادر شد.

1908 میلادی- «جان وین» (John Wayne) بازی‌گر وسترن آمریکایی متولد شد. وی صاحب جایزه اسکار با بود. در سال ۱۹۲۶ در زمان سینمای صامت بازی‌گری را شروع کرد. سال‌ها بعد در سال ۱۹۳۹ بود که با وسترن برجسته جان فورد به نام «دلیجان» به شهرت رسید.

در فیلم‌هایی مانند «قلعه آپاچی»، «در جست‌وجوی خواهر»، «دختری با روبان زرد»، «آخرین فرمان و «سواره‌نظام» به ایفای نقش پرداخت. او هم‌چنین دو فیلم با نام‌های «آلامو» (۱۹۵۹) و فیلم جنگی «کلاه سبزها» (۱۹۶۸) را نیز کارگردانی کرد.

فیلم «تیرانداز» به کارگردانی «دان سیگل» و با بازی جان وین، آخرین فیلمی است که در سال 1976 با حضور این اسطور‌ی سینمای وسترن ساخته شده‌ است‌. جان وین که در مراحلی از فیلم‌برداری این اثر، به خاطر پیش‌رفت سرطان در بدنش، نتوانست کار را ادامه داده و متوقف کرد، در این فیلم نقش کابوی پیری را دارد که به سرطان مبتلاست که شاید البته حدیث نفس خود جان وین هم باشد. او در سال 1979 بر اثر بیماری سرطان درگذشت.

1287 خورشیدی- در حالی که عملیات اکتشاف نفت به یاس تبدیل شده بود، نخستین چاه نفت ایران در شهرستان «مسجد سلیمان» از شهرهای استان خوزستان در عمق 600 متری زمین کشف شد و نفت تا ارتفاع 25 متر از سطح زمین فوران کرد. این واقعه، باعث شد که امپراتوری انگلیس، جهت حفظ منابع نفتی، اقدام به احداث و گسترش تاسیسات استخراج، تصفیه، صدور نفت و تولیدات نفتی در جنوب ایران کند. یک سال بعد ساخت پالایش‌گاهی در این منطقه آغاز شد و به بنا نهادن شهر آبادان منجر شد و پالایش‌گاه آبادان، برای مدت‏های طولانی بزرگ‏ترین پالایش‌گاه جهان به شمار می‏رفت. شهر مسجد سلیمان از نظر وجود معادن و تاسیسات نفتی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

1309 خورشیدی- «کریم امامی» مترجم‌، ویراستار، نویسنده، روزنامه‌نگار و کارشناس کتاب و نشر ایرانی بود که در چنین روزی در کلکته به‌دنیا آمد. البته محل تولد رسمی او شیراز است و به گفته خودش: «رسمن همیشه متولد شهر حافظ و سعدی خواهم ماند» پدر او، «محمدحسن امامی»، تاجر چای در هندوستان و فرزند «شیخ عبدالنبی امامی»، روحانی سرشناس در شیراز بوده است. او در رشته زیست‌شناسی، فیزیک و شیمی، دوره دوم دبیرستان را به اتمام رساند و در دانش‌کده ادبیات تهران تحصیل را ادامه داد.

ترجمه «گتسبی بزرگ»، اثر «اف. اسکات فیتزجرالد» همواره نامش را با ترجمه او به خاطر می‌آورد. دوست‌داران «شرلوک هولمز» در ایران او را به عنوان مترجم سنتی ماجراهای این کاراگاه مشهور در ایران می‌دانند. کریم امامی از بنیان‌گذاران نام «مکتب سقاخانه» برای سبکی از نقاشی بود. او سابقه ترجمه شعر هم دارد از جمله شعر بلند «صدای پای آب» از سهراب سپهری، «تولدی دیگر» از فروغ فرخزاد و بیش از ۷۰ رباعی از خیام را می‌توان نام برد که به انگلیسی برگردانده است.

——————————————-

برخی از روی‌دادهای دیگر

1926 میلادی- «مایلز دیویس» یکی از موسیقی‌دانان برجسته نیمه دوم قرن بیستم و نوازنده ترومپت آمریکایی و یکی از تاثیرگذارترین هنرمندان موسیقی جاز به‌دنیا آمد.

1369 خورشیدی- «علی‌اکبر سیاسی» بنیان‌گذار و پدر روان‌شناسی جدید در ایران درگذشت.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا (فارسی و انگلیسی)

جام جم

آکا

هفته

 

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,