Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
تماشاخانه‌ی کوچه

«میک‌مکز»

2011 May 28

پویا ‌/ رادیو کوچه

هفته‌‌ی گذشته سینماهای کوالالامپور شاهد برگزاری جشن‌واره‌‌ی هنری فیلم‌‌های فرانسوی بودند. در میان فیلم‌‌های نمایش داده شده، دو فیلم (Heart Breaker) و (Mic Macs) مطرح‌تر از سایرین بودند. در برنامه‌‌ی این هفته به بررسی فیلم( Mic Macs)  می‌‌پردازیم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

میک مکز فیلمی است سرشار از خلاقیت‌‌های تصویری و ذهنی. قهرمان داستان شخصی است به‌نام «بازیل» با بازی (Dany Boon) او کارگر یک ویدئو‌کلوپ است. بازیل وقتی کودک است پدرش در اثر انفجار مین کشته می‌‌شود. پس از این‌که مادرش دچار اختلال روانی می‌‌شود، او را به مدرسه‌‌ی شبانه‌روزی می‌‌برند. بازیل کودکی سختی را پشت سر گذاشته، و اکنون کارگر یک ویدیو کلوپ است. او انسان غم‌گین و تنهایی است. یک شب در طی یک حادثه‌‌ی تیر‌اندازی در نزدیکی مغازه‌‌ی محل کار وی، تیری به سرش اثابت می‌‌کند.

تیر وارد سرش می‌‌شود اما منفجر نمی‌‌شود. پزشکان از بیرون آوردن تیر عاجزند، و بازیل مجبور است با تیری در سرش به زندگی ادامه دهد. او حالا پس از چند ماه با تیری در سر به محل زندگی خود بازگشته، اما هم خانه‌‌اش را از دست داده و هم کارش را. حالا او کارتن خواب است و از طریق اجرای پانتومیم در خیابان، مختصری در می‌‌آورد.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=FSM2Xm5acL4[/youtube]

یک روز در خیابان پیرمردی را ملاقات می‌‌کند که او را با خانواده‌‌ی جدیدش آشنا می‌‌کند. خانواده‌‌ی جدید بازیل انسان‌‌های عجیبی هستند که همگی در کنار هم در یک آشغال‌‌دانی زندگی می‌‌کنند. هر کدام از این‌‌ آدم‌‌ها دارای توانایی منحصر به فردی هستند، اما هرکدام به دلیلی جامعه پذیرایش نبوده، و به آنجا پناه آورده است. بازیل زندگی خوبی را در کنار آن‌ها دارد تا این‌که روزی اتفاقی گذرش به خیابانی می‌‌افتد که دو کارخانه‌‌ی اسلحه‌سازی در آن‌جا قرار گرفته‌‌اند. این دو کارخانه‌‌ همان‌‌هایی هستند که زندگی بازیل را دگرگون کردند.

یکی از آن‌ها سازنده‌‌ی مینی بوده است که پدرش را کشت و دیگری سازنده‌‌ی گلوله‌‌ی داخل سرش. او تصمیم می‌‌گیرد که روسای این کارخانه‌‌ها را رسوا کند. باقی ماجرا رویت کمیکی است از تلاش‌‌های بازیل و دوستان‌اش در جهت رسوایی این دو کارخانه‌‌دار.

میک‌مکز را «ژان پیر ژونت» (Jean-Pierre Jeunet) کارگردانی کرده است. علاقه‌‌مندان به سینما فیلم «آملی» (Amelie) دیگر ساخته‌‌ی او را بایستی خوب به یاد داشته باشند. میک‌‌ مکز نیز مانند آملی روایتی طنز‌گونه و فانتزی است از تلاش‌‌های انسان‌‌هایی نا‌متعارف برای تغییر دنیای مدرن امروزی. بدیهی است که آن‌ها از روش‌‌های نا‌متعارف و خاص خود برای رسیدن به هدف استفاده می‌‌کنند. ژان پیر ژونت در این فیلم نیز توانسته صحنه‌‌های بدیع و خلاقانه‌‌ای را خلق کند.

در دنیای قهرمانان او همه‌‌‌چیز عجیب است. از ماشینی که سوارش می‌‌شوند تا جایی که در آن زندگی می‌‌کنند، همگی فانتزی است. نورپردازی و موسیقی  نیز در فیلم‌اش‌‌ به خوبی نقش خود را ایفا کرده‌‌اند.  بازی بسیار خوب دنی بون نیز از دیگر نقاط قوت فیلم است. با توجه به فانتزی بودن اثر، راجع به فیلم‌‌نامه و ایراد‌‌های آن در خصوص باور پذیر بودن، صحبت زیادی نمی‌‌توان کرد.

اگر تحمل تماشای فیلم‌‌های غیر‌انگلیسی زبان را دارید و علاقه‌‌مند به کمدی و فانتزی هستید، مطمئنن از دیدن این فیلم لذت خواهید برد. اگر طی هفته‌‌ی گذشته آن را در سینما ندیدید، بایستی برای دیدنش‌‌ دی وی دی آن را تهیه کنید.

منابع

http://www.imdb.com/title/tt1149361/

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,