Saturday, 18 July 2015
19 June 2021

«خبرهای بیست و ششم می ۲۰۱۱»

2011 May 26

در حادثه حمله به کوی دانش‌گاه؛

«محکومیت حبس برای دانش‌جویان درگیر در کوی دانش‌گاه»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

حکم متهمان پرونده حمله به کوی دانش‌گاه تهران در سال ۱۳۸۸ اعلام شده است.

بر اساس این حکم، دانش‌جویان درگیر در این پرونده به بیش از ده سال حبس محکوم شدند. این درحالی است که تا کنون هیچ گزارشی از محکومیت عاملان اصلی این پرونده منتشر نشده است.

به گزارش منابع دانش‌جویی، نزدیک به چهل دانش‌جوی دانش‌گاه تهران به احکام حبس تعزیری، تعلیقی و هم‌چنین جریمه نقدی محکوم شدند.

لازم به اشاره است دادستان کل جمهوری اسلامی هم در اردی‌بهشت ماه سال جاری از صدور احکام جزایی برای ۴۰ نفر در رسیدگی به این پرونده خبر داده بود. بعضی از دانش‌جویان محکوم شده، پیش‌تر هم بازداشت یا به حبس یا ممنوعیت از تحصیل محکوم شده بودند.

………………………………………………….

در پی درگیری شدید بین مخالفان با نیروهای دولتی،

«وضعیت بحرانی در صنعا، پایتخت یمن»

خبر / رادیو کوچه

در پی شدت گرفتن نبرد میان نیروهای دولتی یمن و شبه نظامیان قبیله حاشد در صنعا، فرودگاه این شهر تعطیل شده است. گزارش‌ها بیان‌گر تصرف چند ساختمان دولتی به وسیله شبه نظامیان و کشیده شدن درگیری به مناطق اطراف فرودگاه صنعا است.

هم‌چنین شاهدان عینی از فرار گسترده ساکنان صنعا از این شهر خبر داده‌اند.

دست‌کم ۴۴ نفر در درگیری بین نیروهای امنیتی و شبه نظامیان که از روز دوشنبه در صنعا شروع شد، کشته‌ شده‌اند.

درگیری‌ها پس از محاصره اقامت‌گاه شیخ صادق الاحمر، رهبر قیبله حاشد به وسیله نیروهای دولتی شروع شد.

شیخ صادق الاحمر از مخالفان علی عبداله صالح، رییس جمهوری یمن است.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه مجدد خواهان کناره‌گیری فوری آقای صالح از ریاست جمهوری و عمل به تعهد خود برای انتقال قدرت شد.

بان‌کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد هم گفته است که درگیری‌های اخیر در یمن او را به شدت نگران کرده است.

………………………………………………….

بر خلاف انتظار اسراییل،

«مصر گذرگاه رفح به غزه را بازگشایی می‌کند»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در خبرگزاری رسمی مصر، این کشور قرار است گذرگاه رفح به غزه را به طور دایمی از روز شنبه به روی بیش‌تر فلسطینی‌ها بگشاید. غزه از سال 2007 که کنترلش به دست جنبش اسلام‌گرای حماس افتاد تحت انسداد بوده است.

در زمان ریاست جمهوری حسنی مبارک، مصر با دولت حماس مخالف بود و برای اعمال انسداد غزه با اسراییل هم‌کاری می‌کرد.

این در حالی است که اسراییل مدعی شده بود که این حصر برای جلوگیری از قاچاق سلاح به غزه لازم است.

به گزارش منا، گذرگاه رفح از روز شنبه 27 مه به جز جمعه‌ها و روزهای تعطیل، از ساعت 9 صبح تا 9 شب باز خواهد بود.

منا گزارش داد: «زنان فلسطینی از همه سنین از لزوم گرفتن ویزا معاف خواهند بود، هم‌چنین مردان زیر 18 سال و بالای 40 سال.»

رفح تنها گذرگاه به غزه است که اسراییل را دور می‌زند.

این اعلامیه تغییر قابل توجهی در سیاست خارجی مصر به حساب می آید.

انتظار می‌رود که این حرکت باعث واکنش اسراییل شود. اسراییل سال گذشته محدودیت‌های ورود کالا به غزه را تسهیل کرد، اما این منطقه هم‌چنان با کمبودهای زیادی روبه‌رو است.

منا گزارش داد که تصمیم برای گشایش گذرگاه رفح بخشی از تلاش‌ها برای «پایان دادن به وضعیت شکاف میان فلسطینی‌ها و دست‌یابی به آشتی ملی است.»

………………………………………………….

صبح روز پنج‌شنبه روی داد،

«پنج زخمی در سه انفجار ساختمان‌های دولتی چین»

خبر / رادیو کوچه

صبح روز پنج‌شنبه سه خودروی بمب‌گذاری شده در شهر فوژو چین، در مقابل سه ساختمان‌ وابسته به دولت این کشور منفجر شده و خسارت‌هایی را به اطراف وارد کرده است. بر اساس برخی گزارش‌های دست‌کم پنج نفر در این حادثه زخمی‌ شده‌اند.

این در حالی است که به دلیل وضعیت امنیتی در چین در خصوص انتشار اخبار، تاکنون گزارش کاملی از این حادثه منتشر نشده است.

هم‌چنین مسوولان چینی در این شهر شرقی از ارایه جزییات خودداری کرده‌اند.

به گفته شاهدان عینی این سه انفجار در نیم‌ساعت و با فاصله از یک دیگر رخ داده است.

انفجارها برابر ساختمان داگستری، ساختمان استان‌داری و دفتر مبارزه با مواد مخدر در شهر فوژو، در استان ژیانگ‌ژی صبح روز پنج‌شنبه بر اثر سه انفجار خودروهای بمب‌گذاری شده رخ داده است.

مقام‌های شهر فوژو اعلام کردند که تاکنون مظنونی را در این رابطه بازداشت نکرده‌اند.

هم‌چنین تا این لحظه شخص یا گروه خاصی مسوولیت این انفجارها را بر عهده نگرفته است.

لازم به اشاره است در ماه‌های اخیر به دلیل وضعیت امنیتی و هم‌چنین وضعیت اقتصادی ضعیف مردم در چین اعتراض‌های صورت گرفت اما با برخورد شدید مسوولان این کشور روبه‌رو شده است.

هم‌چنین پیش‌تر برخی مخالفان دولت در این کشور از برگزاری تظاهرات و ایجاد انقلابی به نام‌ «یاسمین» خبر داده بودند.

………………………………………………….

لیگ قهرمانان آسیا،

«دو تیم اصفهانی در جمع ۸ تیم نهایی آسیا»

خبر / رادیو کوچه

تیم فوتبال ذوب‌آهن ایران با پیروزی ۴ بر یک مقابل النصر عربستان به هم‌راه سپاهان به جمع ۸ تیم نهایی لیگ قهرمانان آسیا رسیده است. به این ترتیب اصفهان تنها شهر در آسیا است که دو نماینده در لیگ قهرمانان دارد.

سه تیم دیگری که شام‌گاه چهارشنبه به یک چهارم صعود کردند، السد قطر، سوان سامسونگ و اف‌سی سئول کره جنوبی بودند.

حالا کره جنوبی با داشتن سه نماینده بیش‌ترین تعداد باش‌گاه‌ها را در جمع ۸ تیم برتر دارد. ایران با دو باش‌گاه و کشورهای ژاپن، عربستان سعودی و قطر هر یک با داشتن یک باش‌گاه در انتظار قرعه‌کشی مرحله یک‌چهارم لیگ قهرمانان هستند.

………………………………………………….

با شدت گرفتن تنش در شهرهای اصلی یمن،

«خروج دیپلمات‌های آمریکایی از یمن»

خبر / رادیو کوچه

در پی تشدید درگیری میان نیروهای دولتی و شبه نظامیان مخالف دولت در یمن، دولت آمریکا دستور داده است تا دیپلمات‌هایی که حضورشان در یمن ضروری نیست و خانواده‌های کارکنان سفارت آمریکا از این کشور خارج شوند.

آمریکا هم‌چنین به شهروندان خود هشدار داده که از سفر به یمن خودداری کنند.

وزارت خارجه آمریکا گفته است: «تهدید امنیتی در یمن به دلیل فعالیت‌های تروریستی و درگیری داخلی به شدت افزایش یافته است. تمام کشور دچار درگیری داخلی و اعتراضات وسیع در شهرهای بزرگ است.»

دست‌کم ۴۴ تن در درگیری خونین بین نیروهای امنیتی و شبه نظامیان قبیله‌ای که از روز دوشنبه در صنعا شروع شد، کشته‌اند.

هم‌چنین آقای صالح رییس جمهوری یمن مجدد تکرار کرده است که بر سر قدرت خواهد ماند و این کشور را ترک نخواهد کرد.

………………………………………………….

رییس مجلس شورای اسلامی:

«بنا نیست مجلس در دست رییس جمهوری باشد»

خبر / رادیو کوچه

رییس مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه، با اشاره به عمل‌کرد دکتر مصدق و بنی‌صدر و تلاش برای در آن‌چه وی «دست گرفتن اختیارات مجلس» خوانده، اظهار داشت: «این‌که قوه مجریه بگوید نیاز دارم قوه مقننه در دستم باشد افتخار نیست و این زمینه دیکتاتوری است.»

علی لاریجانی رییس مجلس در همایش تخصصی تاریخ مجلس که بعد‌از‌ظهر چهارشنبه در تالار مشروطه برگزار شد طی سخنانی گفت: «اشتباه استراتژیک مصدق انحلال مجلس بود که با این اقدام وی زمینه برای کودتا فراهم شد و در آن زمان هم مجدد بحث آبادانی کشور و تمرکز قدرت در قوه مجریه یک اصل شد و به همین دلیل قوه مقننه حاشیه نشین شد.»

وی در ادامه تاکید کرد: «هر کشوری که در این زمینه‌ها اشتباه کند دچار انقلاب یا کودتا می‌شود و اگر کشورهای منطقه مجالس قوی داشتند با این انقلابات و اعتراضات مواجه نمی‌شدند. هم‌چنین اگر چارچوب‌های قانونی در زمینه افکار عمومی رعایت می‌شد هیچ‌گاه بستر ورود دیکتاتوری فراهم نمی‌شد.»

لاریجانی ادامه داد: «این‌که قوه مجریه بگوید نیاز دارم قوه مقننه در دستم باشد افتخار نیست و در واقع زمینه خطرناک دیکتاتوری است درحالی که اگر قوه مجریه توسط قوه مقننه کنترل شد این افتخار است چرا که زمینه دیکتاتوری همیشه وجود دارد.»

وی تاکید کرد: «کسی نمی‌تواند بگوید اگر می‌خواهم کشور را آباد کنم بدون قانون این‌کار را می‌توانم انجام دهم.»

این در حالی است که تنش بین دولت و مجلس در ایران پس از ادغام برخی وزارت‌خانه‌ها و تعیین سرپرست از سوی دولت و اعلام سرپرستی محمود احمدی‌نژاد بر وزارت نفت در هفته‌های اخیر افزایش یافته است.

………………………………………………….

عفو بین‌الملل و کمیسیون جهانی قضات:

«خواستار آزادی فوری وکلای ایرانی محبوس در زندان»

خبر / رادیو کوچه

سازمان عفو بین‌الملل و کمیسیون بین‌المللی قضات، روز دوشنبه دوم خردادماه با انتشار بیانیه‌ای مشترک ادامه حبس چند تن از حقوق‌دانان و وکلای برجسته ایرانی را محکوم کرده و خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط آنان شدند.

به گزارش رادیو فردا، در بیانیه این دو نهاد بین‌المللی آزادی فوری و بدون قید و شرط نسرین ستوده، محمد سیف‌زاده، مائده قادری و قاسم شعله سعدی، و هم‌چنین لغو حکم محکومیت خلیل بهرامیان و روشن شدن وضعیت قانونی هوتن کیان، وکیل سکینه محمدی آشتیانی، و آزادی فوری او درخواست شده‌است.

این بیانیه یادآور می‌شود که بر پایه اصل ۱۶ از «اصول بنیادی سازمان ملل درباره نقش وکلا»، باید به حقوق‌دانان اجازه داده شود تا کار خود را «بدون ارعاب، مانع‌تراشی، آزار یا دخالت‌های نابه‌جا» انجام دهند.

این بیانیه در پایان تاکید می‌کند که با وجود دعوت‌نامه‌ای که ایران در سال ۲۰۰۲ به تمامی نهادهای حقوق بشری سازمان ملل فرستاده‌است، هنوز به «گزارش‌گر ویژه سازمان ملل متحد برای استقلال وکلای دادگستری و قضات» اجازه ورود به ایران داده نشده ‌است.

………………………………………………….

دادگاه انقلاب آمل صادر کرد:

«چهار سال‌و‌شش ماه حبس محکومیت یک شهروند بهایی»

خبر / رادیو کوچه

در روزهای اخیر، با صدور حکمی برای هوشنگ فنائیان شهروند بهایی ساکن آمل که در اسفند ماه سال گذشته بازداشت شده بود از سوی ریاست دادگاه انقلاب آمل به ۴ سال و نیم حبس تعزیری محکوم شده است.

به گزارش هرانا، طبق این حکم نام‌برده به دلیل عضویت در گروه‌های مخالف نظام و شرکت در جلسات مذهبی بهایی به سه سال حبس و تبلیغ علیه نظام با عضویت درسایت فیس‌بوک و ارتباط با بیش از ۵۰۰ نفر به یک سال حبس و توهین به رهبری به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

شایان ذکر است، وی در سال گذشته نامه تظلم‌خواهی به رهبر جمهوری اسلامی نوشته که در حکم مزبور همین عمل توهین به رهبری محسوب و به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

………………………………………………….

به بهانه روز مادر در ایران،

«نسرین ستوده خانواده‌اش را حضوری ملاقات کرد»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه سوم خرداد به مناسبت روز مادر در ایران به ۱۲ زندانی سیاسی زن اجازه داده شد تا با خانواده‌هایشان ملاقات حضوری داشته باشند. نسرین ستوده، بهاره هدایت و مهدیه گلرو از جمله این زندانیان بودند.

به گزارش دویچه‌وله، بعد از گذشت نزدیک به دو سال از دستگیری و بازداشت فعالان سیاسی و اجتماعی پس از انتخابات، برای اولین بار به طور دسته‌جمعی به برخی از زندانیان سیاسی زن اجازه داده شد تا بدون کابین و شیشه و تلفن با خانواده‌های خود ملاقات کنند.

ملاقات به طور جمعی در یکی از سالن‌های ملاقات زندان اوین انجام شده. تقریبن تمامی این زندانیان پس از ماه‌ها توانستند با خانواده‌هایشان حضوری دیدار کنند. بهاره هدایت پس از ۱۳ ماه، نسرین ستوده بعد از ۹ ماه و مهدیه گلرو پس از سه ماه توانستند با خانواه‌هایشان دور یک میز ملاقات کنند. لیلا توسلی از دیگر زندانیان سیاسی زن بود که روز سه‌شنبه با خانواده خود ملاقات حضوری داشت.

رضا خندان همسر نسرین ستوده درباره این دیدار گفت: «۹ ماه بود که نتوانسته بودم جز در برخی جلسات دادگاه و به طور اتفاقی نسرین را حضورن ملاقات کنم. بالاخره بعد از ۹ ماه توانستم او را از نزدیک ببینم».

در حال حاضر ۳۲ زندانی سیاسی و عقیدتی زن در سالنی ۴۰ تا ۵۰ متری در بند قرنطینه اوین نگه‌داری می‌شوند. رضا خندان به نقل از نسرین ستوده می‌گوید، پس از انتقال هشت زندانی سیاسی از قرچک ورامین به این بند، فضا بسیار تنگ‌تر شده به طوری که برخی از زندانیان «کف خواب» هستند یعنی مجبورند روی زمین بخوابند.

نسرین ستوده هم‌چنین از برگزاری کلاس‌های تخصصی برای دیگر زندانیان گفته. به گفته‌ی آقای خندان: «خانم‌ها به  تناسب تخصصی که در رشته‌های مختلف دارند به عنوان استاد در رشته خودشان تدریس می‌کنند. خانم من در زمینه حقوق شهروندی کلاس‌ها‌یی را برای سایر زندانیان برگزار می‌کند که می‌گفت با استقبال خوبی مواجه شده است».

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,