Saturday, 18 July 2015
22 June 2021
ششم خرداد - بیست‌و‌هفتم می

«تقویم تاریخ ششم خرداد»

2011 May 27

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


1894 میلادی – زادروز «لویی فردینان دتوش» (Louis Ferdinand Celine) با نام مستعار «سلین»، نویسنده فرانسوی است. در ۱۹۳۲ اولین رمانش «سفر به انتهای شب» را منتشر کرد و بسیار مورد تحسین جامعه ادبی قرار گرفت. اما قرار نبود سلین همچنان مورد ستایش باقی بماند. همه اینها پیش از این بود که کسی نوشته‌های او را بخواند. نوشته‌هایی که ضدیهود بودن او را نشان می‌داد. او فرانسه را ترک کرده به آلمان، بعد هم به دانمارک رفت و نوشته و کتاب‌هایش از فرانسه جمع شد. سلین یک سال را در زندان «کپنهاگ» گذراند. بعد از آن در پاریس به اتهام قیام علیه حکومت به‌صورت غیابی و بدون اجازه این‌که حق دفاع داشته باشد و حتا بدون حضور وکیل محاکمه دوباره راهی زندان شد. بعد از اتمام دوره محکومیت‌اش در سال ۱۹۵۱ به فرانسه بازگشت. و از تمام مردم فرانسه عذر خواست. و ارزش بقیه آثار او، «مرگ قسطی»، «جنگ»، «شمال»، «افسانه‌های پریان برای زمانی دیگر» و بسیاری شاه‌کارهای دیگر در زمان خود او نادیده گرفته شد. اگرچه در حقیقت او قربانی مناسبات سیاسی شده بود. وی سرانجام در سال ۱۹۶۱ در گذشت.

سال 1899 – جنگ سه‌ساله مهاجران هلندی آفریقای جنوبی معروف به «بوئرها» با سپاهیان انگلیسی که قصد تصرف سرزمین بوئرها یعنی ترانسوال را داشتند آغاز شد‌. علت جنگ پیدا‌شدن طلا در اراضی ترانسوال در روز 4 اوت 1885 میلادی بود‌. انگلیسی‌ها بعد از سه‌سال جنگ و 75 هزار کشته و زخمی که دادند و تحمل 5 میلیارد فرانک خسارت به سرداری «کیچنر» روز 12 دسامبر 1902 میلادی موفق به سرکوبی کامل بوئرها شدند.

1840  میلادی – سال‌روز درگذشت «نیکولو پاگانینی»(Niccolo Paganini) نوازنده ویولون، ویولا، گیتار و آهنگ‌ساز ایتالیایی است. پاگانینی یکی از بزرگ‌ترین نوازندگان ویولون در تاریخ موسیقی است. او با ابداع تکنیکی بدیع در نواختن ویولون، انقلابی در نوازندگی این ساز برپا کرد. آثار او در عین برخورداری از لطافت و ملودی‌های زیبا، قطعات فوق‌العاده مشکلی از نظر تکنیک نوازندگی هستند. با وجود نوازندگان سرشناس در سده هجدهم و نوزدهم، پاگانینی گوی سبقت از همه آن‌ها ربود و خود را به عنوان برجسته‌ترین نوازنده ویلن معرفی کرد.

سال 1962 – قیام بزرگ «امیر عبدالکریم ریفی» میهن‌پرست معروف مراکشی که از روز 29 آوریل 1921 میلادی علیه اسپانیایی‌ها و از روز 18 فوریه 1925 میلادی علیه فرانسوی‌ها برای نجات کامل وطن‌اش آغاز شده بود شکست خورد و دولت فرانسه او را به جزیره «ئرئونیون» واقع در جنوب آفریقا تبعید کرد‌. در این قیام 140 هزار فرانسوی با 5 هزار مراکشی به فرمان عبدالکریم روبه‌رو بودند.‌

1910 میلادی – سال‌روز درگذشت «رابرت کوخ» پزشک آلمانی است. وی کاشف باکتری عامل بیماری‌های وبا و سل و نیز یکی از بنیان‌گذاران رشته باکتری‌شناسی است. کوخ روز 11 دسامبر 1843 میلادی در یکی از شهرهای هانوور متولد شده و تحصیلات خود را در رشته پزشکی به پایان رساند. وی روز 24 مارس 1882 به کشف میکروب سل نایل و همین اکتشافات سبب شهرت جاودانی او در دنیای طب و بهداشت شد.

—————————————-

برخی از روی‌دادهای دیگر

1703 میلادی – شهر «سن‌پترزبورگ» که بعدها از جای‌گاه ویژه‌ای در تاریخ روسیه و اتحاد شوروی برخوردار شد، توسط «پتر کبیر» بنیاد نهاده شد.

1964 میلادی – سال‌روز درگذشت «جواهر لعل‌ نهرو» نخست‌وزیر سابق هند، هم‌رزم گاندی و یکی از رهبران جنبش استقلال این کشور در دهلی‌نو است.

1359 خورشیدی – نخستین دوره مجلس شورای اسلامی در تهران و در ساختمان سنای سابق آغاز به‌کار کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,