Saturday, 18 July 2015
28 September 2023
سارکوزی در اجلاس گروه هشت:

«در صورت عدم کناره‌گیری قذافی همه گزینه‌ها باز است»

2011 May 27

خبر / رادیو کوچه

در نشست سران گروه هشت، نیکلا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه، معمر قذافی رهبر لیبی را ترغیب کرده است کناره‌گیری کند زیرا در آن صورت «همه گزینه‌ها باز» خواهد بود. وی اظهار داشت: «ما نمی‌گوییم که قذافی باید به تبعید برود. او باید قدرت را ترک کند.» آقای سارکوزی میزبان اجلاس گروه هشت کشور ثروت‌مند جهان در شهر سیاحتی دوویل در شمال فرانسه است.

قیام‌های عمومی در کشورهای عربی، تنظیم مقررات اینترنت و آینده نیروی اتمی جملگی در این اجلاس دو روزه به بحث گذاشته می‌شود. رهبران آمریکا، روسیه، بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن و کانادا در این نشست هم‌چنین درباره اقتصاد جهانی و تغییرات اقلیمی بحث می‌کنند. آقای سارکوزی بعد از ظهر پنج‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران از دخالت ناتو در لیبی دفاع کرد و گفت: «اگر ما قدم به میان نگذاشته بودیم، بنغازی از نقشه حذف می‌شد.» بنغازی از شهرهای تحت کنترل مخالفان مسلح سرهنگ قذافی است.

او از روسیه به خاطر مسدود نکردن قطع‌نامه سازمان ملل متحد که استفاده از قوه قهریه برای حفاظت از غیرنظامیان را مجاز می‌شمارد تشکر کرد و گفت که دیمیتری مدودف رییس جمهوری روسیه درک می‌کند که «سرهنگ قذافی مقصر است» و این موضوع را «بی‌پرده و بدون ابهام» گفته است. او گفت سرهنگ قذافی هرچه دیرتر کناره‌گیری کند «فهرست مقاصد ممکن برای او کوتاه‌تر خواهد بود.»

خبرنگاران می‌گویند که روی‌دادهای اخیر مانند جنبش‌های خاورمیانه و شمال آفریقا و بحران اتمی ژاپن، حسی از هدف‌مندی به گروه 8 بخشیده است.

بیشتر بخوانید:

«بیش‌از ۱۵۰ کشته و زخمی در حمله ناتو به لیبی»

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,