Saturday, 18 July 2015
29 March 2023
در یازدهمین سالگرد قتل پروانه و داریوش فروهر

«ممانعت نیروهای امنیتی ازحضور درمراسم فروهرها»

2009 November 23

نیروهای امنیتی روز یکشنبه مانع حضور مردم در مراسم سالگرد قتل فروهرها شدند.

عکس از AFP

عکس از AFP

به گزارش رادیو فردا، پرستو فروهر، دختر داریوش و پروانه فروهر، روز یکشنبه از حضور بسیار سنگین نیروهای انتظامی و امنیتی برای جلوگیری از شرکت مردم و حتی بستگان نزدیک خانواده فروهر در مراسم یازدهمین سالگرد قتل پدر و مادرش خبر داد.

به گفته وی نیروهای انتظامی با نرده‌گذاری دو طرف کوچه محل سکونت فروهرها و نیز با استقرار نفربرها، موتورسواران پلیس و نیروهای ضد شورش در خیابان‌های اطراف مانع از آن شدند که مردم به خانه پدر و مادرش در کوچه هدایت راه پیدا کنند.

با این حال برخی از بستگان نزدیک خانواده فروهر و نیز شماری از اعضای حزب ملت ایران توانسته بودند، خود را به منزل فروهرها برسانند.

پرستو فروهر هم‌چنین گفته‌است که نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به وی اجازه خروج از خانه‌اش را نداده بودند و هر کدام از بستگان وی که از خانه خارج می‌شدند، دیگر اجازه بازگشت به خانه فروهرها را نمی‌یافتند.

به گفته دختر داریوش و پروانه فروهر، در یازدهمین سالگرد قتل پدر و مادرش تجمعاتی در دانشگاه‌ها و به ویژه دانشگاه تربیت معلم که در نزدیکی خانه فروهرها قرار دارد، برپا شده بود، که نیروهای امنیتی از خروج دانشجویان از محوطه دانشگاه جلوگیری کردند.

در این میان برخی گزارش‌های دیگر نیز از حضور پر شمار نیروهای امنیتی و انتظامی در مناطق مرکزی تهران در روز یکشنبه اول آذر حکایت داشت.

نیروهای انتظامی و امنیتی ایران در چند سال گذشته از برگزاری مراسم سالگرد قتل داریوش و پروانه فروهر جلوگیری کرده‌اند.

پرستو فروهر گفته است، این موضوع که در طول یک سال حتی دو ساعت هم اجازه داده نمی‌شود، مراسمی برای پدر و مادرش برگزار شود، «بسیار تلخ» است.

پیش از این پرستو فروهر روز شنبه اعلام کرده بود، علیرغم اعلام ممنوعیت برگزاری مراسم سالگرد قتل پدر و مادرش از سوى مقام‌هاى امنیتى جمهورى اسلامى ایران این مراسم را روز یکشنبه در خانه خود برگزار خواهدکرد.

داریوش فروهر، رهبر حزب ملت ایران و همسرش پروانه اسکندرى، در اول آذرماه سال ۱۳۷۷ در منزل خود بر اثر ضربات چاقو کشته شدند. این قتل‌ها پس از بروز اتفاقات مشابه به «قتل‌هاى زنجیره‌اى» مشهور شد  و از سوی مقام‌هاى امنیتى جمهورى اسلامى ایران به «عناصر خودسر و کج‌اندیش» در وزارت اطلاعات منصوب گردید.

به بهانه یازدهمین سال‌روز به قتل رسیدن داریوش و پروانه فروهر

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: