Saturday, 18 July 2015
22 June 2021
معاون اجرایی رییس جمهوری اسلامی:

«بخشی از اعتبار مصرف‌نشده میراث فرهنگی به رسانه فارس داده شد»

2011 May 27

خبر / رادیو کوچه

روز جمعه، بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های داخلی ایران، معاون اجرایی رییس جمهوری اسلامی و سرپرست نهاد ریاست جمهوری اتهاماتی را که در خصوص مسایل مالی در زمان ریاست سازمان میراث فرهنگی علیه او عنوان شده رد کرده است.

به گزارش ایرنا، آقای بقایی آن‌چه را که «شایعه‌پراکنی و انتشار مطالب بی‌اساس» خوانده مورد انتقاد قرار داده و اتهام سو‌استفاده مالی در سازمان‌های تحت سرپرستی خود را نادرست دانسته است. حمید بقایی، رییس سابق سازمان میراث فرهنگی، اواخر فروردین سال جاری با دریافت دو حکم جداگانه از محمود احمدی‌نژاد، به سمت‌های معاون اجرایی رییس جمهوری و سرپرست نهاد ریاست جمهوری منصوب شد و در حال حاضر، دبیر شورای هماهنگی امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور هم هست.

آقای بقایی که در سمت سرپرست نهاد ریاست جمهوری، جانشین اسفندیار رحیم‌مشایی، رییس دفتر آقای احمدی‌نژاد شده بود، هفته گذشته، با معرفی رییس جدید سازمان میراث فرهنگی، از این سازمان کناره گرفت. معاون اجرایی رییس جمهوری، که از او به عنوان یکی از نزدیکان آقای مشایی و از اطرافیان مورد اعتماد محمود احمدی‌نژاد نام برده شده، اتهام سو‌استفاده مالی در طرح ساخت تالارهای بین‌المللی منطقه آزاد کیش را تکذیب کرد.

به گزارش برخی رسانه‌ها و سایت‌های اینترنتی، یک شرکت نزدیک به آقایان مشایی و بقایی، در سمت‌های رییس و دبیر شورای هماهنگی امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور، با ترک تشریفات مناقصه، یک طرح چهارصد و پنجاه میلیارد تومانی را به یک شرکت ایرانی واگذار کرده‌اند.

حمید بقایی با تکذیب «شایعات و اکاذیب مختلف» در مورد این طرح، گفته است که این خبر در «برخی رسانه‌ها و شبه رسانه‌های داخلی منتشر شد که متاسفانه به عنوان یک خوراک مناسب تبلیغاتی، مورد سو‌‌استفاده رسانه‌های بیگانه و ضد انقلاب قرار گرفت.»

محمود احمدی‌نژاد در مراسم معارفه رییس جدید سازمان میراث فرهنگی و گردش‌گری گفته بود که «عده‌ای می‌گویند سازمان میراث فرهنگی و گردش‌گری مجوز ساخت هتل می‌دهد و این را جرم تلقی می‌کند که اگر این اقدام جرم است ما به آن افتخار می‌کنیم.» اما معاون اجرایی رییس جمهوری گفته است که خبر انعقاد قرارداد سازمان منطقه آزاد کیش به مبلغ چهارصد و پنجاه میلیارد تومان «اساسن دروغ است و چنین قراردادی وجود خارجی ندارد.»

آقای بقایی افزود: «تقاضای من این است که رسانه‌ها نسبت به این موضوع هوشیار و دقیق باشند و هر حرف، شایعه و یا مطلب بدون سند و مدرکی را منتشر نکنند» و هشدار داد که چنین اقدامی به منافع ملی ایران صدمه می‌زند.

وی هم‌چنین به خبر منتشر شده در یک سایت خبری اشاره کرد که گفته بود اسفندیار رحیم مشایی، در زمان تصدی ریاست سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۳۸۶، یک میلیارد و سی‌صد میلیون تومان از اعتبارات مصرف نشده این سازمان را به جای بازگرداندن به خزانه، به مصارف دیگر رسانده که اقدامی غیرقانونی بوده است.

آقای بقایی گفت که در مورد اعتبارات دست‌گاه‌های دولتی، دو قانون وجود دارد که یکی شامل موسسات آموزشی و تحقیقاتی و دیگری شامل سایر دست‌گاه‌ها است و براساس قانون اول، الزامی به واریز مانده اعتبارات سال قبل به خزانه نیست و افزود که تا سال ۱۳۸۶، سازمان میراث فرهنگی مشمول این قانون بوده است.

معاون اجرایی رییس جمهوری در مورد مصرف این اعتبار نیز گفت: «آیا آقای مشایی این اعتبارات را به خانه برده و یا خلاف مقررات توزیع کرده است؟ اتفاقن یکی از محل‌های پرداخت نیز همین خبرگزاری فارس بوده که خبر هزینه محل مانده مصرف نشده را منتشر کرده است.»

مصاحبه آقای بقایی در حالی انتشار یافته که در پی گزارش‌های مربوط به اختلاف بین محمود احمدی‌نژاد و آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در مورد برخی انتصابات دولتی، برخی از رسانه‌ها و شخصیت‌های حکومتی و مذهبی، که پیش‌تر از حامیان آقای احمدی‌نژاد محسوب می‌شدند، دولت را به شدت هدف انتقاد قرار داده‌اند.

بسیاری از این منتقدان نحوه برخورد آقای احمدی‌نژاد را ناشی از تاثیرپذیری از آقای مشایی و نزدیکان او، از جمله آقای بقایی، دانسته‌اند و از آنان با عنوان رهبران جریان انحرافی نام برده‌اند.

 

بیشتر بخوانید:

‫«بنا نیست مجلس در دست رییس جمهوری باشد»‬

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,