Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
مجله جاماندگان-سایه‌ای هراسان در شبستان عتیق-قسمت صد‌و‌شش

«شعر مولانا را به ما تحویل بدهید، تحویل بدهید،…»

2011 May 28

شراره سعیدی/ رادیو کوچه

در برنامه قبلی در مورد روشن‌فکران دینی و افکار و سخنان آقای سروش به‌عنوان نماد کنونی این گروه سخن گفتیم ولی در ابتدا و قبل از بررسی صحت، مقبولیت و واقعیت این اعتقادات به شناخت شخصی از ایشان با زاویه‌ای متفاوت خواهیم پرداخت، البته با توجه به چند نکته کلیدی:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

نکته اول‌: «آقای «دولت‌آبادی» را که می‌شناسید، مطمئنن اگر تنها به دبیرستان وارد شده باشید با نام و احتمالن چند رمان یا داستان کوتاه از ایشان آشنا هستید، به نگرش و سمت و سوی ادبی این نویسنده نخواهیم پرداخت، غرض تنها یادآوری نام‌شان بود.»

نکته دوم: «آقای سروش متولد 1324 است و در سال 1359 و آغاز انقلاب فرهنگی ایشان حداقل 35 سال تمام داشتند و حدود سنی افراد موثر قرار گرفته در بالاترین سمت‌های اجرایی و تصمیم‌گیری انقلاب 35 تا 45 سال بود.»

نکته سوم: «آقای سروش با توجه به داشتن مدرک دکتری در 35 سالگی به نوشته ویکی‌پدیا به بلوغ سیاسی و مقبولیت اجتماعی رسیده بودند که «طی چند دور مباحثات ایدئولوژیک به‌ هم‌راه مصباح یزدی در صدا و سیما به مباحثه با نمایندگان گروه‌های سیاسی چپ ایران مانند احسان طبری و فرخ نگه‌دار پرداخت، عبدالکریم سروش در جدل کردن با مخالفان فقیه و روحانی خود چیره دست بود بخش مهمی از آثار وی نیز بازنوشت سخن‌رانی‌های اوست.‌»

ماجرا از آن‌جا آغاز شد که در روز 22 اردی‌بهشت 1388، محمود دولت‌آبادی نویسنده مشهور ایرانی در جمع حامیان «میرحسین موسوی» از نامزدهای مطرح اصلاح‌طلبان در سخنانی به نقش عبدالکریم سروش در انقلاب فرهنگی پرداخت و گفت: «ما را پیر کردند و خواستند که بمیرانند.»

خطابه و جدل، از ابزارهای بیانی و استدلالی مهم متکلمان و متال‌هان مذاهب بوده است و عبدالکریم سروش که خود را بنیان‌گذار «کلام» یا الهیات جدید می‌دانست، نتوانست از شیوه خطابه و جدل چشم بپوشد، وی پس از انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانش‌گاه‌ها با معرفی بهشتی و تایید روح‌اله خمینی به عضویت در ستاد انقلاب فرهنگی درآمد و تا سال 1362 که این ستاد منحل شد عضو آن ماند. هم‌چنین در دهه 60 نوشته‌های او و غلام‌علی حدادعادل به عنوان کتاب درسی (بینش اسلامی) در دبیرستان تدریس می‌شد و صدا و سیما سخن‌رانی‌های او را پخش می‌کرد.»

حال برای شناخت بیش‌تر و دقیق‌تر و تحریک حافظه به منطق سخن، نوع کلام و … آقای سروش به آقای دولت‌آبادی در پاسخ به انتقادی در مورد عضویت ایشان در شورای انقلاب فرهنگی توجه کنید :

ماجرا از آن‌جا آغاز شد که در روز 22 اردی‌بهشت 1388، محمود دولت‌آبادی نویسنده مشهور ایرانی در جمع حامیان «میرحسین موسوی» از نامزدهای مطرح اصلاح‌طلبان در سخنانی به نقش عبدالکریم سروش در انقلاب فرهنگی پرداخت و گفت: «ما را پیر کردند و خواستند که بمیرانند.»

این سخنان در نشست شاعران و ادیبان حامی میرحسین موسوی بیان شد که عصر آن روز در تالار مسجد امیرالمومنین بلوار مرزداران توسط اعضای ستاد 88 برگزار شده بود.

دولت آبادی در ابتدای سخنان خود با ذکر این موضوع که «من نیامده‌ام برای کسی تبلیغ کنم چرا که این‌کاره نیستم» گفته بود: «فقط می‌خواهم مروری داشته باشم بر دورانی که در آن به‌طرز مضاعفی پیر شدیم، یعنی ما را پیر کردند و خواستند که بمیرانند. و این بیش از آن‌که از نظر من امری تراژیک باشد، یک سوال است.»

وی در بخشی از سخنان خود یادآور شده بود: «من نویسنده مملکت ایران هستم. از نظر من انقلاب فرهنگی اقدامی غیرقانونی بوده است و به هیچ‌وجه مشروعیت ندارد. من به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران رای دادم و تنها آن قانون را می‌پذیرم و آثار ادبی و فرهنگی ما باید بر اساس همین قانون مورد قضاوت قرار بگیرد. پای این قضاوت هم می‌ایستیم. انقلاب فرهنگی که شیخ آن دکتر سروش بود تقلیدی مضحک از امری سخیف بود که در چین انجام شده بود. آن انقلاب فرهنگی دامن یکی از چهره‌های معاصر جهان را برای همیشه لکه‌دار کرد، بنابراین تقلید از آن انقلاب تقلید از یک شناعت بود.»

محمود دولت آبادی، عبدالکریم سروش را خطاب قرار داده و گفته بود: «آقای سروش، شما علم‌دار رفتار شنیعی شدید که باعث شد بهترین فرزندان این مملکت بگذارند بروند تا شما شعر مولانا را حفظ کنید و به ما تحویل بدهید و تحویل بدهید و بازهم تحویل بدهید.»

سخنان دولت‌آبادی در جمع حامیان موسوی در حالی بیان می‌شد که سه روز پیش از آن، عبدالکریم سروش در موضع‌گیری رسمی از نامزدی مهدی کروبی دیگر نامزد اصلاح‌طلبان در انتخابات پیش رو حمایت کرده بود.

به فاصله چند روز روزنامه اعتماد ملی پاسخ عبدالکریم سروش به محمود دولت آبادی در مورد ماجرای «انقلاب فرهنگی» را تیتر اصلی خود قرار داد، متن این پاسخ به این قرار است :

«به جست‌وجو برآمدم که قصه چیست و محمود دولت‌آباد کیست. خبر آوردند خفته‌ای است در غاری نزدیک دولت‌آباد که پس از 30 سال ناگهان بی‌خواب شده و دست و رو نشسته به پشت میز خطابه پرتاب شده و به حیا و ادب پشت کرده و صدا درشت کرده و با «سخافت و شناعت» از معلمی به‌نام عبدالکریم سروش سخن رانده و او را «شیخ انقلاب فرهنگی» خوانده و دروغ در دغل کرده و متکبرانه با حق جدل کرده است. و این همه عقده‌گشایی و ناخجستگی در مجلسی به‌نام و حمایت از مهندس موسوی که در پی پوشیدن قبای خجسته صدارت است.»

گزافه و یاوه بسیار شنیده بودم اما این گاف‌های گزاف واقعن نوبر بود. از جنسی دیگر بود. از هیچ‌کس چندان نرنجیدم که از میرحسین. آخر او می‌توانست به این خفته پریشان‌گو بیاموزد که انقلاب فرهنگی را «برای بستن دانش‌گاه‌ها» دانش‌جویان به راه انداختند نه سروش. و ستاد انقلاب فرهنگی را «برای گشودن دانش‌گاه‌ها» امام خمینی بنیان نهاد، نه سروش. و لذا آن «شناعت و سخافت و تقلید مضحک» «به زعم او» کار دیگری بود نه سروش. و ستاد انقلاب فرهنگی هفت عضو داشت «و اینک 30عضو» نه فقط یک عضو و آن هم سروش. و آقای میرحسین موسوی، از 30 سال پیش عضو ستاد انقلاب فرهنگی بود و امروز عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، نه سروش که 26 سال پیش استعفا داد «و تنها عضو مستعفی ستاد بود».

ستاد انقلاب فرهنگی همه‌گونه شیخی داشت جز سروش، که نه روحانی بود و نه کهن‌سال و نه کهنه‌کار سیاسی. از دکتر شریعت‌مداری گرفته «متولد 1302»که شیخوخیت سنی داشت تا احمدی، باهنر، مهدوی‌کنی، جلال‌الدین فارسی و حسن حبیبی «متولدان 1312» که مشایخ درجه دوم بودند.

نه سروش که متولد 1324 بود و جوان‌ترین عضو ستاد. و آوازه اجتماعی و شیخوخیت سیاسی هم با آن مشایخ بود نه سروش، که تازه از گرد راه رسیده بود و به حکم امام برای خدمت به فرهنگ، در آن ستاد بدون ستاندن قرانی مزد، شبانه‌روزعرق شرافت می‌ریخت. و شیخ روحانی ستاد هم حجت‌الاسلام باهنر و مهدوی و املشی و احمدی و خوش‌وقت بودند نه سروش. و باری اگر ستاد انقلاب فرهنگی شیخی داشت این شیخ کسی جز شخص شخیص مهندس میرحسین موسوی نبود که پاره‌ای از جلسات ستاد در دفتر نخست‌وزیری و زیر اشراف و صدارت او برپا می‌شد.

و علاوه بر میرحسین، خاتمی و احمدی و شریعت‌مداری و صادق واعظ‌زاده و… در آن حضور داشتند و گواهان این امرند. و باری شیخ ستاد بودن نه حسن است، نه عیب. آن‌که عیب است دروغ‌زنی و دریوزگی و چاپلوسی کردن و سابقه استالینی داشتن و فرصت‌طلبانه ژست آزادی‌خواهی گرفتن است. تعجب من این است که چرا مهندس موسوی پرده از این راز ساده بر نمی‌دارد و نقش خود در ستاد انقلاب فرهنگی و نظر خود را درباره آن نمی‌گوید تا پریشان گویان، بیش از این سم‌پاشی و فحاشی نکنند.

نیز خوب بود مهندس موسوی به آن خفته پریشان‌گو آموزش و هشیاری می‌داد که وقتی امروز در تلویزیون می‌گویند وزارت ارشاد به آیین‌نامه انقلاب فرهنگی عمل می‌کند (که به گمان وی غیرقانونی است) و سانسور کتاب می‌کند، این آیین‌نامه دست‌پخت همین شورای انقلاب فرهنگی است که اینک برپاست و میرحسین و حداد و داوری و کچوئیان و رحیم‌پور ازغدی و… اعضای آنند.

نه دست‌پخت ستاد انقلاب فرهنگی که 26 سال است دار فانی را وداع کرده و استخوانش را خاک خورده است. و اگر آن پریشان‌گوی بی‌خبر، شکوه‌ای از ارشادیان دارد به مهندس موسوی شکایت کند که آیین‌نامه برای‌شان تنظیم کرده است نه سروش که خود قربانی آن آیین‌نامه‌هاست و کتاب‌هایش در ارشاد غمباد کرده است.

حالا بنگرید خفته در غاری که فرق انقلاب فرهنگی و ستاد انقلاب فرهنگی و شورای انقلاب فرهنگی را نمی‌داند و اعضای‌شان را نمی‌شناسد و از کارهاشان خبر ندارد و دیروز و امروز را به هم می‌بافد و زمان را در می‌نوردد و دروغ بر دروغ می‌انبارد و جهل بر جهل می‌تند، چون ماموری نامعذور به امید پاداشی موعود حمله بر معلمی یک قبا می‌آورد که از دیدگاه استالینی، جز استقلال رای و مسلمانی و دموکراسی‌خواهی (و لابد عدم حمایت از میرحسین موسوی) جرمی و خطیئه‌ای ندارد.

و حتا نزاکت و ادب مقام را نگاه نمی‌دارد و به میزبان خود که همان شیخ انقلاب فرهنگی است توهین می‌کند و این‌قدر نمی‌داند که این میزبان که دولت‌آبادی به حمایت و ترویج‌اش برخاسته، 30 سال است که عضو آن ستاد و شورا بوده است و امضا‌کننده همان آیین‌نامه‌های «غیرقانونی» است که وی از آن‌ها می‌خروشد و می‌گریزد و پیرو و مرید و مقلد و فدایی همان امامی است که بنیان‌گذار انقلاب فرهنگی است و «مقلد مضحک همان شناعت و سخافتی» است که دولت‌آبادی زبان خود را به لوث کلماتش می‌آلاید.

باری از بانیان آن جلسه جناحی و ستادی و انتخاباتی، و در صدر همه از آقای میرحسین موسوی نیز باید سپاس‌گزاری کرد که حق خادمان فرهنگ را چنین می‌گزارند و به تاوان داشتن رایی مستقل و مشروع، آنان را پیش گلادیاتورها می‌افکنند و پوست و پوستین‌شان را می‌کنند و هلهله‌کنان قصه‌اش را بر سر بازار و برزن می‌گویند و در رسانه‌های خبری خود می‌آورند. اما مباد از یاد ببرند که ناقدان را خوراک درندگان کردن، تصویر موحشی است که هیچگاه از یاد جوانان این دیار نخواهد رفت، شاید آبی به آسیاب آرا بریزد اما آبرویی تحصیل نخواهد کرد.

مرا هر آینه خاموش بودن اولی‌تر

که جهل پیش خردمند، عذر نادان است

و ما ابری نفسی و ما ازکی‌ها

که هرچه نقل کنند از بشر در امکان است

مریلند – اردی‌بهشت 1388

اوج خشم، تحقیر، اهانت و از همه بارزتر منیت در این کلماتی که در پاسخ به نویسنده شهیری که تنها از یک روی‌داد تاریخی با میلیون‌ها شاهد زنده روایت کرده، از کجا نشات می‌گیرد؟ آیا هراس رسوایی در منظر جوانانی که شیفته کلمات زرورق پیچیده و پر از مفاهیمی گنگ است موجب این‌همه آشفتگی است؟ گاهی گذشته ما آن‌چنان تاریک است که مجبوریم حال‌مان را هم در وحشت آن رسوایی تاریک نگه‌داریم.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. Sarah
    1

    “آقای سروش با توجه به داشتن مدرک دکتری در ۳۵ سالگی ”
    دکترا؟ کدوم دکترا آخه؟ ایشون معلوم نیست کجا اصلا درس خوندن در انگلستان. مهمتر اینکه، به رخ کشیدن لقب دکتری یا مهندسی به مردم عادی، وقتی هدفی حرفه‌ای نداشته باشد، نشان شأن و بزرگی نیست؛ بلکه نشان از حقارتی نهان می دهد. مخصوصا اگر معلوم نباشد آن مدرک دکترا اصلا در چه رشته‌ای باشد، از کجا باشد. ارشدِ شیمی تجزیه؟ از کجا؟ بعد دکتراتان از کجا؟