Saturday, 18 July 2015
25 June 2021

«خبرهای بیست و هفتم می ۲۰۱۱»

2011 May 27

به اتهام نسل‌کشی در بوسنی،

«حضور فرمانده سابق ارتش صرب‌ها در دادگاه»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

راتکو ملادیچ، فرمانده سابق ارتش صرب‌های بوسنی، که روز پنج‌شنبه پس از ۱۶ سال فراری بودن دستگیر شد، در دادگاهی در صربستان حاضر شده است. مقام‌ها می‌خواهند که آقای ملادیچ، را به دادگاه جنایات جنگی در لاهه مسترد کنند.

او در ارتباط با کشتار حدود ۷۵۰۰ مرد و پسر مسلمان بوسنیایی در سال ۱۹۹۵ در سربرنیتسا متهم به نسل‌کشی است.

وکلای آقای ملادیچ گفته‌اند که جلسه دادگاه تا زمان انجام معاینات پزشکی متوقف شده است. مقام‌های دادگاه بر این باورند که او درخواست تجدید‌نظر خواهد کرد.

در پی دستگیری رادووان کاراجیچ در سال ۲۰۰۸، ژنرال ملادیچ به بزرگ‌ترین فراری در ارتباط با جنایات جنگ بوسنی بدل شد.

صربستان برای بازداشت او تحت فشار زیادی بوده است.

میلوس سالجیچ وکیل آقای ملادیچ به خبرنگاران گفت که قاضی تلاش کرد از موکل او سوال کند اما مظنون در یک «وضعیت دشوار روانی و جسمی» قرار داشت و نتوانست ارتباط برقرار کند.

گزارش‌ها حاکیست که جلسه دادگاه جمعه از سر گرفته خواهد شد.

به گفته آقای سالجیچ، ژنرال ملادیچ مشروعیت دادگاه جنایات جنگی سازمان ملل در لاهه را به رسمیت نمی‌شناسد.

به گزارش بی‌بی‌سی، دولت صربستان مشتاق است ژنرال ملادیچ فورا مسترد شود، به این امید که این کار مانع تظاهرات بیشتر ملی گرایان صرب که هنوز او را مدافع مردم صرب می دانند شود.

بوریس تادیچ رییس جمهوری صربستان روز پنج‌شنبه گفت که بازداشت روز پنج‌شنبه، صربستان و منطقه را به آشتی نزدیک‌تر کرده است، و در را به روی عضویت در اتحادیه اروپا گشوده است.

آقای تادیچ این انتقادها که صربستان رغبتی برای دستگیری ژنرال ملادیچ نداشته را رد کرد.

رسانه‌های صربستان می‌گویند که راتکو ملادیچ با مدارک جعلی در استان ووی ودینا، در شمال کشور، دستگیر شده است. دادگاه بین‌المللی رسیدگی به جرایم جنگی برای رسیدگی به اتهامات آقای ملادیچ، در سال ۱۹۹۵ علیه او کیفر خواست صادر کرد.

ماه گذشته، بوسیلیکا، همسر او، به اتهام مالکیت غیرقانونی اسلحه، در دادگاهی در بلگراد، پایتخت، محاکمه شد. او در جریان محاکمه گفت که تصور می‌کند شوهرش فوت کرده باشد.

او به دادگاه گفت که تفنگ خودکار و چند تپانچه‌ای که در جریان تفتیش پلیس در سال ۲۰۰۸ در منزل آن‌ها در بلگراد کشف شد، متعلق به شوهر او بوده است.

حکم کیفرخواست آقای ملادیچ در سال ۱۹۹۵ صادر شده بود، اما تا زمانی که سلوبودان میلاسویچ، از ریاست جمهوری یوگسلاوی برکنار نشده بود، یعنی تا سال ۲۰۰۰ میلادی، آقای ملادیچ آشکارا در صربستان زندگی می‌کرد.

……………………………………………………

وزیر خارجه سوریه:

«از مواضع حمایتی ایران در قبال سوریه قدردانی می‌کنیم»

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، ولید المعلم وزیر خارجه سوریه از موضع جمهوری اسلامی نسبت به حوادث اخیر این کشور از جمله در مقابله با تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه دمشق قدردانی کرده است.

به گزارش روزنامه الوطن سوریه، ولید المعلم در دیدار با سفیران کشورهای عربی در دمشق از مواضع کشورهای عربی نسبت به حوادث اخیر سوریه انتقاد کرده است.

قدردانی ولید المعلم از جمهوری اسلامی در حالی بیان می‌شود که مخالفان دولت سوریه تهران را به «ارسال تجهیزات و تک تیرانداز» برای سرکوب مخالفان متهم می‌کنند.

المعلم در انتقاد از مواضع کشورهای عربی گفت‌: «با صراحت تمام می‌گویم از برادران عرب خود گلایه‌مند هستیم ‏که چرا در این زمان با سوریه اعلام هم‌بستگی نمی‌کنند.‏»

از سوی دیگر حسن نصراله دبیر کل حزب‌اله لبنان خطاب به مردم سوریه از آن‌ها خواست که دست از مخالفت با بشار اسد بردارند و از کشور و ودولت سوریه پاس‌داری کنند.

سخنان نصراله در حمایت از بشار اسد درحالی بیان می‌شود که روز پنج‌شنبه 220 سازمان غیر دولتی از 18 کشور عربی با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل خواستار محکوم کردن برخورد خشونت‌آمیز بر ضد معترضان سوری شدند.

……………………………………………………

با اعلام سازمان سنجش،

«ستاره‌دار شدن یک فعال دانش‌جویی دانش‌گاه تبریز»

خبر / رادیو کوچه

در روزهای اخیر مهدی حمیدی‌شفیق دانش‌جوی رشته جامعه‌شناسی دانش‌گاه تبریز از سوی سازمان سنجش ستاره‌دار اعلام شده است.

به گزارش آراز نیوز، پیش از اعلام نتایج کنکور کار‌شناسی ارشد، ماموران اداره اطلاعات تبریز با وی تماس گرفته و ضمن تبریک گفتن قبولی وی از او خواسته بودند که برای ادای پاره‌ای توضیحات به ستاد خبری اداره اطلاعات مراجعه نماید که با مخالفت حمیدی‌شفیق مواجه شدند.

لازم به ذکر است که مهدی حمیدی به علت درخواست پرسش و پاسخ و ایفای نظرات خود در جلسه تریبون آزاد دانش‌گاه تبریز، از طرف کمیته انضباطی به یک ترم محرومیت از تحصیل محکوم شده بود.

……………………………………………………

سارکوزی در اجلاس گروه هشت:

«در صورت عدم کناره‌گیری قذافی همه گزینه‌ها باز است»

خبر / رادیو کوچه

در نشست سران گروه هشت، نیکلا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه معمر قذافی رهبر لیبی را ترغیب کرده است کناره‌گیری کند زیرا در آن صورت «همه گزینه‌ها باز» خواهد بود. وی اظهار داشت: «ما نمی‌گوییم که قذافی باید به تبعید برود. او باید قدرت را ترک کند.»

آقای سارکوزی میزبان اجلاس گروه هشت کشور ثروت‌مند جهان در شهر سیاحتی دوویل در شمال فرانسه است.

قیام‌های عمومی در کشورهای عربی، تنظیم مقررات اینترنت و آینده نیروی اتمی جملگی در این اجلاس دو روزه به بحث گذاشته می‌شود.

رهبران آمریکا، روسیه، بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن و کانادا در این نشست هم‌چنین درباره اقتصاد جهانی و تغییرات اقلیمی بحث می‌کنند.

آقای سارکوزی بعد از ظهر پنج‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران از دخالت ناتو در لیبی دفاع کرد و گفت: «اگر ما قدم به میان نگذاشته بودیم، بنغازی از نقشه حذف می‌شد.»

بنغازی از شهرهای تحت کنترل مخالفان مسلح سرهنگ قذافی است.

او از روسیه به خاطر مسدود نکردن قطع‌نامه سازمان ملل متحد که استفاده از قوه قهریه برای حفاظت از غیرنظامیان را مجاز می‌شمارد تشکر کرد و گفت که دیمیتری مدودف رییس جمهوری روسیه درک می‌کند که «سرهنگ قذافی مقصر است» و این موضوع را «بی‌پرده و بدون ابهام» گفته است.

او گفت سرهنگ قذافی هرچه دیرتر کناره‌گیری کند «فهرست مقاصد ممکن برای او کوتاه‌تر خواهد بود.»

خبرنگاران می‌گویند که روی‌دادهای اخیر مانند جنبش‌های خاورمیانه و شمال آفریقا و بحران اتمی ژاپن، حسی از هدف‌مندی به گروه 8 بخشیده است.

……………………………………………………

با اعلام سرمربی تیم‌ملی فوتبال ایران،

«لیست جدید تیم ملی فوتبال ایران اعلام شد»

خبر / رادیو کوچه

روز جمعه، نوزده بازیکن برای حضور در دومین اردوی تیم ملی فوتبال ایران از سوی کارلوس کروش معرفی شده‌اند.

کارلوس کروش سرمربی تیم ملی فوتبال ایران 19 بازیکن را برای دومین اردوی تیم ملی که از دهم تا دوازدهم خردادماه برگزار خواهد شد را دعوت کرد که اسامی آن‌ها به شرح زیر است:

1- شهاب گردان (ذوب‌آهن) 2- محمدباقر صادقی (ذوب‌آهن) 3- سیدمحمد حسینی (ذوب‌آهن) 4- محمد نصرتی (تراکتورسازی) 5- فرشید طالبی (ذوب‌آهن) 6- قاسم دهنوی (مس) 7- مهرداد پولادی (مس) 8- حسین ماهینی (ذوب‌آهن) 9- آندرانیک تیموریان (تراکتورسازی) 10- قاسم حدادی‌فر (ذوب‌آهن) 11- میثم بائو (تراکتورسازی) 12- مصطفی سیفی (مس) 13- محمد ابراهیمی (تراکتورسازی) 14- محمدرضا خلعتبری (ذوب‌آهن) 15- علی کریمی 16- میلاد زنیدپور (استیل‌آذین) 17- محمد غلامی (استیل‌آذین) 18- سعید دقیقی (شهرداری) 19- محمد قاضی (ذوب‌آهن).

بنابر بر اعلام کروش بازیکنان دعوت شده باید در ساعت 12 روز دهم خردادماه خود را در هتل المپیک به کادرفنی تیم ملی معرفی کنند.

سرمربی تیم ملی پیش از اعلام لیست در توضیحاتی عنوان کرده است که  بازیکنان باش‌گاه‌های فولاد خوزستان، ملوان و استقلال که مشغول انجام مسابقات جام حذفی هستند به این اردو دعوت نشده‌اند. هم‌چنین بازیکنان تیم‌های پرسپولیس و سپاهان نیز بعد از مسابقه دو تیم در جام حذفی در اردوی بعدی که در تاریخ هشتم تیر برگزار خواهد شد به تیم ملی فراخوانده می‌شوند.

……………………………………………………

معاون اجرایی رییس جمهوری اسلامی:

«بخشی از اعتبار مصرف‌نشده میراث فرهنگی به رسانه فارس داده شد»

خبر / رادیو کوچه

روز جمعه، بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های داخلی ایران، معاون اجرایی رییس جمهوری اسلامی و سرپرست نهاد ریاست جمهوری اتهاماتی را که در خصوص مسایل مالی در زمان ریاست سازمان میراث فرهنگی علیه او عنوان شده رد کرده است.

به گزارش ایرنا، آقای بقایی آن‌چه را که «شایعه‌پراکنی و انتشار مطالب بی‌اساس» خوانده مورد انتقاد قرار داده و اتهام سو‌استفاده مالی در سازمان‌های تحت سرپرستی خود را نادرست دانسته است.

حمید بقایی، رییس سابق سازمان میراث فرهنگی، اواخر فروردین سال جاری با دریافت دو حکم جداگانه از محمود احمدی‌نژاد، به سمت‌های معاون اجرایی رییس جمهوری و سرپرست نهاد ریاست جمهوری منصوب شد و در حال حاضر، دبیر شورای هماهنگی امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور هم هست.

آقای بقایی که در سمت سرپرست نهاد ریاست جمهوری، جانشین اسفندیار رحیم‌مشایی، رییس دفتر آقای احمدی‌نژاد شده بود، هفته گذشته، با معرفی رییس جدید سازمان میراث فرهنگی، از این سازمان کناره گرفت.

معاون اجرایی رییس جمهوری، که از او به عنوان یکی از نزدیکان آقای مشایی و از اطرافیان مورد اعتماد محمود احمدی‌نژاد نام برده شده، اتهام سو‌استفاده مالی در طرح ساخت تالارهای بین‌المللی منطقه آزاد کیش را تکذیب کرد.

به گزارش برخی رسانه‌ها و سایت‌های اینترنتی، یک شرکت نزدیک به آقایان مشایی و بقایی، در سمت‌های رییس و دبیر شورای هماهنگی امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور، با ترک تشریفات مناقصه، یک طرح چهارصد و پنجاه میلیارد تومانی را به یک شرکت ایرانی واگذار کرده‌اند.

حمید بقایی با تکذیب «شایعات و اکاذیب مختلف» در مورد این طرح، گفته است که این خبر در «برخی رسانه‌ها و شبه رسانه‌های داخلی منتشر شد که متاسفانه به عنوان یک خوراک مناسب تبلیغاتی، مورد سو‌‌استفاده رسانه‌های بیگانه و ضد انقلاب قرار گرفت.»

محمود احمدی‌نژاد در مراسم معارفه رییس جدید سازمان میراث فرهنگی و گردش‌گری گفته بود که «عده‌ای می‌گویند سازمان میراث فرهنگی و گردش‌گری مجوز ساخت هتل می‌دهد و این را جرم تلقی می‌کند که اگر این اقدام جرم است ما به آن افتخار می‌کنیم.»

اما معاون اجرایی رئیس جمهوری گفته است که خبر انعقاد قرارداد سازمان منطقه آزاد کیش به مبلغ چهارصد و پنجاه میلیارد تومان «اساسن دروغ است و چنین قراردادی وجود خارجی ندارد.»

آقای بقایی افزود: «تقاضای من این است که رسانه‌ها نسبت به این موضوع هوشیار و دقیق باشند و هر حرف، شایعه و یا مطلب بدون سند و مدرکی را منتشر نکنند» و هشدار داد که چنین اقدامی به منافع ملی ایران صدمه می‌زند.

وی هم‌چنین به خبر منتشر شده در یک سایت خبری اشاره کرد که گفته بود اسفندیار رحیم مشایی، در زمان تصدی ریاست سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۳۸۶، یک میلیارد و سی‌صد میلیون تومان از اعتبارات مصرف نشده این سازمان را به جای بازگرداندن به خزانه، به مصارف دیگر رسانده که اقدامی غیرقانونی بوده است.

آقای بقایی گفت که در مورد اعتبارات دست‌گاه‌های دولتی، دو قانون وجود دارد که یکی شامل موسسات آموزشی و تحقیقاتی و دیگری شامل سایر دست‌گاه‌ها است و براساس قانون اول، الزامی به واریز مانده اعتبارات سال قبل به خزانه نیست و افزود که تا سال ۱۳۸۶، سازمان میراث فرهنگی مشمول این قانون بوده است.

معاون اجرایی رییس جمهوری در مورد مصرف این اعتبار نیز گفت: «آیا آقای مشایی این اعتبارات را به خانه برده و یا خلاف مقررات توزیع کرده است؟ اتفاقن یکی از محل‌های پرداخت نیز همین خبرگزاری فارس بوده که خبر هزینه محل مانده مصرف نشده را منتشر کرده است.»

مصاحبه آقای بقایی در حالی انتشار یافته که در پی گزارش‌های مربوط به اختلاف بین محمود احمدی‌نژاد و آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در مورد برخی انتصابات دولتی، برخی از رسانه‌ها و شخصیت‌های حکومتی و مذهبی، که پیش‌تر از حامیان آقای احمدی‌نژاد محسوب می‌شدند، دولت را به شدت هدف انتقاد قرار داده‌اند.

بسیاری از این منتقدان نحوه برخورد آقای احمدی‌نژاد را ناشی از تاثیرپذیری از آقای مشایی و نزدیکان او، از جمله آقای بقایی، دانسته‌اند و از آنان با عنوان رهبران جریان انحرافی نام برده‌اند.

……………………………………………………

مسوولان سوریه:

«الجزیره و العربیه هم‌سو با اسراییل هستند»

خبر / رادیو کوچه

در پی حوادث اخیر سوریه مسوولان این کشور برخی از کانال‌های تلویزیونی کشورهای عربی از جمله العربیه و الجزیره رابه هم‌سویی با دشمنان دمشق به‌ویژه اسراییل متهم کرده‌ا‌ند.

مسوولان امنیتی سوریه در ورودی «دانش‌گاه بعث» در شهر حمص پلاکاردی با تصویر پرچم اسراییل و آرم برخی شبکه‌های عربی که اخبار اعتراضات سوریه را پوشش می‌دادند زیر پای عابران قرار دادند.

بر اساس این گزارش نیروهای امنیتی سوریه بر این باورند که دانش‌جویان با پا گذاشتن روی این پلاکارد که که آرم شبکه‌های تلویزیونی العربیه و الجزیره را در بر دارد، وفاداری خود را به رژیم سوریه ایفا نمایند.

به گفته ناظران سیاسی این نوع شیوه برخورد با رسا‌نه‌های گروهی جهان «بیان‌گر باوری است که رژیم سوریه برای توجیه سرکوب اعتراضات و سرپوشی جهت تحریف خواست‌های معترضان است.»

گفتنی است که سوریه تنها به خبر‌گزاری جمهوری اسلامی، روسیه و چین اجازه فعالیت در این کشور داده است.

……………………………………………………

پلیس اسپانیا:

«جلوگیری از صدور ۹ هلیکوپتر نظامی به ایران»

خبر / رادیو کوچه

پلیس اسپانیا روز پنج‌شنبه اعلام کرد که از صدور غیرقانونی ۹ فروند هلیکوپتر بل-۱۱۲ به ایران جلوگیری کرده و هشت نفر از جمله سه ایرانی را در این رابطه بازداشت کرده است. هلیکوپترهای بل-۱۱۲ در حمل و نقل نیروها و تجهیزات نظامی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مقامات اسپانیایی گفته‌اند که در عملیات پلیس این کشور پنج تاجر اسپانیایی که مظنون به تلاش برای فروش این هلیکوپترهای نظامی آمریکایی به ایران هستند، و سه ایرانی که متهم به مذاکره برای خرید غیرقانونی وسایل نظامی هستند، دستگیر شدند.

پلیس اسپانیا در بیانیه‌ای افزود که این عملیات در شهرهای مادرید و بارسلون صورت گرفته است و پنج نفر در مادرید و سه نفر دیگر در بارسلون دستگیر شده‌اند.

پلیس اسپانیا هم‌چنین یادآور شد که در این عملیات قطعات یدکی هواپیما نیز که به نظر می‌رسد قرار بود به ونزوئلا صادر شود، توقیف شده است.

ارزش کل هلیکوپترها، قطعات یدکی و دیگر وسایل نظامی که در این عملیات توسط پلیس اسپانیا ضبط شده، حدود یک صد و چهل میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

مقامات اسپانیایی می‌گویند که شرکت‌های اسپانیایی موفق به اخذ اجازه برای صدور وسایل نظامی و یا کالاهایی که می‌توانند کاربرد دوگانه داشته و در عملیات نظامی از آن‌ها استفاده شود، نشدند.

این شرکت‌های اسپانیایی هلیکوپترها را در انبار نگه‌داشته و قصد داشتند پس از پیاده‌سازی آن‌ها، قطعات را به ایران بفرستند.

پلیس اسپانیا می‌گوید عملیات پس از آن صورت گرفت، که سه خریدار ایرانی وارد این کشور شدند.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,