Saturday, 18 July 2015
15 June 2021
هفتم خرداد- بیست‌و‌هشتم می

«تقویم تاریخ هفتم خرداد»

2011 May 28

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


81میلادی- به نوشته برخی مورخان رومی، برکناری «اردوان چهارم» در جلسه «مهستان» (سنای ایران) از سوی تنی چند از بزرگان کشور پیشنهاد شد. بحث درباره این پیشنهاد مدت‌ها طول کشید و بالاخره به رای‌گیری گذاشته شد و مهستان رای به برکناری اردوان چهارم از شاهی ایران داد.

در زمان اشکانیان انتخاب و برکناری شاه از اختیارات مهستان بود که «اردشیر» بنیادگذار دودمان ساسانی این قاعده را موقوف کرد.

1918میلادی- جمهوری دمکراتیک آذربایجان در «گنجه» آذربایجان توسط تعدادی از سیاست‌مداران ملی‌گرا بعد از منحل شدن فدراسیون ماورای قفقاز اعلام استقلال کرد. جمهوری دمکراتیک آذربایجان اولین جمهوری دمکراتیک در میان ملل مسلمان محسوب می‌شود. در آذربایجان زنان برای اولین بار در انتخابات مجلس موسسان شرکت کردند. تلاش این جمهوری برای اتحاد با ایران با حمله ارتش سرخ شکست خورد.

سرزمین آذربایجان در زمان‏های گذشته در تصرف ایران بود تا این‌که پس از شکست ایران در نبردهای توسعه‌طلبانه‏ی روسیه در زمان «فتح‌علی شاه قاجار»، به موجب عهدنامه‏ی «گلستان»، به روسیه ضمیمه شد. در پی وقوع انقلاب روسیه، این کشور پس از مدتی که از اعلام استقلال آن گذشته بود، به یکی از جمهوری‏های شوروی تبدیل شد. در اواخر دهه‏ی 1980، فعالیت‏های استقلال‌طلبانه در این جمهوری و نیز منطقه‏ی ارمنی‌نشین «قره‏باغ» شدت یافت.

1912 میلادی- «پاتریک وایت» (Patrick White) در انگلستان زاده شد. او به هم‌راه پدرش به استرالیا رفت و از مشهورترین نویسندگان این کشور محسوب می‌شود. وایت به دلیل «هنر روایت حماسی و روان‌شناختی‌اش که موجب شد قاره اقیانوسیه به دنیای ادبیات معرفی شود» جایزه نوبل را دریافت کرد. «دره شاد»، «درخت انسان» و «ووس» (Voss) برخی از آثار این نویسنده هستند. وی چند نمایش‌نامه هم از خود به جای گذاشت.

وایت دست‌نویس «باغ معلق» را در مجموعه‌ای از کاغذها و یادداشت‌ها گذاشته و وصیت کرده بود تا پس از مرگش نابود شود. اما این رمان ناتمام همزمان با صدمین سال تولد این نویسنده به چاپ رسید. «باربارا مابز»، کارگزار ادبی این نویسنده به وصیت وایت عمل نکرد و پس از یک دهه نگه‌داری از این نوشته‌ها تصمیم گرفت آن‌ها را نسوزاند. دست‌نویس این رمان در کتاب‌خانه ملی استرالیا نگه‌داری می‌شود، و حالا نسخه تایپ‌شده آن موجود است.

1940 میلادی- چند ماه پس از آغاز جنگ جهانی دوم، هیتلر تصمیم گرفت تا فرانسه را به تصرف خود درآورد. از این‏رو به جای حمله مستقیم به خطوط دفاعی فرانسه در طول مرزهای آلمان، حمله به خاک فرانسه از طریق مرزهای بلژیک را در پیش گرفت. به همین جهت، نیروهای آلمان در 10 می 1940، هر سه کشور کوچک بلژیک، هلند و لوکزامبورگ را مورد حمله قرار دادند. این امر باعث واکنش سریع نیروهای انگلستان شد و به مقابله در برابر آلمان پرداختند. اما این مقاومت چندان دیری نپایید و در نهایت، مردم بلژیک پس از چند روز مقاومت در برابر هجوم ارتش آلمان، به فرمان پادشاه بلژیک، جنگ را متوقف کردند و بلژیک در چنین روزی به دست آلمان افتاد. این تصمیم باعث نارضایتی مردم بلژیک و در نهایت برکناری رسمی پادشاه این کشور از سلطنت در سال 1951 شد.

1998 میلادی- هند و پاکستان از زمان استقلال‌شان در سال 1947 سه جنگ را با یک‌دیگر پشت‌سر گذاشته‌اند که دو جنگ از این جنگ‌ها بر سر کشمیر بوده است.

هند در سال 1974 به قدرت هسته‌ای تبدیل شد و پاکستان نیز در چنین روزی اولین آزمایش هسته‌ای خود را انجام داد. از سال 2004 مذاکرات صلح میان دو طرف جریان دارد.

——————————————-

برخی از روی‌دادهای دیگر

585 پیش از میلاد- خورشید گرفتگی باعث شد که جنگ طولانی «ایران» و کشور «لیدی» تمام شود و یک ماه بعد اختلافات به پایان رسید.

۱۹۰۸ میلادی- «یان فلمینگ» نویسنده انگلیسی و خالق شخصیت مشهور «جیمز باند»، در لندن متولد شد.

۱۳۵۹خورشیدی- اولین دوره مجلس شورای اسلامی افتتاح شد.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا (فارسی و انگلیسی)

بی‌بی‌سی انگلیسی

وبلاگ مصطفی بیان

راسخون

Iranian history

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,