Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
کمیسار حقوق بشرسازمان ملل:

«سیاست استرالیا در قبال پناه‌جویان اشتباه است»

2011 May 28

آرین / دفتر کابل/ رادیو کوچه

نوی پیلی (Navy Pillay) کمیسار حقوق بشر سازمان ملل متحد از سیاست‌های دولت استرالیا مبنی بر بازداشت اجباری پناه‌جویان، انتقاد کرده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بانو پیلی گفته است همه افرادی که به صورت غیرقانونی وارد استرالیا می‌شوند تحت بازداشت اجباری در اردوگاه‌ها قرار می‌گرند و هم‌اکنون 6715 تن از این پناه‌جویان در سراسر استرالیا در اردوگاه به سر می‌برند.

به گفته وی بیش‌تر این بازداشت‌شده‌گان را افغانی‌ها و ایرانی‌ها تشکیل می‌دهد و از 6 می سال جاری تا حال 1460 پناه‌جوی ایرانی و 2184 پناه‌جوی افغانی تحت بازداشت قرار گرفته‌اند.

بانو پیلی گفته است، سیاست بازداشت اجباری مهاجران از سال‌ها به این سو بالای وضعیت حقوق بشر در استرالیا سایه انداخته است.

کیمسار حقوق بشر سازمان ملل متحد افزوده است: «وقتی بازداشت مهاجرین اجباری صورت می‌گیرد و مطابق خواست این افراد نمی‌باشد می‌توان آن را خود‌سرانه خواند که نقض قوانین بین‌المللی مهاجرت به شمار می‌رود.»

وی به خانم جولیا گیلارد نخست وزیر استرالیا و آقای چرس بوون وزیر مهاجرت استرالیا گفته است سیستم بازداشت اجباری مهاجرین نقض تعهدات بین‌المللی حقوق بشر توسط استرالیا است.

بانو پیلی که در یک کنفرانس مطبوعاتی در کانبرا Canberra سخن می‌گفت، افزود هزاران تن از مردان، زنان و اطفال بدون این که جرمی را مرتکب شده باشند برای مدتی زیادی است در بازداشت‌گاه‌های استرالیا به سر می‌برند.

وی هم‌چنان از اردوگا داروین دیدار نموده و از دل‌سردی و بی‌توجهی مهاجران سخن زد و گفت پناه‌جویانی زیاد در بازداشت هستند که برخی از این بیش‌تر از یک سال می‌شود که در بازداشت اجباری قرار دارند.

کیمسار حقوق بشر سازمان ملل متحد هم‌چنان از تفاهم‌نامه استرالیا با مالزی نیز انتقاده نموده گفت، مالزی کنوانسیون بین‌المللی 1995 در مورد پناهنده‌گی و منع شکنجه را امضا نکرده است.

وی اضافه نمود: «من مصرانه از تمام رهبران احزاب سیاسی استرالیا می‌خواهم تا شجاعانه با اتخاذ موضع اصولی در مقابل این سیاست دولت استرالیا علیه پناه‌جویان، بیایستد.»

بیشتر بخوانید:

«محاکمه دو پناه‌جوی ایرانی در استرالیا»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,