Saturday, 18 July 2015
19 June 2021

«خبرهای بیست و هشتم می ۲۰۱۱»

2011 May 27

تظاهرات پاسداران مرز با خشونت هم‌راه شد،

«هشت کشته در تظاهرات جمعه سوریه»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

در روز جمعه که با اعتراض سراسری در سوریه  هم‌راه بود،  دست‌کم  هشت تن از معترضان به دست نیروهای امنیتی کشته شده‌اند و این در حالی است که مسکو هم به جمع منتقدان حکومت بشار اسد پیوسته و خواهان انجام اصلاحات در این کشور شده است.

به گفته رامی عبدالرحمان، رییس  کمیته نظارت بر حقوق بشر سوریه، در شهر جنوبی داعل سه نفر، در  قطنا واقع در حومه دمشق سه نفر، یک نفر در حومه زبدانی، و یک نفر دیگر در جبله روز جمعه کشته شده‌اند.

برپایه گزارش‌های منتشر شده، الگوی اعتراض‌های روز جمعه نیز مانند  هفته‌های گذشته بود و معترضان پس از  اقامه نماز جمعه تجمع‌های ضدحکومتی در شهرهای مختلف سوریه برپا کردند.

جمعه گذشته دست‌کم ۴۴ نفر در سوریه در اعتراض‌ها ضدحکومتی کشته شده‌ بودند.

……………………………………………………

معاون سابق رییس جمهوری مصر:

«مبارک دستور تیر‌اندازی به تظاهر‌کنندگان مصری را داد»

خبر / رادیو کوچه

سر‌لشکر عمر سلیمان معاون سابق رییس جمهوری برکنار شده مصر در جریان بازجویی از وی، حسنی مبارک را متهم کرد به‌طور مستقیم در کشتار معترضان مصری دست داشته است. عمر سلیمان تاکید کرد، هر آن‌چه طی روزهای اعتراضات در میدان تحریر به وقوع پیوست با آگاهی قبلی حسنی مبارک و به دستور او انجام گرفته است‌.

به گزارش روزنامه مصری الاخبار، روز پنج‌شنبه سرلشکر عمر سلیمان تاکید کرد که حسنی مبارک از شلیک به‌سوی تظاهر‌کنندگان و کشتن آنان آگاهی کامل داشته است‌. سلیمان افزود حسنی مبارک شخصن از نیروهای امنیتی و مسلح خواسته بود، تظاهرات را به هرشکلی متفرق ساخته و به کنترل خود درآورند‌.

معاون سابق رییس جمهوری مصر تاکید کرد که مسوولان امنیتی تمام اخبار مربوط به حوادث اعتراضات را لحظه به لحظه به حسنی مبارک گزارش می‌دادند. وی تصریح کرد: «من همه گزارش‌ها را به العادلی وزیر کشور ابلاغ می‌کردم و او نیز به نوبه خود آن‌ها را به حسنی مبارک انتقال می‌داد‌.»

وی در ادامه افزود: «حسنی مبارک گزارش تیراندازی به تظاهر‌کنندگان و کشته شدن برخی از آن‌ها را دریافت کرد ولی هیچ‌گونه عکس‌العملی از خود نشان نداد‌.»

عمر سلیمان که یکی از شخصیت‌های برجسته نظام سابق بود، برای مدت زمانی طولانی مسوولیت دست‌گاه اطلاعات و امنیت مصر را بر عهده داشت‌. وی در یکی از لحظات تاریخی در مصر پیام برکناری حسنی مبارک را اعلام کرد‌.

……………………………………………………

هشدار صریح آیت‌اله هاشمی رفسنجانی:

«اعتماد را به مردم برگردانیم، آمار دروغ جواب نمی‌دهد»

خبر / رادیو کوچه

آیت‌اله هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام روز جمعه در مراسم بزرگ‌داشت «حماسه‌سازان جامعه پزشکی در دوران جنگ ایران وعراق» که در سالن همایش‌های روزنامه اطلاعات برگزار شد گفت: «همه باید تلاش کنیم اعتماد برخی از مردم را که به تردید افتاده‌اند برگردانیم.»

به گزارش خبرآنلاین، آیت‌اله هاشمی رفسنجانی اظهار داشت: «فداکاری‌های مردم در دوران جنگ ناشی از اعتماد آن‌ها به نظام بود که با عشق و اعتماد به قتل‌گاه رفتند. ما از این سرمایه و اعتماد در همه مبارزات استفاده کردیم و تا این اواخر از آن استفاده می‌نمودیم.»

وی شرایط جامعه را بر وضعیت اعتماد مردم موثر دانست و بر ضرورت حضور مردم در صحنه بیش از گذشته تاکید کرد. وی افزود: «فریب‌کاری‌ها موقت است، آمار دروغ دادن، ادعای دروغ کردن، پول بی‌خودی مصرف کردن که مردم می‌فهمند یک بازی است و بیت‌المال را به غارت بردن برای خرید چند رای و امثال این چیزها دیگر در مردم جواب نمی‌دهد. حتا اگر مردم نیاز داشته باشند این پول را می‌گیرند، ولی لعنت‌شان هم می‌کنند.»

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: «اگر بخواهیم امروز یک حرف درستی بزنیم و نصیحتی انجام بدهیم آن است که نظام و به طور کلی همه باید تلاش کنیم که اگر اعتماد بخشی از مردم از بین رفته و به تردید افتاده‌اند اعتماد آن‌ها را برگردانیم و صفای بین دولت و مردم، نظام و مردم و حکومت و مردم را ایجاد کنیم. این کار آسان‌تری است چون مردم آگاه آسان‌تر برمی‌گردند و لجبازی نمی‌کنند به‌شرط آن‌که واقعیت را ببینند.»

این عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان این‌که نکته اساسی و مهم آن دوران اعتماد مردم به انقلاب بود، گفت: «بعد از عزل بنی‌صدر وحدتی در جامعه به‌وجود آمد، به‌طوری‌که مردم با اعتماد و عشق به نظام و با دست خالی و امکانات کم در صحنه حضور داشتند. حضور مردم در صحنه ضعف ارتش و کمبود سپاه را حل کرد و مردم بسیج عمومی را تشکیل دادند و نیروهای مردمی در جبهه‌ها حاضر شدند. در واقع نقطه قوت ما در جنگ داوطلبان دفاع بود.»

……………………………………………………

به دلیل وضعیت وخیم جسمانی،

«انتقال مصطفی تاج‌زاده از زندان اوین به بیمارستان»

خبر / رادیو کوچه

مصطفی تاج‌زاده، عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و از زندانیان سیاسی وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ از زندان اوین به بیمارستان منتقل شده است.

به گزارش تحول سبز، پس از پیگیری‌های خانواده مصطفی تاجزاده‌، ماموران زندان اوین او را روز دوشنبه برای انجام مراحل درمانی به بیمارستان منتقل کرده‌اند.

مصطفی تاجزاده در وضعیت نامناسب جسمانی به‌سر می‌برد و چند ماه پیش از این مورد عمل جراحی قرار گرفته است.

مصطفی تاجزاده، به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام به  ۶ سال حبس تعزیری و به ۱۰ سال محرومیت از فعالیت در احزاب و مطبوعات محکوم شده است.

……………………………………………………

به اتهام هم‌کاری با احزاب غیرقانونی،

«انتقال سه شهروند بازداشتی مهابادی به زندان مرکزی ارومیه»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در برخی رسانه‌ها، سه شهروند بازداشتی اهل مهاباد به نام‌های جعفر، حبیب و ولی افشاری به زندان مرکزی ارومیه منتقل شده‌اند.

به گزارش آژانس خبری موکریان، این افراد که عضو یک خانواده هستند و در آذرماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی دستگیر و به سپس به زندان مهاباد منتقل شده بودند اخیرن به بند عمومی زندان ارومیه انتقال یافته‌اند.

گفته می‌شود اتهام این سه شهروند هم‌کاری با احزاب غیرقانونی عنوام شده است.

لازم به یادآوری است پیش‌تر نیز علی افشاری شهروند مهابادی به بند عمومی زندان ارومیه انتقال یافته است؛ وی در آذرماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی دستگیر و به علت زخمی شدن در هنگام بازداشت، مدتی را در بیمارستان بستری شده بود.

……………………………………………………

پانصد نفر آماده انتقال شدند،

«مصر، گذرگاه مرزی رفح را باز کرد»

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه مصر گذرگاه مرزی رفح را بر روی فلسطینیان باز کرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، نیروهای مرزبانی فلسطینی، ۵۰۰ مسافر را برای ورود به خاک مصر، آماده کرده‌اند. پیش از این به طور متوسط، تنها ۳۰۰ نفر امکان عبور می‌یافتند. مقام‌های مصری خاطرنشان کرده‌اند که هیچ محدودیتی قائل نخواهند شد.

اقدام دولت مصر اجازه خواهد داد تا بیش‌تر فلسطینیان آزادانه رفت‌و‌آمد کنند. البته این گذرگاه مرزی کماکان برای تجارت مسدود باقی خواهد ماند.

اولین گروهی که وارد خاک مصر شد، پنجاه بیمار فلسطینی بودند که برای درمان سفر کرده‌اند.

انتظار می رود باز کردن این مرز، به اقتصاد غزه کمک کند.

زنان و کودکان و مردان بالای چهل سال اجازه دارند آزادانه رفت و آمد کنند و مردان بیت ۱۸ تا ۴۰ سال باید مجوز دریافت کنند.

گذرگاه رفح، مهم‌ترین راه ارتباطی غزه با دنیای خارج است که از خاک اسراییل عبور نمی‌کند.

از زمانی که حماس، در چهار سال پیش کنترل نوار غزه را به عهده گرفت، مصر و اسراییل گذرگاه‌های مرزی خود با این منطقه را مسدود کردند.

اسراییل از اقدام مصر برای بازگشایی این گذرگاه مرزی انتقاد کرده است و می‌گوید بسته بودن آن برای جلوگیری از قاچاق اسلحه حیاتی است.

این در حالی است که مصر می‌گوید با بازرسی دقیق، مانع از این امر خواهد شد.

تحلیلگران می گویند با نزدیک شده به زمان انتخابات در مصر، این انتظار وجود دارد که سیاست‌های این کشور بیش‌تر در راستای حقوق فلسطینیان باشد.

……………………………………………………

پس از گذشت پنج روز از اعتصاب غذا،

«انتقال بداقی معلم زندانی به بند انفرادی»

خبر / رادیو کوچه

معلم زندانی، رسول بداقی، در پنجمین روز اعتصاب غذای خود به سلول‌های انفرادی بند یک زندان گوهردشت کرج منتقل شده است.

به گزارش تارنمای فعالین حقوق بشر و دموکراسی در ایران، معلم زندانی رسول بداقی در اعتراض به «خفقان موجود، عدم آزادی بیان، عدم وجود تشکل‌های مستقل، برقراری دادگاه‌های فرمایشی، اعمال محدودیت‌های غیر‌انسانی علیه زندانیان سیاسی و هم‌چنین تحت فشار قرار دادن خانواده‌های زندانیان سیاسی توسط دولت»، از روز یک‌شنبه اول خرداد ماه هم‌راه با تعداد دیگری از زندانیان سیاسی دست به اعتصاب غذا زد و طی نامه‌ای به مسوولان زندان اعلام کرد که تا رسیدگی به مطالباتش به اعتصاب غذای خود ادامه خواهد داد.

به‌دستور بازجویان وزارت اطلاعات، روز پنج‌شنبه پنج خرداد ماه، در پنجمین روز اعتصاب غذای این معلم زندانی، او را به سلول‌های انفرادی بند یک منتقل کردند.

وی مطالباتش را به‌طور مشخص به این شکل عنوان کرده است‌:

1- اجرای آیین‌نامه زندان‌ها به‌طور کامل شامل ملاقات حضوری‌،تلفن و حق استفاده از مرخصی

2- جلوگیری از فشار بر خانواده‌های زندانیان سیاسی و امنیتی

3- بهبود وضعیت صنفی و رفاهی زندانیان

گفته می‌شود وضع جسمی رسول بداقی نامناسب بوده است.

«پنج زندانی سیاسی به اعتصاب غذای جمعی پیوستند»

«تایید محکومیت بداقی، عضو کانون صنفی معلمان»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,