Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
گزارشی از شرایط وخیم یک پناه‌جوی ایرانی در ترکیه

«سلامت پناه‌جویان برای سازمان ملل اهمیت ندارد»

2011 May 28

علی پورواحدی

در سال‌های اخیر وضعیت پناه‌جویان به خصوص پناه‌جویان ایرانی در کشورهای مختلف دچار بحران‌هایی شده است که از جمله می‌توان به وضعیت وخیم جسمانی و هم‌چنین وضعیت نابه‌سامان مالی اشاره کرد. از سویی دیگر عدم پاسخ‌گویی و تاخیر در اعلام نتیجه از سوی دفتر‌های سازمان ملل مزید بر علت شده‌اند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

آن‌چه در پی می‌آید گفت‌وگویی است که علی پورواحدی با یکی از این پناه‌جویان ایرانی در ترکیه انجام داده است:

خودتون رو معرفی کنید؟

مریم اسماعیلی متولد تهران

چه زمانی وارد ترکیه شدید و دلیل درخواستتان‌ برای پناهندگی چه بوده است؟

من مهر ماه سال 89 به دلیل مشکلات خانوادگی و خطرات جانی که مرا تهدید می‌کرد مجبور به ترک شهر و کشور شدم و به هم‌راه دو فرزندم به ترکیه آمدم و خودم را به سازمان ملل ترکیه معرفی کردم و درخواست پناهندگی کردم. در ایران به دلیل زندان افتادن همسرم و حکم طولانی‌ی زندانی بودنش از او غیابی و به صورت پنهانی جدا شدم. اما با متوجه شدن خانواده‌ام از این جدایی و با توجه به این‌که خانواده من از خانواده‌ی قومی طابفه‌ای هستند و رسم و سنت خاص خودشان را دارند و این‌که زن حق جدا شدن از همسر را ندارد، بسیار برای من مشکل‌ساز شدند تا جایی که توسط برادرم مورد ضرب و شتم و تهدید قرار گرفتم و حتا یک‌بار از ساختمان 3 طبقه‌ای به پایین پرت شدم که نتیجه آن شکستی در ناحیه مچ پا و مهره‌های کمر بود که خوش‌بختانه به لطف خدا جان سالم به در بردم. اما پس از بهبودی دوباره دچار همان تهدید‌ها گشتم تا این‌که تصمیم به فرار گرفتم تا هم جان خود و هم جان دو فرزندم را نجات دهم.

روند بررسی پرونده و درخواست شما توسط سازمان ملل به چه نحو بوده است؟

در ابتدا تاریخی رو برای مصاحبه با من تعیین کردند و شهری رو انتخاب کردند (به دلیل مسایل امنیتی شهر ذکر نشد). روز موعود برای مصاحبه رفتم که خبر دادند مصاحبه به تاخیر افتاده (بدون خبر قبلی) و تاریخ دیگری رو برای من تعیین کردند که در آن تاریخ مصاحبه شدم و الان نزدیک به چهار ماه هست که منتظر جواب هستم.

شرایط زندگی پناه‌جوییتان را مختصر شرح دهید؟

مگر من در چه شرایطی هستم که وقت مصاحبه را به تاخیر می‌اندازند و بدون هیچ کمکی حتا جواب پرونده را نمی‌دهند

من این‌جا در شرایط بسیار بدی به سر می‌برم و دیر جواب دادن سازمان ملل ترکیه هم به این شرایط دامن می‌زند. در حال حاضر با داشتن دو فرزند هم دارای مشکل مالی  و هم مشکل جسمانی هستم. با این که مدارک پزشکی خود را به سازمان نشان داده‌ام و تایید کرده‌اند اما هم‌چنان در این اوضاع به سر می‌برم. حتا پزشکان خود شهری که در آن هستم این مدارک را تابید کردند. دو فرزند کوچکم هر دو دچار مشکلات روحی شده و از لحاظ خورد و خوراک در وضعیت بدی هستند.

سازمان ملل ترکیه آیا اقدامی برای امکانات رفاهی یا مالی شما نکرده است؟

نه امکانات رفاهی و نه امکانات مالی، به هیچ وجه کمکی نکرده است،حتا با این‌که در مصاحبه مالی سازمان ملل قبول شدم اما هیچ پولی از بانک معرفی شده از طرف خود سازمان ملل دریافت نکرده‌ام و مدام به روزهای بعد موکول می‌شود.

سخنی اگر دارید می‌توانید بیان کنید.

من فقط می‌خواهم بگویم که واقعن به سازمان ملل ترکیه پناه آوردم و از مشاهده وضع کنونی خود دچار نگرانی شده‌ام. آیا این سازمان نباید به بررسی پرونده سرعت ببخشد؟ آیا وضعیت سلامتی و روحی پناه‌جویان برایشان اهمیت دارد؟ آیا سازمان‌های حقوق بشری فشار و یا درخواستی به سازمان ملل ترکیه برای توجه به پناه‌جویان و پرونده‌هایشان دارند؟ مگر من در چه شرایطی هستم که وقت مصاحبه را به تاخیر می‌اندازند و بدون هیچ کمکی حتا جواب پرونده را نمی‌دهند. من یک زن تنها با دو فرزند کوچک با مشکلات مالی و جسمانی در یک کشور غریب هستم و روزها و شب‌ها از فکر این‌که اتفاقی برایمان بیافتد نگران هستم و مرگ را پیش رو می‌بینم. امیدوارم این گفت‌وگو صدای مرا به کسی برساند.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۱ Comment


  1. مهرداد
    1

    مهاجرت دست خالی نمی شود همراه با هزینه است وقتی شما مراجعه میکنید نمی دانید قبل از شما افراد دیگر مثل شما در نوبت هستند اما امیدوار باشید
    و اینه خیلی ها از همون اولش جان خودش رو به خطر می اندازن با قایق و قاچاقی پناهنده می شوند اما شما تنها با احترام و پروسه متاسفانه طولانی