Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
نهم خرداد - سی‌ام می

«تقویم تاریخ نهم خرداد»

2011 May 30

رادیوکوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


1934 میلادی – زادروز «الکسی آرخیپوویچ لئونوف» (Alexey Leonov) کیهان‌نورد روسی است. وی نخستین انسانی است که اقدام به راه‌پیمایی فضایی کرده است و تیمسار بازنشسته نیروی هوایی روسیه است. الکسی وارد دانش‌کده خلبانی در «اوکراین» شد. دو سال اول را به آموختن مبانی پرواز، و پرواز با هواپیماهای ساده سپری کرد. سپس برای آموختن پرواز با هواپیماهای جت جنگنده به دانش‌کده عالی خلبانی در «چوگویف» رفت. به‌خاطر استعداد، پشتکار و انضباط، پس مدت کوتاهی با ترفیع به درجه گروهبانی، به‌عنوان دست‌یار فرمان‌دهی دانش‌جویان دانش‌کده خلبانی منصوب شد. وی در کنار فضانوردی به هنر نقاشی هم اشتغال داشته و عضو فرهنگستان هنری روسیه است. الکسی لئونوف در دو ماموریت تاریخی شرکت داشته است و پس از انجام ماموریت‌های فضایی‌اش، از سال ۱۹۷۶ فرماندهی گروه کیهان‌نوردان شوروی و پس از آن روسیه، مدیریت مرکز آموزش فضانوردان «گاگارین»، و ویراستاری گاه‌نامه فضانوردی «نپتون» را به عهده گرفت. آلکسی لئونوف سرانجام در سال ۱۹۹۱ بازنشسته شد.

سال 1819 – در چنین روزی شبه‌جزیره «ئزیبای» در «فلوریدا» که آن را باغ گل ایالات متحده آمریکا لقب داده‌اند‌، به مبلغ 5 میلیون دلار از طرف آمریکایی‌ها خریداری شد‌. این شبه جزیره روز 11اکتبر سال 1513 میلادی توسط «پونس دولئون» کاشف و دریانورد معروف اسپانیایی کشف شده و جز مستعمرات اسپانیا درآمده بود‌. فلوریدا در 1845 رسمن جز ایالات متحده آمریکا شد.

1778 میلادی – سال‌روز درگذشت «ولتر» (Voltaire) از نام‌دارترین فیلسوفان و نویسندگان فرانسوی است. وی در سال ۱۷۱۵ اشعاری بر ضد «فیلیپ دوم» از خاندان «اورلئان» سرود که باعث زندانی‌شدن او شد. ولتر به سال ۱۷۲۳ منظومه‌های «هنریاد» را که درباره سلطنت «هانری چهارم» بود انتشار داد و در ۱۷۲۴ نمایش‌نامه‌ای را در پاریس به معرض تماشا گذاشت. در سال ۱۷۲۵ مجبور شد پاریس را ترک گفته و به انگلستان برود. در این زمان بود که با چند تن از شعرای انگلیسی آشنا شد و مقالاتی به زبان انگلیسی منتشر کرد. وی به سال ۱۷۲۹ به پاریس مراجعت کرد و تراژدی «بروتوس» را نگاشت و در سال ۱۷۵۹ کتابی با نام «ساده‌دل» (کاندید) یا «خوش‌بینی» به چاپ رساند که در اروپا بسیار محبوب شد. از کارهای تحقیقی وی می‌توان «تاریخ روسیه»، «فرهنگ فلسفی» و «عصر لویی چهاردهم» را نام برد.

1918 میلادی – پایان نبرد «مارن» بین ارتش آلمان و نیروهای متفقین در جنگ جهانی اول است. نبرد بزرگ «مارن» در جریان جنگ جهانی اول در 25 می 1918، بین ارتش آلمان و نیروهای متفقین شامل آمریکا، انگلیس و فرانسه در نزدیکی رود مارن در شمال شرقی فرانسه روی داد. در این جنگ پنج روزه که در چنین روزی در آن سال پایان یافت و به پیروزی آلمان منجر شد، 55 هزار تن از قوای متفقین اسیر شدند. با وجود این، ارتش آلمان در مارن متوقف شد و نتوانست خط دفاعی متفقین را درهم بشکند. به همین دلیل از این به بعد، حملات متفقین به ارتش آلمان آغاز شد و آلمانی‏ها شروع به عقب‏نشینی کردند و در نتیجه جنگ پایان یافت.

1912 میلادی – سال‌روز درگذشت «ویلبور رایت» (Wilbur Wright) (یکی از برادران رایت) که مخترعین اصلی هواپیما بودند، است. وی در سال 1867 میلادی در «هنری کانتی» واقع در ایالت «ایندیانا» متولد شد‌. وی بعدها با کمک برادر خود «اورویل رایت» اولین هواپیما را ساخت و آن را روز 17 دسامبر سال 1903 میلادی با موفقیت آزمایش کردند‌.

1498 میلادی – سومین سفر دریایی «کریستف کلمب»‌، کاشف آمریکا به دستور پادشاه و ملکه «اسپانیا» به اراضی جدیدالاکتشاف آمریکا آغاز شد‌. در این سفر 6 کشتی و در حدود 600 ملاح و دریانورد با او هم‌راه بودند‌. این سفر به خلاف سفرهای اول، دوم و چهارم زیاد طول نکشید و کلمب پس از کشف «تری نیداد» و شمال آمریکای جنوبی که آن‌را «ایسلاسانکتا» یا «جزیره مقدس» نامیده به اسپانیا برگشت.

—————————————

برخی از روی‌دادهای دیگر

1371 خورشیدی – دکتر «جلال صمیمی» محقق و استاد دانش‌گاه «صنعتی شریف» تهران، پس از بیست‌سال تحقیق درباره کهکشان «راه شیری» و آزمایش در مورد تابش «اشعه گاما»، موفق به کشف «پنج چشمه گاما» در مرکز این کهکشان شد. دکتر جلال صمیمی متولد سال ۱۳۱۹ در شهرستان زابل و دارای مدرک دکترا در رشته فیزیک است. او پس از مطالعات و تحقیقات گسترده، آزمایش‏های مکرر خود را در زمینه امولوسیون هسته‏ای انجام داد و سرانجام موفق به این کشف مهم شد.

1814 میلادی – اعضای اتحادیه‌ای که «ناپلئون» را شکست داده و به جزیره «الب» تبعید کرده بودند با امضای یک اعلامیه مشترک مرزهای فرانسه را محدود به خطوط سال ۱۷۹۲ کردند و همین امر باعث برانگیخته شدن خشم فرانسویان شد که راه را بر بازگشت ناپلئون باز کرد.

 

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,