Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
در پی احضار تعدادی دیگر از اعضای موسوم به علمی آزاد

«تداوم بررسی پرونده موسسه عالی بهایی»

2011 May 30

اردوان روزبه‌/ رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

یکم خرداد‌ماه سال جاری، بیش از ده‌تن از اعضای موسسه آموزش عالی بهاییان در شهر‌های مختلف ایران دستگیر شدند. این افراد که از تدریس‌کنندگان و کادر اداری موسسه‌ای موسوم به «علمی آزاد» بودند، به‌طور مشخص فقط در حوزه فعالیت‌های علمی کار می‌کردند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این موسسه در سال هزار و سیصد و شصت‌و‌چهار در پی جلوگیری از تحصیل بهایی‌ها در ایران تاسیس شد. نام این موسسه «BIHE = Baha’i Institute for Higher Education» است. در روز یکم خرداد‌ماه ماموران امنیتی در ایران به یک‌باره به منازل بهایی‌هایی که در این موسسه مشغول به تحصیل بودند با حکم ورود برای دستگیری و تفتیش منازل آن‌ها وارد شدند. این دستگیری در شهرهای «زاهدان»، «تهران»، «شیراز» و «اصفهان» صورت گرفت و طی آن با تفتیش منزل‌های آن‌ها کتاب‌ها و لوازم فردی و هم‌چنین رایانه‌های آنان نیز جلب شده است.

در همان روز یکم خرداد‌ماه در ساری نیز بنابر گزارش «هرانا» سه‌تن از بهایی‌های این شهر شهر به نام‌های «صدف ثابتیان»، «نوید اسدی» و «امیر‌هوشنگ امیرتبار» نیز دستگیر شده‌اند.

بازجویی‌ها و تفتیش سایر وابستگان به این موسسه آموزشی هنوز ادامه دارد و در ادامه برخورد با اعضای این موسسه تعدادی دیگر نیز مجدد به اداره‌های اطلاعات شهر‌های مختلف برای ارتباط با این موسسه احضار شده‌اند

اما خبر می‌رسد که بازجویی‌ها و تفتیش سایر وابستگان به این موسسه آموزشی هنوز ادامه دارد و در ادامه برخورد با اعضای این موسسه تعدادی دیگر نیز مجدد به اداره‌های اطلاعات شهر‌های مختلف برای ارتباط با این موسسه احضار شده‌اند.

اگرچه این افراد احضار شده پس از بازجویی آزاد شده‌اند اما این احضار‌ها نشان از تداوم برخورد با اعضای این موسسه دارد. یکی از دستگیر شدگان اخیر «شاهین نگاری» است. اون در بخش اداری این موسسه آموزشی کار می‌کرده است و برادرش شهرام نگاری در گفت‌و‌گویی با رادیو کوچه ذکر کرد «خوش‌بختانه او در اوین است…» آقای نگاری همین که محل برادرش مشخص است را نوید خوش‌بختی می‌داند.

در پی دستگیری بیش از ده نفر از اعضای این موسسه و احضار نزدیک به پانزده نفر از اعضای این دیگر این موسسه به اداره‌های اطلاعات شهرستان‌های مختلف با شهرام نگاری در مورد وضعیت برادرش و بهایی‌هایی دستگیر شده پرسیده شد که در پی می‌آید:

آقای نگاری خیلی خوش‌حال هستیم که در گفت‌و‌گو با رادیو کوچه شرکت کردید. برادر شما آقای شاهین نگاری یکی از کسانی است که تحت‌عنوان دستگیری اعضای موسسه آموزش عالی بهاییان در روزهای گذشته، در ایران دستگیر شده است. روایت‌های مختلفی در مورد تعداد دستگیر‌شدگان و نحوه دستگیری‌شان وجود دارد. می‌شود خواهش کنم توضیح بفرمایید که دقیقن چند‌نفر تاکنون دستگیر شده‌اند و وضعیت برادرتان را به ما توضیح بدهید که در حال حاضر چگونه است.

تا جایی که من اطلاع دارم و متاسفانه اخبار خیلی دقیق و موثقی هم نیستند، ولی فکر می‌کنم که حدود سیزده، چهارده نفر از هم‌کاران و عزیزان‌مون دستگیر شده‌اند که برادر من هم همان‌طور که شما اشاره فرمودید، در میان آن‌ها است. آخرین خبر تا جایی که من اطلاع دارم‌، در پنج‌شنبه گذشته تایید شده است که در اوین هستند و هفته آینده باز هم باید خانواده‌ها مراجعه کنند و ببینند که شرایط چگونه است و اتهامی که احتمالن مطرح است، چیست و چگونه باید قضیه را پی‌گیری کنند.  اما خبرهای دقیق‌تری هنوز به دست‌مان نرسیده است.

می‌توانم بپرسم چرا شما اشاره کردید که ایشان خوش‌بحتانه در اوین هستند؟

همین که خانواده‌ها بدانند عزیزان‌شان در کجا نگه‌داری می‌شوند و از آن بلاتکلیفی که چند روز اول داشتند و نمی‌دانستند که در کجا ممکن است باشند. من از این جهت عرض کردم خوش‌بختانه، یعنی این‌که حداقل می‌دانیم که ایشان در کجا نگه‌داری می‌شوند.

آقای شاهین نگاری چه فعالیتی در این مرکز  آموزش عالی  انجام می‌دادند؟

اجازه بدهید من خیلی مختصر خدمت‌تان بگویم که موسسه آموزش عالی با توجه به مشکلاتی که جوانان بهایی، برای شرکت در دانش‌گاه‌ها در ایران داشتند، در سال‌ها قبل تاسیس شده و به‌تدریج فعالیت‌اش گسترش پیدا کرده و رشته‌های جدیدی به آن اضافه شده است. و به‌عنوان یک موسسه غیر‌انتفاعی که هدف‌اش ارایه آموزش عالی و تحصیلات عالی برای جوانان بهایی ایرانی بود. شاهین و دیگر عزیزانی که گرفتار شدند، همه فعالیت‌های آموزشی و برخی فعالیت‌های اداری داشتند.

با توجه به قوانین جاری در ایران آیا فعالیت این موسسه غیر‌قانونی بوده است؟ با توجه به این‌که اشاره کردید این موسسه در سال 1364 تاسیس شده آیا تاکنون اخطاری در رابطه با فعالیت اعضای این موسسه جامعه بهایی داده شده بود؟

واقعیت‌اش من نمی‌توانم اضهار‌نظری کنم چون اگر هم اخطاری داده شده باشد یا بر فرض موردی مطرح شده باشد ممکن است من به‌عنوان یک شخص در جریان نباشم. ولی می‌دانم که طبیعتن این موسسه از نظر دولت ایران قانونی شناخته نمی‌شود. موسسه در سال‌های گذشته هم در چند مورد گرفتاری‌هایی با جمع‌کردن کامپیوتر‌ها و یا آزمایش‌گاه‌های‌شان داشته و مواردی از این دست را از سر گذرانده است که تا این‌جا من به‌صورت شخصی اطلاع دارم. ولی این‌که اخیرن باز هم اخطاری داده‌شده مطلع نیستم و تنها موردی که به یاد می‌آورم چند سال گذشته بود که در خبرها اعلام شد، موسسه آموزش عالی فعالیت‌اش از نظر وزارت علوم قانونی محسوب نمی‌شود.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. parviz
    1

    طاعت ازدست نیاید گنهی بایدکرد!
    اگر این کارهارانکنندپس چه کنند؟ کاری بهتر بلدند؟