Saturday, 18 July 2015
18 June 2021

«خبرهای سی‌ام می ۲۰۱۱»

2011 May 30

سخن‌گوی کمیسیون انرژی مجلس:

«ارجاع تخلف رییس جمهوری در وزارت نفت به قوه‌قضاییه»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

سخن‌گوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه، از تایید گزارش تخلف رییس جمهوری اسلامی در سرپرستی وزارت نفت از سوی این کمیسیون خبر داد و گفت: «در صورت رای مجلس به این تخلف، گزارش مذکور برای پی‌گیری به قوه قضاییه ارسال می‌شود.»

به گزارش مهر، سید‌عماد حسینی در گفت‌وگویی از تایید نامه 11 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخصوص تخلف رییس جمهوری اسلامی در سرپرستی وزارت نفت در کمیسیون انرژی مجلس خبر داد.

وی گفت: «این نامه به رییس مجلس نوشته شده است و آقای لاریجانی آن را برای بررسی به کمیسیون انرژی ارجاع داد، روز گذشته این نامه در کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت و تخلف مد نظر نمایندگان به تایید کمیسیون رسید.»

حسینی یادآور شد: «گزارش کمیسیون انرژی به هیت رییسه مجلس برای طرح در صحن علنی ارایه شده است.»

بر اساس ماده 233 آیین‌نامه داخلی مجلس هرگاه حدقل ده نفر از نمایندگان و یا هرکدام از کمیسیون‌ها، عدم رعایت شئونات و نقض یا استنکاف از اجرای قانون یا اجرای ناقص قانون توسط رییس جمهوری یا وزیر و یا مسوولان دست‌گاه‌های زیر مجموعه آنان را اعلام کند، موضوع بلافاصله از طریق هیت رییسه جهت رسیدگی به کمیسیون‌های ذی‌ربط ارجاع می‌شود.

پس از آن‌که محمود احمدی‌نژاد  تصمیم به ادغام وزارت نفت و نیرو گرفت، با برکناری میرکاظمی وزیر نفت خود را سرپرست این وزارت خانه خواند که شورای نگهبان با تفسیر قانون مربوط به سرپرستی وزارت‌خانه‌ها، به‌طور رسمی اعلام کرد رییس جمهوری نمی‌تواند سرپرست وزارت‌خانه نفت باشد.

………………………………………………….

به اتهام پرداخت رشوه،

«محرومیت موقت رییس فدراسیون فوتبال آسیا»

خبر / رادیو کوچه

فدراسیون بین‌المللی فوتبال، فیفا در جلسه کمیته اخلاقی که بعد از ظهر یک‌شنبه، ۲۹ می برگزار کرد، جک وارنر و محمد بن‌همام اعضای هیت اجرایی این فدراسیون را به طور موقت از فعالیت در حوزه فوتبال و همه مسوولیت‌های خود در فیفا محروم کرده است.

قرار است فیفا تحقیقات کاملی را مبنی بر اتهام رشوه دادن به اتحادیه فوتبال حوزه دریای کارائیب را آغاز کند.

ادامه کار دبی مینگل و جیسون سیلوستر، از مسوولان این اتحادیه نیز به حال تعلیق در‌آمده است.

اما هنوز علیه سپ بلاتر، رییس فیفا که او نیز متهم شده، اقدامی نشده است.

فیفا تاکید کرده است که این افراد تا زمانی که اتهامات آن‌ها اثبات نشده، بی‌گناه هستند.

در صورت اثبات اتهامات، آن‌ها از تمام مشاغل خود در فیفا برکنار و از فعالیت در حوزه فوتبال منع خواهند شد.

آقای بن‌همام، ۶۲ ساله که ریاست کنفدراسیون فوتبال آسیا را نیز برعهده دارد، تنها رقیب آقای بلاتر برای انتخابات آینده ریاست فیفا بود، اما در ساعات اولیه روز یک‌شنبه از حضور در این انتخابات کناره‌گیری کرد.

………………………………………………….

جام حذفی فوتبال ایران،

«صعود پرسپولیس در ضربات پنالتی»

خبر / رادیو کوچه

بعدازظهر یک‌شنبه، تیم فوتبال پرسپولیس در ضربات پنالتی ۴ بر ۲ سپاهان را شکست داد و در مرحله نیمه‌نهایی جام حذفی ایران، حریف فولاد خوزستان شد. دیدار دو تیم پرسپولیس و سپاهان پس از ۱۲۰ دقیقه تساوی بدون گل به پنالتی کشیده شد.

پنالتی زنان پرسپولیس مازیار زارع، وحید هاشمیان، محمد نوری، حمید علی‌عسگر بودند و مجتبی شیری توپش به تیر دروازه خورد.

در ضربات پنالتی سپاهان اصفهان هم، هادی عقیلی و ابراهیم توره به بیرون زدند و توپ هاشم بیک‌زاده و امید ابراهیمی وارد دروازه شد.

روز پنج‌شنبه این هفته و در مرحله نیمه‌نهایی پرسپولیس در اهواز به مصاف فولاد خوزستان خواهد رفت و استقلال در انزلی با ملوان روبه‌رو می‌شود.

بیشتر بخوانید:

………………………………………………….

به اتهام اختلال در سیستم تلفن هم‌راه و اینترنت،

«جریمه مبارک و دو مقام مصری به پرداخت ۹۰ میلیون دلار»

خبر / رادیو کوچه

دادگاهی در مصر حسنی مبارک، رییس جمهوری پیشین این کشور و دو تن از مقامات دولت وی را به دلیل ایجاد اختلال در سیستم تلفن هم‌راه و اینترنتی مصر در جریان قیام مردم این کشور، در مجموع بیش از ۹۰ میلیون دلار جریمه کرد.

به گزارش رویترز، بر اساس حکم این دادگاه، حسنی مبارک به این جرم ملزم به پرداخت بیش از ۳۳ میلیون دلار شده است.

هم‌چنین این دادگاه در همین ارتباط حبیب العادلی، وزیر کشور دولت مبارک را به پرداخت بیش از ۵۰ میلیون دلار و احمد نظیف، نخست‌وزیر سابق مصر را نیز به پرداخت بیش از شش میلیون دلار محکوم کرده‌اند.

حبیب‌ العادلی که در دوران ناآرامی‌ها سرکوب معترضان را بر عهده داشت، پیش‌تر نیز به جرم احتکار و پول‌شویی به تحمل ۱۲ سال حبس محکوم شده بود.

به نقل از تلویزیون دولتی مصر، هر سه این افراد متهم به «تخریب اقتصاد ملی» از طریق ایجاد اختلال در سیستم ارتباطی تلفن هم‌راه و هم‌چنین اینترنت شده‌اند.

شرکت مخابراتی ودافون ماه ژانویه سال جاری میلادی و در اوج اعتراضات مصر اعلام کرد که به گردانندگان این سازمان مخابراتی در مصر از سوی مقامات فرمان داده شده تا سرویس‌دهی خود در برخی مناطق را به حالت تعلیق در بیاورند. ودافون آن زمان گفته بود که چاره‌ای جز پیروی از این فرمان ندارد.

این شرکت مخابراتی هم‌چنین در ماه فوریه مقامات مصر را به استفاده از این سرویس مخابراتی برای ارسال پیامک‌هایی در حمایت از حکومت مصر متهم کرد.

حکم پرداخت جریمه نقدی به خاطر ایجاد اختلال در سیستم مخابراتی مصر نخستین حکمی است که تا کنون علیه نخست‌وزیر مخلوع مصر صادر شده است.

………………………………………………….

با دستور مقام‌های امنیتی مصر،

«آزادی دیپلمات جمهوری اسلامی متهم به جاسوسی در مصر»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش خبرگزاری رسمی مصر، منا، یک دیپلمات جمهوری اسلامی که در قاهره به ظن جاسوسی دستگیر شده بود، آزاد شده است.

گزارش خبرگزاری رسمی مصر حاکی است که مقام‌های امنیتی این کشور پس از مشخص شدن این موضوع که فرد دستگیر شده دیپلمات است، او را آزاد کردند.

بنا بر گزارش خبرگزاری رسمی مصر، وزارت خارجه این کشور هویت این دیپلمات جمهوری اسلامی را تایید کرده است. با وجود این، منا هم‌چنین گزارش داده است که رفتار این فرد به گونه‌ای بوده است که ناقض پروتکل‌های دیپلماتیک است.

این در حالی است که نمایندگی دیپلماتیک جمهوری اسلامی در مصر‌، پس از انتشار خبر دستگیری این فرد، این موضوع را تکذیب کرده بود.

به گزارش ایسنا، یکی از مسوولان دفتر حفاظت از منافع جمهوری اسلامی در مصر اظهار داشت که او اطلاعی از این موضوع که یکی از دیپلمات‌های این کشور به اتهام جاسوسی دستگیر شده باشد ندارد.

به گزارش العربیه، فرد دستگیر‌شده که یکی از کارکنان دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی در مصر بوده، اخبار و تحولات مصر را به خارج از این کشور انتقال می‌داده است.

منابع خبری مصری نام این دیپلمات را قاسم حسینی ذکر کرداند اما شبکه خبری عرب‌زبان العالم منسوب به دولت جمهوری اسلامی به نقل از یک منبع مطلع اعلام کرد که آقای حسینی در محل کارش حاضر و مشغول فعالیت‌های کاری روزمره خود است.

………………………………………………….

محاصره دو شهر در سوریه توسط نیروهای امنیتی،

«دو کشته در حمله نیروهای نظامی سوریه به معترضان»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس آخرین گزارش‌ها در روز یک‌شنبه از سوریه، نیروهای نظامی و امنیتی این کشور در ادامه سرکوب مخالفان دولت به دو شهر در شمال دمشق حمله کرده‌اند.

به نقل شاهدان عینی، نیروهای سوری با تانک و هلی‌کوپتر، شهر‌های رستن و تلبیسه را سحرگاه امروز یک‌شنبه ۲۹ ماه می محاصره و ارتباط این شهرها را با خارج قطع کرده‌اند.

برخی گزارش‌ها حاکی از کشته شدن دو تن در هجوم نیروهای سوری به منازل مردم است.

به گفته سازمان‌های مدافع حقوق بشر از زمان آغاز اعتراض‌های مردمی در ماه مارس تاکنون بیش از هزار نفر کشته شده‌اند.

رستن و تلبیسه در مجاورت حمص قرار دارند که شاهد بزرگ‌ترین تظاهرات ضد دولتی در هفته‌های اخیر بوده است.

به گزارش رویترز، یک شاهد عینی عنوان کرد که تانک‌های ارتش سوریه شهر رستن را محاصره کردند و در پی آن نفرات ارتش با مسلسل در خیابان‌های شهر به تیراندازی پرداختند.

مخالفان دولت می‌گویند که نیروهای امنیتی سوریه در تمام شهرها و روستاهای سوریه فعالان مخالف دولت را شناسایی و بازداشت می‌کنند.

………………………………………………….

در کانون وکلای دادگستری برگزار شد،

«رسیدگی به پرونده ابطال پروانه‌ی وکالت نسرین ستوده»

خبر / رادیو کوچه

اولین دادگاه رسیدگی به پرونده ابطال پروانه‌ی وکالت نسرین ستوده صبح روز یک‌شنبه با حضور نسرین ستوده در کانون وکلای دادگستری برگزار شد. نتیجه نهایی به دادگاه تجدید نظر و زمان دیگری موکول شده است.

به گزارش مدرسه فمنیستی، صبح امروز هشتم خرداد ماه، نسرین ستوده با دست‌بند و هم‌راهی دو سرباز و یک زن پلیس از زندان اوین به کانون وکلا آمد تا در دادگاه رسیدگی به ابطال پروانه ی وکالتش شرکت کند.

در این دادگاه که در یکی از اتاق‌های کانون وکلا برگزار شد‌؛ خانم کیهانی عضو هیت رییسه کانون و چند تن از وکلا به عنوان قاضی به بررسی پرونده ابطال و یا عدم ابطال پروانه وکالت نسرین ستوده پرداختند و تصمیم به برگزاری دادگاه تجدید‌نظر و در زمانی دیگر گرفته شد.

نسرین ستوده از شهریور سال گذشته در زندان اوین دربند و به یازده سال زندان محکوم شده است‌. چندی پیش مراجع قضایی خواستار تعلیق پروانه وکالت این وکیل شدند اما کانون مدافعان با وارد شدن به این حوزه مسوولیت رسیدگی به این پرونده را برعهده گرفته است .

به گفته وکلای حاضر در پشت درهای بسته‌ی دادگاه‌، این عمل کانون وکلای دادگستری به منزله‌ی دفاع از حقوق صنفی وکلاست و امیدوارند کانون وکلا در این زمان حساس تاریخی تصمیمی مبنی بر دفاع از حقوق صنفی وکلا بگیرد.

هر چند این وکیل هم در دادگاه و هم در نامه‌ای که به همسرش نوشته‌؛ تاکید کرده چه بی‌پروانه و چه با پروانه وکالت به احکام صادر شده ی موکلانش معترض است: «تا زمانی که این احکام غیر‌عادلانه به حیات خود ادامه می‌دهد و تا زمانی که دادگاه انقلاب به صدور احکام اعجاب انگیز خویش ادامه می‌دهد. من بی‌پروانه‌ی وکالت یا با پروانه، به این احکام معترضم. اعتراض به احکام ناعادلانه نیاز به پروانه‌ی وکالت ندارد. به آن‌ها بگو پروانه‌ام را از من بگیرید، عدالت را نه؟»

………………………………………………….

دادستان تهران:

«بازداشت‌شدگان مراسم حجازی برای اخلال آمده بودند»

خبر / رادیو کوچه

دادستان تهران در حاشیه مراسم معارفه سرپرستان دادگاه و دادسرای انقلاب، در خصوص مراسم تشییع ناصرحجازی دروازه‌بان پیشین تیم ملی ایران، عنوان کرد: «پلیس عده‌ای را به اتهام اخلال در نظم عمومی و شعارهای نامناسبی که داده بودند دستگیر کرد که به غیر از شش نفر بقیه آزاد شدند.»

جعفری دولت آبادی گفت: «افرادی که در مراسم تشییع و خاک‌سپاری ناصر حجازی دستگیر شده‌اند به لحاظ شرکت در این مراسم نبود بلکه عده محدودی به اتهام اخلال در نظم دستگیر شدند.»

بر اساس برخی گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های منسوب به اصلاح‌طلبان، شرکت‌کنندگان در مراسم تشییع ناصر حجازی در استادیوم آزادی و پس از خروج از این استادیوم اقدام به سر دادن شعارهای سیاسی کرده و هم‌چنین خواستار آزادی رهبران معترضان ضددولتی در ایران شده که با برخورد نیروهای امنیتی مستقر در استادیوم مواجه شده‌اند.

در این درگیری تعدادی از شرکت‌کنندگان دستگیر و روانه بازداشت‌گاه شده‌اند.

………………………………………………….

پس از اعلام ارجاع به دادگاه لاهه،

«طرفداران ملادیچ در صربستان تظاهرات کردند»

خبر / رادیو کوچه

هزاران نفر از مردم صربستان در اعتراض به دستگیری راتکو ملادیچ، فرمانده سابق ارتش صرب‌های بونسی روز یک‌شنبه در بلگراد تظاهرات کردند. آن‌ها از ژنرال ملادیچ ستایش کرده و با تحویل او به دادگاه جنایات جنگی در لاهه مخالفت کردند.

لازم به اشاره است این تظاهرات با درگیری پلیس و معترضان پایان یافت.

آقای ملادیچ متهم به چند فقره جنایت جنگی از جمله کشتار ۷۵۰۰ مرد و پسر مسلمان بوسنیایی در سال ۱۹۹۵ در سربرنیتسا است.

دارکو ملادیچ، پسر راتکو ملادیچ، فرمانده سابق صرب‌های بوسنی روز یک‌شنبه گفت که پدرش می‌گوید او دستور کشتار سربرنیتسا را صادر نکرده است.

بیانیه فرزند آقای ملادیچ یک روز پیش از درخواست تجدید نظر پدرش علیه حکم تحویل او برای محاکمه به دادگاه جنایات جنگی در لاهه صادر شده است.

راتکو ملادیچ اکنون در بلگراد در بازداشت به سر می‌برد و قرار است برای محاکمه به لاهه فرستاده شود.

حدود هفت هزار نفر در بوسنی هرزگوین در اعتراض به دستگیری او دست به تظاهرات زدند.

پلیس صربستان می‌گوید برای جلوگیری از گسترش ناآرامی‌ها در اعتراض به بازداشت آقای ملادیچ تمهیدات امنیتی خود را افزایش داده است.

تظاهرکنندگان هم‌چنین دولت بوریس تادیچ رییس جمهوری صربستان را محکوم کردند.

دستگیری ژنرال ملادیچ گام مهمی برای پیوستن صربستان به اتحادیه اروپا محسوب می‌شود.

راتکو ملادیچ که به مدت ۱۶ سال فراری بود روز پنج‌شنبه دستگیر شد.

………………………………………………….

پس از تظاهرات اعتراضی در آلمان،

«تعطیلی نیروگاه های اتمی آلمان تا سال ۲۰۲۲»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، حزب ائتلافی حاکم آلمان اعلام کرد که با تعطیلی کلیه نیروگاه‌های اتمی این کشور تا سال ۲۰۲۲ موافقت کرده است. وزیر محیط زیست آلمان این خبر را پس از نشست ائتلاف حاکم که تا نخستین ساعات بامداد دوشنبه ادامه یافت اعلام کرد.

به‌دنبال فاجعه اتمی نیروگاه فوکوشیمای ژاپن، صدر اعظم آلمان گروهی را برای بررسی وضع نیروگاه‌های اتمی این کشور تعیین کرد.

این حادثه تظاهرات وسیعی را علیه نیروگاه های اتمی در سراسر آلمان به‌راه انداخت.

آقای راتگن گفت که هفت رآکتور قدیمی که به‌طور موقت تعطیل شده بود و نیز نیروگاه اتمی کرومل دیگر فعالیت خود را از سر نخواهند گرفت.

وی گفت شش نیروگاه نیز حداکثر تا سال ۲۰۲۱ و سه نیروگاه جدید دیگر هم تا سال ۲۰۲۲ تعطیل خواهد شد.

آقای راتگن تاکید کرد که این تصمیم «قطعی» است و هیچ تجدیدنظری در آن صورت نخواهد گرفت.

زلزله و سونامی مارس گذشته در نیروگاه فوکوشیمای ژاپن موجب نشت تشعشعات رادیواکتیویته شد و تظاهراتی را در اعتراض به نیروگاه های اتمی در آلمان براه انداخت.

تا پیش از تعلیق فعالیت‌های نیروگاه‌های اتمی قدیمی آلمان در مارس گذشته، ۲۳ درصد از انرژی مورد نیاز این کشور از این نیروگاه ها تامین می‌شد.

………………………………………………….

توسط نیروهای امنیتی صورت گرفت،

«بازداشت رییس ستاد انتخاباتی ۸۸ استان کرمان»

خبر / رادیو کوچه

محسن برازوان رییس ستاد ۸۸ در انتخابات ریاست جمهوری، هفته گذشته در منزل توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شده است.

به گزارش خبرنگار کلمه، با وجود بیش از ۱۰ روز از بازداشت برازوان از وضعیت وی خبری در دست نیست.

بسیاری از اعضای ستادهای ۸۸ در استان‌های اردبیل، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خوزستان، فارس، کرمانشاه، تهران، سمنان، گلستان و مازندران پس از انتخابات بازداشت و برخی نیز توسط دادگاه‌ها محکوم شده‌اند.

هم اکنون عماد بهاور، اسماعیل صحابه و یوسف مهر از اعضای این ستاد برای گذراندن حکم در زندان به سر می‌برند.

صابر عباسیان رییس ستاد ۸۸ استان فارس نیز پس از محکوم شدن به ۵ سال حبس تغزیری به مرخصی آمده است.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,