Saturday, 18 July 2015
15 June 2021
دهم خرداد- سی‌و‌یکم می

«تقویم تاریخ دهم خرداد»

2011 May 31

رادیو کوچه

روز جهانی بدون دخانیات- همه ساله چنین روزی به منظور دفع خطرات و مضرات سیگار و دخانیات به عنوان «روز جهانی بدون دخانیات» نام‌گذاری شده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1902 میلادی- در منطقه «ورینیگینگ» (Vereeniging) در آفریقای جنوبی‌، با امضای یک پیمان صلح جنگ 30 ماهه میان بوئرها و نیروهای ارتش بریتانیا پایان گرفت. در خاتمه جنگ‌های دوره ناپلئون در سال 1814 میلادی‌، بریتانیا مستعمره هلندی «کیپ» (Cape) در آفریقای جنوبی را به مستعمرات خود اضافه کرد.

مهاجرین هلندی این ناحیه که «بوئر» خوانده می‌شدند (بوئر در زبان هلندی به معنی دهقان است) می‌خواستند سنت‌ها و مذهب خود را حفظ کنند. آن‌ها برای فرار از استعمار بریتانیا با کاروان‌های زیادی به سوی شمال کوچ کردند و در مسیر کوچ خود با قبایل «زولو» برخورد کردند و جنگ‌های خونینی بین آن‌ها در گرفت. اما بریتانیایی‌ها که به این منطقه ساحلی و استراتژیک چشم دوخته بودند‌، آن ناحیه را نیز به تصرف درآوردند. بوئرها به ناچار به ناحیه مرکزی آفریقای جنوبی رفتند.

سرانجام در 9 اکتبر سال 1899میلادی، بریتانیا و بوئرها با یکدیگر وارد جنگ شدند. در این نخستین جنگ بزرگ مستعمراتی که دو قوم اروپایی به جان هم افتادند از صد هزار مبارز بوئر 7000 هزار نفر کشته شدند. سرانجام بریتانیایی‌ها در پیروس توانستند بوئرها را به سختی شکست دهند.

بریتانیا برای جلوگیری از قیام دوباره بوئرها‌، حقوق مدنی‌، زبان بوئرها را به رسمیت شناخته و لندن تعهد کرد غرامت جنگی برای جبران خسارت‌ها به بوئرها بپردازد. به این ترتیب در چنین روزی بوئرها و امپراتوری بریتانیا خاتمه یافت.

1921 میلادی- در چنین روزی روی‌داد ناشی از اختلاف نژادی در آمریکابه وقوع پیوست که در ضمن آن بیش از 300 تن از ساکنان شهر «تالسا» (Tulsa)، دومین شهر بزرگ ایالت «اکلاهما» کشته شدند و هزاران خانه و ساختمان دیگر ویران شد.

گفته شده «دیک رولند» (Dick Rowland) یک واکسی سیاهپوست به یک بانوی سفید پوست به نام «سارا پیج» (Sarah Page) پرخاش و با او مشاجره لفظی کرده بود و بر اثر شکایت سارا به دادگاه تسلیم و چون نتوانسته بود کفیل معرفی کند زندانی شده بود. تالسا تریبیون، روزنامه محل، در خبر مربوط به توقیف «دیک رولند» نوشته بود که وی قصد تجاوز به سارا را داشته بود. این خبر سفید پوستان شهر را برانگیخت و بامداد 31 می در برابر ساختمان زندان گرد آمدند و خواستند که «دیک رولند» به آنان تسلیم شود تا او را به دار بکشند.

این خبر که به گوش سیاه‌پوستان شهر رسید برای ممانعت از این کار به مقابل زندان آمدند و کشتار و تخریب به راه افتاد. سرانجام، شهردار تالسا از گارد ملی استمداد کرد و افراد گارد سیاه‌پوستان شهر را در محوطه استادیوم محصور کردند و آرامش برقرار شد ولی پس از این واقعه، سیاه‌پوستان تالسا را ترک و به نقاط دیگر آمریکا مهاجرت کردند.

2009 میلادی- «میلوینا دین» (Millvina Dean) آخرین بازمانده کشتی غرق شده تایتانیک در سن نود و هفت سالگی در انگلستان درگذشت.

او حادثه غرق کشتی تایتانیک را به یاد نمی‌آورد زیرا در هنگام وقوع این حادثه فقط 9 هفته از عمرش می‌گذشت. خانم میلوینا دین در سال 1912 میلادی که کشتی تایتانیک در نخستین سفرش غرق شد به هم‌راه خانواده‌اش در حال مهاجرت به آمریکا بود.

کشتی تایتانیک که از بندر سوتهمپتون انگلستان عازم بندر نیویورک بود در آوریل سال 1912 در اقیانوس اطلس شمالی با یک کوه یخ برخورد کرد و چند ساعت بعد در اعماق آب‌های سرد اقیانوس غرق شد.

کارکنان کشتی میلوینای کوچک را در داخل یک ساک در یکی از قایق‌های نجات گذاشتند و به این ترتیب این نوزاد در این حادثه مرگ‌بار زنده ماند. مادر و برادر مالوینا نیز از این حادثه جان سالم بدر بردند اما پدرش بر اثر غرق کشتی جان خود را از دست داد.

1910 میلادی- آفریقای جنوبی از به هم پیوستن دو مستعمره انگلیس در جنوب آفریقا تشکیل شد و در چنین روزی استقلال داخلی یافت. این اتحادیه در 1931 به استقلال کامل دست یافت. اما اقلیت سفیدپوست، قدرت را در دست گرفتند. سرانجام بر اثر مبارزات پی‌گیر سیاهان این کشور و فشار کشورهای خارجی، سفیدپوستان آفریقای جنوبی در 1991 مجبور به پایان دادن به تبعیض نژادی (آپارتاید) در این کشور شدند.

——————————————-

برخی از روی‌دادهای دیگر

1889 میلادی- در پی چند روز بارندگی شدید، سد «سوث فورک» (South Fork) در ایالت پنسیلوانیای آمریکا شکسته شد و آب به ارتفاع 18 متر شهر «جانزتاون» از مراکز تولید فولاد آمریکا را فرا گرفت که ویرانی فراوان به‌بار آورد و بیش از 2 هزار و دویست تن نیز جان دادند.

1809 میلادی- «ژوزف هایدن» (Franz Joseph Haydn) موسیقی‌دان و آهنگ‌ساز اتریشی درگذشت.

منبع‌ها:

راسخون

جام‌جم

نیویورک تایمز

Iranians history

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,