Saturday, 18 July 2015
23 June 2021
هشدار جدید حامد کرزی،

«بمباردمان خانه‌های مردم توسط خارجی‌ها اشغال‌گری‌ست»

2011 May 31

آرین / دفتر کابل / رادیو کوچه

najib@koochehmail.com

حامد کرزى رییس جمهوری افغانستان هشدار داد اگر نیروهاى خارجى، به بمباردمان هوایى که منجر به کشته شدن افراد ملکى مى‌گردد ادامه دهند، به نیروهای اشغال‌گر مبدل می‌شوند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

آقای کرزی که امروز در یک نشست خبرى در کابل صحبت می‌کرد گفت، نیروهای بین‌المللی می‌دانند که خواست حکومت افغانستان توقف عملیات بر خانه‌های مردم بی‌گناه است.

وی افزود: «اگر نیروهای بین‌المللی به این خواست حکومت این کشور توجه نکند، از هدفی که مبارزه علیه تروریزم است بیرون شده به نیروی اشغال‌گر مبدل می‌شوند.»

آقای کرزی گفت: «با خانواده‌های کودکانی که در حمله هوایی نیروهای بین‌المللی در هلمند کشته شده بود صحبت کرده و هم‌دردی کرده است.»

وی افزود: «پدر یکی از این کودکان گفته است طالبان از محل آنان بالای نیروهای بین‌المللی شلیک کردند، اما هواپیمایی آیساف نیم ساعت بعد محل را بمباردمان کرده و مردم بی‌گناه را به قتل رساندند.»

هرچند دولت افغانستان می‌گوید در این حمله 14 غیر‌نظامی به شمول کودکان کشته شده‌اند، اما آیساف روز گذشته ضمن پوزش‌خواهی از این موضوع گفت در آن روی‌داد 9 غیر‌نظامی کشته شده است.

ژنرال جوزف بلاتس سخن‌گوی آیساف روز گذشته عملیات شبانه و هوایی را یک ضرورت خواند، اما رییس جمهوری کرزی گفت دیگر نمی‌خواهد این‌گونه حملات ادامه یابد و در هفته آینده در نشستی با سران قوای بین‌المللی این موضوع را مطرح خواهد کرد.

آقای کرزی هم‌چنان از مبهم شدن جنگ در افغانستان یاد و کرد گفت طالبانی را که پاکستان ایجاد کرده است، حالا علیه خود آن کشور بر خاسته است.

وی افزود: «جنگ در این کشور به گونه‌ای شده است که شناسایی دوست و دشمن کار آسانی نیست و  باید با عقلانیت طالبانی که مفکوره علیه کشورش نمی‌جنگند به صلح دعوت شود.»

این در حالی‌ست که در این اواخر برخی از منتقدان حکومت افغانستان می‌گویند که دولت هیچ تعریفی از دشمن ندارد و نمی‌داند با کی گفت‌و‌گو کند و با کی بجنگد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. najib
    1

    great article to read.