Saturday, 18 July 2015
14 June 2021

«خبرهای سی و یکم می ۲۰۱۱»

2011 May 30

وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی:

«مصر به دنبال نیروی خود بود که دیپلمات ایرانی را بازداشت کرد»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

هم‌زمان با اعلام اخراج یک دیپلمات جمهوری اسلامی از سوی خبرگزاری رسمی مصر در روز دوشنبه که پیش از این به اتهام جاسوسی بازداشت شده بود وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، از این مسئله به عنوان یک «سوتفاهم» یاد کرده و از بازگشت این دیپلمات به ایران خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی مصر، منا، قاسم حسینی، دیپلمات جمهوری اسلامی از مصر اخراج شده و با پرواز هواپیمایی امارات قاهره را به مقصد دوبی ترک کرده است.

بر اساس این گزارش دولت مصر به این دیپلمات ۴۸ ساعت مهلت داده بود، که خاک این کشور را ترک کند.

در همین حال علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه، روز دوشنبه در گفت‌و‌گویی با خبرگزاری‌های داخلی، از بازداشت دیپلمات ایرانی به عنوان «یک سوتفاهم» یاد کرده و گفته است: «حدود ۵۰ نفر از فرهیختگان و اندیش‌مندان مصری به دعوت ایران امروز وارد تهران می‌شوند که آقای قاسم حسینی نیز هم‌راه میهمانان است.»

روز یک‌شنبه و پس از انتشار گزارش‌هایی در باره بازداشت یکی از کارکنان دفتر حفاظت از منافع جمهوری اسلامی در قاهره به اتهام «جمع‌آوری و انتقال اطلاعات»، حیدر مصلحی وزیر اطلاعات، اعلام کرده بود، این دیپلمات آزاد شده و دولت مصر نیز به دلیل بازداشت وی از ایران عذرخواهی کرده است.

هر چند مقام‌های امنیتی مصر این دیپلمات ایرانی را به تلاش برای جاسوسی متهم کرده‌اند، ولی حیدر مصلحی در باره بازداشت وی گفته بود: «آن‌ها به دنبال یکی از نیروهای خود بودند که به اشتباه یکی از دیپلمات‌های ایرانی را دستگیر و پس از دو ساعت رها کردند.»

خبر بازداشت این دیپلمات در حالی منتشر شده بود، که پس از سقوط حکومت حسنی مبارک، رییس جمهوری پیشین مصر، تهران و قاهره از تمایل خود برای از سرگیری روابط دیپلماتیک سخن گفته بودند.

…………………………………………………………….

در روزهای اخیر روی داد،

«انتقال محمد سیف‌زاده به بند ۲۰۹ زندان اوین»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس برخی گزارش‌های منتشر شده، محمد سیف‌زاده، وکیل دادگستری و از موسسین کانون مدافعان حقوق بشر از زندان ارومیه به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده است.

بر اساس گزارش کمپین استقلال کانون وکلا، محمد سیف زاده که حدود دو ماه پیش در ارومیه به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق خروج از کشور بازداشت شد به مدت یک ماه در بند ۲۰۹ زندان اوین به طور انفرادی محبوس بوده و اکنون در سلول‌های چند نفره در این بند در بازداشت موقت به سر می‌برد.

پرونده سیف‌زاده در شعبه چهارم بازپرسی دادسرای اوین در حال رسیدگی است.

گفته می‌شود، این وکیل دادگستری از وضعیت جسمی مناسبی برخوردار نبوده ودر این مدت، خانواده وی فقط دوبار قادر به ملاقات با ایشان شده است.

…………………………………………………………….

در پی عدم اجرای حکم دادگاه،

«بازداشت و انتقال به زندان سپندار از دراویش نعمت‌اللهی»

خبر / رادیو کوچه

ظهر روز سه‌شنبه، مرتضی سپندار از دراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادی  توسط نیروهای امنیتی و انتظامی و  به دستور قاضی شعبه 5 اجرای احکام کیفری دادگستری شهرستان کرج‌، روانه زندان شده است.

به گزارش سایت مجذوبان نور، مرتضی سپندار که به هم‌راه سه تن دیگر از دراویش، با شکایت 4 تن از اعضای موسسه فرهنگی نورمعرفت و حوزه علمیه امام جعفر صادق و پای‌گاه بسیج‌ شهرستان کرج در مهر ماه سال 1387‌، به اتهام توهین و ضرب و شتم‌، از سوی شعبه 80 دادگاه تجدیدنظر استان تهران به پرداخت دیه و جزای نقدی محکوم شده بود، ظهر امروز به دلیل آن‌چه که وی «حکم غیر‌قانونی» خوانده روانه زندان شد.

به گفته  سید یاسر جلالی املشی وکیل مدافع آقای سپندار، هیچ دلیل و مدرک قانونی دال بر محرز بودن اتهامات انتسابی در پرونده وجود ندارد و صرفن صورت‌جلسات اداره اطلاعات و نیروی انتظامی که با انگیزه  دفاع از موقعیت شکات و مخالفت با تصوف تنظیم شده‌، مبنای صدور این احکام قرار گرفته است‌.

گفتنی است‌؛ مرتضی سپندار درفروردین ماه سال گذشته در نامه‌ای به تنی چند از مقامات عالی‌رتبه جمهوری اسلامی، صراحتن اعلام کرد که «وقتی نیروهای اطلاعاتی به جای دفاع از حریم من و خانواده‌ام‌، دفاع از موقعیت و جای‌گاه شکات و تلاش برای محکوم کردن من در مراجع قضایی را مد نظر قرار می‌دهند‌، زندان را بر تمکین در برابر این حکم خلاف قانون و شرع‌، ترجیح می‌دهم و هرگز دیه مورد نظر دادگاه را به شکات خود که از نیروهای افراطی و مخالف تصوف هستند‌، پرداخت نخواهم کرد.»

…………………………………………………………….

در پی معطلی صدراعظم آلمان بر فراز آسمان ایران،

«احضار سفیر جمهوری اسلامی در آلمان به وزارت خارجه»

خبر / رادیو کوچه

سفیر جمهوری اسلامی در برلین به دلیل مخالفت تهران با عبور هواپیمای حامل خانم مرکل، صدراعظم آلمان از مرز هوایی این کشور برای سفر به هند به وزارت خارجه آلمان احضار شده است.

وزیرخارجه آلمان اعلام کرده است سفیر جمهوری اسلامی برای اعتراض به مخالفت تهران با عبور هواپیمای صدراعظم از مرز هوایی این کشور احضار شده است.

خانم مرکل به دلیل این مشکل روز سه‌شنبه با تاخیر وارد دهلی نو شد‌.

خلبان هواپیما به دلیل عدم موافقت ایران با عبور از مرز هوایی این کشور مجبور شد برای بیش از دو ساعت در آسمان ترکیه معطل شود.

این هواپیما که حامل تعداد زیادی از مسوولان سیاسی و اقتصادی و روزنامه‌نگاران بود سرانجام توانست مجوز عبور از مرز هوایی ایران را کسب کند و به مقصد برسد.

استفان سایبرت سخن‌گوی خانم مرکل بر روی صفحه خود در تویتر، یک شبکه اجتماعی، نوشت‌: «شروع غیرطبیعی برای سفر به هند … ایران به شکل موقت اجازه عبورهواپیمای صدر اعظم را لغو کرد … هواپیما با تاخیر در دهلی نو فرود آمد.»

به گزارش رویترز، یکی از خبرنگاران که مرکل را هم‌راهی می‌کرد نیز گفته است‌: «ایران مجوزی را که قبل از پرواز برای عبور هواپیما صادر کرده بود چند ساعت پس از پرواز به شکل موقت لغو کرد.»

مسوولان هم‌راه خانم مرکل دلیل این اقدام را مشکلات در هماهنگی برای عبور هواپیما اعلام کرده‌اند.

لازم به اشاره است پیش از پرواز هواپیمای خانم مرکل یک هواپیمای دولتی آلمان بدون هیچ مشکلی از مرز هوایی ایران عبور کرده بود.

…………………………………………………………….

شام‌گاه دوشنبه روی داد،

«درگذشت عزت‌اله سحابی، رییس شورای فعالان ملی-مذهبی»

خبر / رادیو کوچه

عزت‌اله سحابی، فعال سیاسی و رییس شورای فعالان ملی مذهبی نیمه شب دوشنبه، درگذشته است.

به گزارش میزان خبر، عزت‌اله سحابی فرزند دکتر یداله سحابی، متولد ۱۳۰۹ در تهران است.

او فعالیت‌های خود را در سال‌های دهه ۲۰ و در دوره دانش‌جویی و ملی شدن صنعت نفت آغاز کرد و با به وقوع پیوستن کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ به نهضت مقاومت ملی پیوست.

سحابی در سال ۱۳۴۰ و با شروع به کار نهضت آزادی ایران به این گروه پیوست و در سال ۱۳۴۲ هم‌راه دیگر اعضا و رهبران نهضت محاکمه شد و به شش سال زندان محکوم شد. او بار دیگر به خاطر فعالیت‌های خود در سال ۱۳۵۰ به زندان افتاد و تا نزدیکی روزهای انقلاب در زندان ماند.

 

بعد از پیروزی انقلاب، مدتی به علت مرخصی بازرگان از دبیرکلی نهضت آزادی، برای انجام وظایف نخست وزیری، سرپرستی نهضت آزادی را بر عهده داشت تا زمانی که به عنوان رییس سازمان برنامه بودجه در دولت مشغول به کار شد. او بعد از استعفای دولت موقت، با سران نهضت آزادی دچار اختلاف شد و با ۱۲ تن دیگر از جمله محمد بسته‌نگار، مرحوم محمدعلی رجایی و محمدمهدی جعفری از نهضت آزادی جدا شدند.

سحابی به عنوان نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان قانون اساسی و مجلس اول شورای ملی (اسلامی) انتخاب شد و در سال‌های بعد در پروژه‌های ملی با دولت‌های وقت هم‌کاری داشت.

سال ۱۳۶۹ عزت‌اله سحابی توسط تیم ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد. در سال‌های دهه ۷۰ او به انتشار نشریه ایران فردا پرداخت و در سال ۱۳۷۶ به درخواست دکتر یداله سحابی به همراه دکتر ابراهیم یزدی و حبیب‌اله پیمان نامزد انتخابات ریاست جمهوری شدند که توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شدند.

او در سال ۱۳۷۸ و بعد از پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس ششم به عنوان سخن‌ران به کنفرانس برلین دعوت شد و پس از بازگشت چند ماهی در بازداشت بود. پس از این او در اسفند ۱۳۷۹ در جلسه شورای فعالان ملی مذهبی، به حکم قاضی حداد و توسط اطلاعات سپاه به جرم براندازی نظام جمهوری اسلامی بازداشت شد و به ۱۱ سال زندان محکوم شد. او خود این دوره زندان از زندان‌های ۱۵ ساله خود را سخت‌رین دوره دانسته است.

او در سال ۱۳۸۷ به علت سال‌ها تلاش در عرصه مطبوعات برنده جایزه قلم طلایی از سوی انجمن آزادی مطبوعات ایران شد.

دختر سحابی، هاله سحابی، که در جریان اعتراضات به تحلیف محمود احمدی‌نژاد بازداشت شده بود، هم اکنون در حال گذراندن حکم دو سال حبس خود است.

…………………………………………………………….

پس از افشای محتوای یک ایمیل،

«بن‌همام به خریدن جام جهانی ۲۰۲۲ قطر متهم شد»

خبر / رادیو کوچه

جک وارنر نایب رییس معلق شده فدراسیون بین‌المللی فوتبال، فیفا به طور علنی ایمیلی را فاش کرد که بر اساس آن محمد بن‌همام، جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را خریده است.

جرومه والکه دبیرکل فیفا تایید کرد که این ایمیل را او فرستاده بوده و این سوال را مطرح کرده که چرا رییس کنفدراسیون فوتبال آسیا، محمد بن‌همام، در انتخاب ریاست فیفا شرکت کرده است.

والکه نوشت: «(بن همام) تصور کرده است همان‌طور که جام جهانی را خریده است می‌تواند فیفا را هم بخرد.»

تیم متقاضی میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در بیانیه‌ای هرگونه ارتکاب خلاف در مراحل کسب میزبانی را قاطعانه رد کرده است.

در بیانیه رسمی قطری‌ها آمده است: «ما مصرانه از فیفا می‌خواهیم تا از دبیرکلش بخواهد موضوع را روشن کند. در این حین ما هم مشاوره‌های حقوقی موجود را در نظر می‌گیریم و راه‌های پیش رو را بررسی می‌کنیم.»

محمد بن‌همام که ریاست کنفدراسیون فوتبال آسیا را برعهده داشت و در حالی که سه متقاضی آسیایی دیگر، کره جنوبی، ژاپن و استرالیا متقاضی میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ بودند، به‌طور رسمی بی‌طرف بود.

بن همام در واکنش به اتهام جرومه والک که مدعی شده بود او جام جهانی ۲۰۲۲ را برای قطر خریده بود روز دوشنبه گفت: «نمی‌دانم چرا او – والک – این حرف را زده است. اگر من برای قطر پول داده بودم شما باید از آن ۱۳ نفری که به میزبانی قطر رای دادند سوال می‌کردید.»

قرار است فیفا تحقیقات کاملی را مبنی بر اتهام رشوه دادن به اتحادیه فوتبال حوزه دریای کارائیب آغاز کند.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,