Saturday, 18 July 2015
19 June 2021
یازدهم خرداد - اول ژوئن

«تقویم تاریخ یازدهم خرداد»

2011 June 01

رادیوکوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


1366 خورشیدی – روز انحلال «حزب جمهوری اسلامی» به پیشنهاد اعضای آن است. حزب جمهوری اسلامی یک هفته پس از پیروزی انقلاب با هدف ایجاد تشکیلاتی نیرومند و سامان‌دادن به نیروهای فعال و ایجاد انسجام و انضباط، اعلام موجودیت کرد و به عضوگیری پرداخت. این حزب، در طول حیات خود، ضمن شرکت فعال تشکیلاتی در تمامی صحنه‏های سیاسی و اجتماعی کشور، به لحاظ حضور رهبران حزب در سطوح بالای تصمیم‏گیری، نقش تعیین‌کننده‏ای در سمت‏گیری مسایل و موضع‏گیری‏های کشور ایفا کرد. فعالیت حزب جمهوری اسلامی تا سال 1363، هم‌چون گذشته ادامه یافت ولی از آن سال به بعد، به تدریج دامنه و گستردگی آن کاهش یافت تا آن‌که در چنین روزی، فعالیت‏های خود را متوقف کرد. رهبران حزب دلایل انحلال آن‌را نداشتن منافع و فوائد این حزب نسبت آغاز کار عنوان کردند و هم‌چنین معتقد بودند ممکن است ادامه کار این حزب بهانه‏ای برای ایجاد اختلاف و دو دستگی و موجب خدشه در وحدت و انسجام ملت شود. شورای مرکزی حزب، با اکثریت قاطع به این نتیجه رسید که مصلحت کنونی انقلاب در آن است که حزب جمهوری اسلامی تعطیل و فعالیت‏های آن به کلی متوقف شود.

1952 میلادی – سال‌روز درگذشت «جان دیوو» ‌(John Dewe)‌، یکی از معروف‌ترین فیلسوفان آمریکایی قرن بیستم و از پیش‌تازان «پراگماتیسم» است که آرای انقلابی‌اش در باب سرشت فلسفه، آموزش، جامعه و سیاست حرف و حدیث‌های فراوانی را به‌وجود آورد. وی طی دهه ۱۸۹۰ به‌ویژه بعد از حضورش در دانش‌گاه تازه تاسیس «شیکاگو» در سال ۱۸۹۴، در آغار راهی قرار گرفت که شروعش منجر به فاصله گرفتن او از مابعدالطبیعه آرمان‌گرایی شد، روندی که دیویی در زندگی‌نامه خود با نام «استبدادگرایی تا تجربه‌گرایی» به آن اشاره داشته است. دیویی با تاثیر بسیار از «اصول روان‌شناسی» «ویلیام جمیز»، به رد ادعای آرمان‌گرایان پرداخت که در آن با مطالعه پدیده‌های تجربی، دنیا را ذهن انسان می‌دانستند. از جمله آثار وی می‌توان به «طرح یک نظریه انتقادی در اخلاق»، «عقاید آموزشی من»، «تجربه و طبیعت» و … اشاره کرد.

1314 خورشیدی – روز تصویب «اساس‌نامه فرهنگستان ایران» در هیت وزیران است. تشکیل این اساس‌نامه برای حفظ و توسعه و ترقی زبان فارسی بود و اولین جلسه آن با حضور 24 تن از ادیبان کشور فردای آن روز، در دوازدهم خرداد 1314 برگزار شد. اهم وظایف فرهنگستان عبارت‌اند از: «اختیار الفاظ و اصطلاحات در هر رشته از رشته‏های زندگانی با سعی در این‌که حتا‌الامکان، فارسی باشند»، «پیراستن زبان فارسی از الفاظ نامناسب»، «تهیه دستور زبان و استخراج و تعیین قواعد برای وضع لغات فارسی» و «اخذ یا رد لغات بیگانه و خارجی»، «جمع‌آوری لغات، اصطلاحات، اشعار، امثال و نوادر محلی»، «تشویق شعرا و نویسندگان در ایجاد شاه‌کارهای ادبی»، «تشویق دانش‌مندان به تالیف و ترجمه کتب سودمند به فارسی فصیح و مانوس» و «مطالعه در اصلاح خط فارسی». فرهنگستان پس از شهریور 1320 به تدریج ضعیف و سپس تعطیل شد. پس از آن، کوشش‏هایی برای افتتاح مجدد آن به عمل آمد که ثمری نبخشید تا این‌که سرانجام، فرهنگستان زبان ایران، در 1349 بنیان نهاده شد.

1361 خورشیدی – سال‌روز درگذشت «سید حسین میرخانی»، از خوش‌نویسان و نستعلیق‌نویسان معاصر و رییس انجمن خوش‌نویسان ایران بود. او از اساتید صاحب سبک در خط نستعلیق معاصر ایران به‌شمار می‌رود. وی از خردسالی به آموختن خط همت گمارد و از یازده سالگی به کار کتابت و خوش‌نویسی پرداخت. پدر او «سید مرتضی برغانی» بود که سبک خوش‌نویسی «میرزا رضا کلهر» را به دو فرزند خود تعلیم داد. در همان ابتدای تشکیل انجمن خوش‌نویسان در سال ۱۳۳۰ حسین میرخانی به‌عنوان استاد ممتاز مشغول به تدریس شد و می‌توان گفت پاگرفتن، دوام و رسمیت‏ یافتن انجمن در آن زمان مرهون تلاش وی بوده است. کتاب‌های درسی بسیاری به خط حسین میرخانی به چاپ رسیده است. افزون بر آن کتاب‌های «رهروان شب»، «موش و گربه عبید زاکانی»، «جزوه چهار فصل»، «دوره سه‌جلدی رسم‌المشق» برای مدارس و بسیاری آثار دیگر را به خط خود آراست. سید حسین میرخانی به نگارش قران به خط نستعلیق  نیز همت گمارد که این کار در تاریخ خوش‌نویسی کم نظیر بود.

1962 میلادی – روز ملی مجمع الجزایر «ساموا» (Samoa) ‌است. مجمع‌الجزایر ساموا در غرب اقیانوس آرام و در شمال‌شرقی استرالیا قرار دارد. این مناطق در هزاره قبل از میلاد مسیح، مسکونی بوده است. اما دوران حضور کشورهای غربی و آغاز استعمار این جزایر به اوایل قرن هجدهم باز می‏گردد. در سال 1722 هلندی‏ها وارد این منطقه شدند، اما در سال 1855 جزیی از متصرفات آلمان و نیمه شرقی آن در اواخر قرن نوزدهم به آمریکا واگذار شد. این وضعیت تا آغاز جنگ جهانی اول ادامه داشت. در این زمان، «زلاندنو»، بخش غربی جزایر را از تصرف آلمان بیرون آورد و جامعه ملل نیز در سال 1920 حاکمیت زلاندنو در این بخش را به رسمیت شناخت. از همین ایام، نهضت استقلال‏خواهی، در این جزایر شکل گرفت. اما سال‏ها بعد از جنگ جهانی دوم و طی رفراندومی در چنین روزی، ساموا به استقلال دست یافت و قانون اساسی آن بر پایه رعایت سنت‏های اجتماعی به تصویب رسید. چنین روزی، روز قانون اساسی و به‌عنوان روز ملی ساموا قلمداد می‏شود.

—————————————————

برخی از روی‌دادهای دیگر

1378 خورشیدی – سال‌روز درگذشت دکتر «مهدی روشن‌ضمیر» است. وی در سال ۱۳۳۶ دکترای خود را از فرانسه اخذ کرد. استاد روشن‌ضمیر از آن پس به‌مدت ۲۷ سال در دانش‌گاه «تبریز» تدریس کرد و به تالیف و نگارش نیز پرداخت. «مشکلات زبان فرانسه در ۳ جلد»، «دیار خوبان»، «برگزیده‏های ادبی در ۲ جلد» و «مجله‏های فرانسه» و … از جمله آثار وی هستند.

1990 میلادی – در چنین روزی سران آمریکا و شوروی قرارداد دوجانبه منع تولید سلاح‌های شیمیایی را امضا کردند.

1968 میلادی – سال‌روز درگذشت «هلن کلر» نویسنده و معلم نابینا و ناشنوای آمریکایی است.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,