Saturday, 18 July 2015
24 June 2021

«خبرهای یکم ژوئن ۲۰۱۱»

2011 June 01

با رای‌گیری در صحن علنی مجلس،

«ارجاع تخلف رییس جمهوری به قوه قضاییه»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه، نمایندگان «تخلف رییس جمهوری در وزارت نفت» را به قوه قضاییه ارجاع کرده‌اند.

به گزارش خانه ملت، نمایندگان با تایید گزارش کمیسیون انرژی، «تخلف در تعیین سرپرست وزارت نفت و غیرقانونی بودن سرپرستی رییس جمهوری بر این وزارت‌خانه را به قوه قضاییه ارجاع کردند.»

پس از قرائت گزارش کمیسیون انرژی در این جلسه، گزارش به رای‌گیری گذاشته شد و با 165 رای مثبت از 198 رای به تصویب رسید در حالی‌که یک نماینده به آن رای منفی و 13 نماینده به آن رای ممتنع دادند.

پس از اعلام نتیجه رای‌گیری، علی لاریجانی، رییس مجلس، اعلام کرد که براساس آیین‌نامه داخلی مجلس، گزارش تخلف رییس جمهوری برای رسیدگی به قوه قضاییه ارسال می‌شود.

در گزارش کمیسیون انرژی، آمده است که آقای احمدی‌نژاد با صدور حکمی در تاریخ 24 اردی‌بهشت، عملن به خدمت وزیر نفت خاتمه داد و شخصن سرپرستی وزارت‌خانه را برعهده گرفت و در این زمینه، به اظهار نظر شورای نگهبان در مورد غیرقانونی بودن این اقدام اعتنا نکرد.

گزارش کمیسیون انرژی به تصمیم محمود احمدی‌نژاد ارتباط دارد که در جریان اجرای برنامه دولت برای ادغام وزارت‌خانه‌ها، وزیر نفت را برکنار کرد و شخصن تصدی این وزارت‌خانه را برعهده گرفت.

اقدام آقای احمدی‌نژاد در تصدی سمت سرپرستی وزارت نفت هم‌زمان با حفظ مقام ریاست جمهوری با انتقاد مجلس مواجه شد که معتقد بوده است طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی، هیچ فردی حق تصدی هم‌زمان دو سمت دولتی را ندارد.

………………………………………………

به دلیل وقوع انفجارهای مرکز یهودیان آرژانتین،

«عذرخواهی بولیوی از آرژانتین به‌دلیل سفر وزیر دفاع ایران»

خبر / رادیو کوچه

دولت بولیوی روز سه‌شنبه اعلام کرد اقدامات لازم را برای خروج هر چه سریع‌تر احمد وحیدی وزیر دفاع جمهوری اسلامی که متهم به ارتباط با پرونده انفجارهای مرکز یهودیان آرژانتین بوده، انجام داده است.

وزیر خارجه بولیوی طی نامه‌ای به هم‌تای آرژانتینی خود از سفر آقای وحیدی که به دعوت وزیر دفاع بولیوی انجام شد «عمیقن عذرخواهی» کرد.

دولت آرژانتین از کشورها و نهادهای بین‌المللی خواهان بازداشت تعدادی از مقام‌های جمهوری اسلامی متهم به ارتباط با این پرونده از جمله احمد وحیدی شده است.

در نامه وزیر خارجه بولیوی از این «وضعیت اسفناک» و «حادثه ناگوار» پوزش خواسته شده و گفته شده دولت این کشور گام‌های لازم را برای آن‌که «احمد وحیدی خاک بولیوی را به سرعت ترک کند» برداشته است.

این در حالی‌ است که بولیوی از روابط بسیار خوبی با ایران برخوردار است.

دولت جمهوری اسلامی تاکنون به این خبر واکنشی نشان نداده است.

به گزارش خبرگزاری‌های خارجی، آقای وحیدی شام‌گاه سه‌شنبه بولیوی را ترک کرد.

ایران هر گونه دخالت در انفجارهای آرژانتین را که منجر به کشته‌شدن ۱۱۴ نفر شد، رد کرده است.

انفجار یک خودروی حامل بمب که در ۱۸ ژوئیه ۱۹۹۴ در مقابل یک مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس رخ داد، منجر به کشته شدن ۸۵ نفر شد.

………………………………………………

کارشناس سیاسی عربستانی:

«‌اظهارات وزیر دفاع ایران تهدیدی برای آغاز جنگ در منطقه»

خبر / رادیو کوچه

یک منبع دولتی سعودی روز سه‌شنبه اظهارات احمد وحیدی وزیر دفاع ایران را که گفته است «نه آمریکا و نه سعودی نمی‌توانند ایران را تهدید کنند» بیان‌گر میزان بحران داخلی ایران و تلاش این کشور برای صدور آن به خارج توصیف کرده است.

به گزارش تلوزیون العربیه این منبع سعودی هم‌چنین تصریح کرد چنین اظهاراتی منطقه را به جنگ اظهارات بی‌معنی سوق می‌دهد که به ایران کمک می‌کند تا افکار عمومی این کشور را از اوضاع داخلی بی‌ثبات خود منحرف سازد‌.

وی افزود، پادشاهی سعودی به نبرد سازندگی، توسعه، پیش‌رفت و ارایه خدمات به شهروندان خود مشغول است‌.

دکتر علی الخشیبان کارشناس سیاسی سعودی در گفت‌و‌گویی در این باره گفت چنین اظهاراتی کاملن حساب نشده است. ایران بیش از آن‌که انتظار می‌رود، تلاش دارد در امور داخلی همسایگان خود دخالت کند و زمان آن فرا رسیده است که گفته شود این کشور تمایلی به نزدیکی با کشورهای خلیج پارس ندارد‌. به ویژه این‌که این کشورها نه تنها تاکنون اظهارات تهدیدآمیزی علیه ایران نداشته‌اند بلکه همواره گفتمان آن‌ها منطقی بوده و خواهان برقراری صلح و آرامش در منطقه هستند.

این در حالی است که کشورهای منطقه خلیج پارس ایران را به مداخله در امور داخلی این کشورها متهم می‌کنند و از تفاوت در نگاه مقام‌های جمهوری اسلامی در قبال سوریه و بحرین انتقاد کرده‌اند.

این در حالی است که پس از آغاز بحران در سوریه مقام‌های جمهوری اسلامی از بشار اسد، رییس جمهوری این کشور دفاع کرده و مخالفان را عوامل اسراییل عنوان کرده‌اند.

………………………………………………

پس از برخورد با نیروهای موسوم به لباس شخصی،

«درگذشت هاله سحابی بر اثر سکته»

خبر / رادیو کوچه

صبح روز چهارشنبه و درپی برگزاری مراسم تشییع عزت‌اله‌سحابی که روز گذشته پس از چند روز بیماری درگذشته بود، به گفته حاضران در این مراسم به خبرنگار رادیو کوچه هاله سحابی دختر وی بر اثر ضرب و شتم نیروهای موسوم به لباس شخصی سکته و درگذشته است.

برخی نیز عنوان کرده‌اند که هاله سحابی بر اثر ضربه وارد شده با باتوم به سرش کشته شده است اما خانواده سحابی در محل عنوان کرده که وی سکته کرده است.

در این مراسم از همان ابتدا با ممانت ‌نیرو‌ها مواجه شده تا جایی که در پی آن با درگیری با ماموران وی به یک‌باره بی‌هوش شده و بعد در اثر سکته جان باخته است.

در ادامه لازم به اشاره است جزییات دقیق این اتقاق تاکنون از طرف خانواده وی اعلام نشده است و بنابر گزارش‌ها گروه های شرکت‌کننده در مراسم به سوی خانه هاله سحابی در حرکت هستند.

در صفحه فیس‌بوک عزت‌اله سحابی، سخنان یحیی شامخی، فرزند هاله سحابی نقل شده است که عنوان کرد: «موقعی که پیکر مهندس [سحابی] را برای تشییع بیرون آوردیم ماموران جلوگیری کردند و اجازه تشییع ندادند، جر و بحث شدید شد و فضا متشنج بود. خیلی اذیت کردند و بالاخره جنازه را به زور کشیدند و بردند.»

در ادامه نقل قول آمده است: «جنازه را که به زور کشیدند مادرم افتاد. بی‌هوش بود، تا دکتر به ما گفت ایست قلبی کرده. مادرم هم رفت.»

هاله سحابی، عضو «شورای مادران صلح» و از محکومان سیاسی حوادث پس از انتخابات ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ بود که بهمن ماه گذشته برای اجرای حکم دو سال حبس‌ خود، به زندان اوین فراخوانده شده بود.

………………………………………………

به دلیل وخامت شرایط جسمانی،

«مبارک تا اطلاع بعدی محاکمه نمی‌شود»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه کمیته پزشکی مصر اعلام کرد که شرایط جسمی حسنی مبارک، رییس جمهوری پیشین این کشور وخیم است.

به نوشته روزنامه القدس العربی، در گزارش کمیته پزشکی مصر آمده است: «شرایط جسمی حسنی مبارک، رییس جمهوری سابق مصر اجازه انتقال وی به زندان طره برای آغاز محاکمه ‌نمی‌دهد.»

در این گزارش توصیه شده است مبارک هم‌چنان در بیمارستان بین‌المللی شرم‌الشیخ تحت مراقبت قرار گیرد.

دادستانی کل مصر نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که گزارش کمیته پزشکی مصر نشان می‌دهد نمی‌توان مبارک را به زندان طره منتقل کرد چرا که بیمارستان این زندان شرایط لازم را برای مراقبت از مبارک ندارد.

این در حالی است که حسنی مبارک از حدود دو ماه پیش در بازداشت موقت بوده و با صدور حکمی به اتهام قطع ارتباط تلفنی و ایجاد اختلال در شبکه اینترنت در زمان بحران مصر، به بیش از 30 میلیون دلار جریمه نقدی محکوم شده است.

………………………………………………

مدیرکل امنیتی انتظامی استانداری تهران‌:

«علت فوت هاله سحابی درگیری با نیروهای امنیتی نبود»

خبر / رادیو کوچه

پس از انتشار خبر درگذشت هاله سحابی، فرزند عزت‌اله سحابی، فعال سیاسی بر اثر سکته قلبی در روز چهارشنبه ، مدیرکل امنیتی انتظامی استان‌داری تهران در واکنش به این حادثه دخالت هرگونه نیروی امنیتی را تکذیب کرده است.

به گزارش ایسنا، علیرضا جانه در گفت‌وگو با رسانه‌های داخلی ایران در این خصوص اظهار داشت: «علت فوت خانم هاله سحابی، درگیر با نیروهای امنیتی نبوده است، چرا که ایشان بیماری قلبی داشته‌اند و به همین علت فوت کرده‌اند.»

آقای جانه ادامه داد: «خانم هاله سحابی بیماری قلبی داشتند، مدارک پزشکی وی نیز موجود است. فوت پدر و گرمای هوا مزید بر علت و منجر به فوت ایشان شد.»

وی خاطرنشان کرد: «خبر منتشر شده از سوی برخی سایت‌های خبری مبنی بر این‌که نیروهای امنیتی و انتظامی با خانم سحابی درگیر شده‌اند، به هیچ وجه صحت ندارد. خانواده‌ی ایشان هم‌کاری خوبی با ما داشته‌اند. ما نیز در بحث مراسم تدفین به خانواده‌ی ایشان کمک کردیم.»

از سویی دیگر عموی هاله سحابی علت درگذشت هاله را ضربه به شکم و ریه و در نهایت ایست قلبی عنوان کرد.

………………………………………………

معاون دادستان عالی صربستان:

«تایید انتقال راتکو ملادیچ به دادگاه لاهه»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، قضات دادگاه پرونده ژنرال راتکو ملادیچ در صربستان، با درخواست تجدید نظر او مخالفت کرده و رای قبلی خود مبنی بر انتقال متهم نسل‌کشی در سربرنیتسا به دادگاه کیفری بین‌المللی لاهه را تایید کرده‌اند.

راتکو ملادیچ و تیم دفاعی او به رای دادگاه اعتراض کرده و گفته بودند او توانایی حضور در دادگاه را ندارد و وضع جسمانی او این اجازه را نمی‌دهد.

به گزارش الجزیره، برونو واکریچ معاون دادستان عالی صربستان گفت: «درخواست تجدید نظر رد شده و راتکو ملادیچ در اسرع وقت به دادگاه کیفری لاهه در هلند تحویل داده می‌شود.»

با امضای وزیر دادگستری صربستان، انتقال ملادیچ به هلند نهایی و او برای رسیدگی به اتهاماتی که علیه او اقامه شده، در دادگاه حاضر می‌شود.

این در حالی است که در تظاهرات شام‌گاه یک‌شنبه در بلگراد، پایتخت صربستان، طرف‌داران ژنرال پیشین صرب، رادکو ملادیچ، به خیابان‌ها آمدند. آن‌ها مخالف تحویل ملادیچ به دادگاه جنایی بین‌المللی در لاهه هستند.

راست‌گرایان افراطی تظاهرات را به خشونت و درگیری با نیروهای پلیس کشاندند. با این حال پلیس بلگراد می‌گوید که انتظار داشته است شمار طرف‌داران ملادیچ بیش از این باشد.

………………………………………………

توسط نیروهای امنیتی صورت گرفت،

«بازداشت نوه آیت‌اله منتظری در مراسم سحابی»

خبر / رادیو کوچه

حامد منتظری، نوه آیت‌اله منتظری و پسر احمد منتظری در مراسم تشییع پیکر عزت‌اله سحابی، بازداشت شده است.

به گزارش جرس، حامد منتظری که برای شرکت در مراسم تشییع آقای سحابی هم‌راه پدرش به لواسان رفته بود، به دنبال درگیری نیروهای موسوم به لباس شخصی با حاضران در این مراسم بازداشت شد.

گفته می‌شود قرار بود حجت‌الاسلام احمد منتظری برای عزت‌اله سحابی نماز بخواند که ماموران انتظامی و امنیتی مانع این کار شدند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,