Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
در پی خاک‌سپاری سریع هاله سحابی،

«فاقد وجاهت بودن خاک‌سپاری هاله سحابی، بدون کالبد شکافی»

2011 June 01

محمد مصطفایی / وکیل دادگستری

مرگ افراد یا طبیعی است یا غیر‌طبیعی در هر دو حال، برای خاک‌سپاری نیاز به مجوز از پزشکی قانونی است. اما در صورتی که مرگ فردی بر اثر عوامل غیر‌طبیعی از جمله ضرب و جرح صورت گیرد، چه در این خصوص شاکی خصوصی وجود داشته باشد و چه شاکی خصوصی نباشد، به دلیل جنبه عمومی جرم، لازم و ضروری است تا مرجع قضایی دستور خاک‌سپاری را، پس از انجام تحقیقات قضایی صادر کند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

‌پیرامون درگذشت هاله سحابی فرزند مرحوم عزت‌اله سحابی، دو فرضیه حادث شده است، فرضیه نخست از جانب حکومت و رسانه‌های داخلی دولتی مطرح گردید که اعلام نموده‌اند، هاله سحابی بر اثر ایست قلبی فوت نموده‌اند و فرضیه دوم از جانب خانواده مرحوم و نیز سایت‌ها و شاهدین صورت گرفته که اعلام می‌دارد، هاله سحابی، توسط مامورین امنیتی یا عده‌ای از افراد لباس شخصی به قتل رسیده است.

در گزارش‌ها می‌خوانیم: ‌«هاله سحابی صبح امروز در صف جلو تشییع‌کنندگان پیکر مهندس سحابی به رفتار خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی و لباس شخصی اعتراض کرده، ‌مورد حمله آنان قرار می‌گیرد.  هاله سحابی که دسته گلی به‌دست داشته و جلوی همه حرکت می‌کرده با ممانعت ماموران مواجه می‌شود. ولی او می‌گوید باید از همین مسیر تشییع جنازه صورت گیرد. با مقاومت او ماموران با وارد آوردن ضربات لگد و … به شدت او را مضروب می‌کنند‌. او بی‌هوش می‌افتد و دکتر پیمان او را به بیمارستان منتقل می‌کند.  اما متاسفانه معالجات بی‌حاصل مانده، دختر ارشد مهندس سحابی به قتل می‌رسد.»

این گزارش صرف‌نظر از صحت و سقم آن، البته به دلایلی که خواهم گفت، مقرون به  صحت است، مجوزی است تا جنازه مرحوم هاله سحابی، بدون انجام تحقیقات قضایی دفن نگردد. در پرونده‌های کیفری آن‌هم در پرونده‌های قتل، تحیقات می‌بایست توسط بازپرسی متخصص و دارای تجربه و سابقه جنایی صورت گیرد. بازپرس ویژه قتل در کنار تحقیقات تخصصی که با روش‌های علمی انجام می‌دهد می‌بایست برخی از تحقیقات را در حضور خانواده، مرحوم به انجام رساند. از جمله این‌که خانواده مقتول این حق را دارند که بتوانند جنازه متوفی را مشاهده کرده و مشاهدات خود را در صورت جلسه بازپرسی مرقوم کنند، چرا که آنان به عنوان شاکی خصوصی تکلیف بر ارایه دلایل داشته و بازپرس نیز مکلف است دلایل ارایه شده را جمع‌آوری کند. حال چون در این پرونده به‌خصوص، دست دولت‌مردان نیز، مشاهده می‌گردد و یا احتمال شرکت مامور یا مامورین امنیتی در قتل وجود دارد،  نیاز است، افرادی در مقابل خواسته‌های غیر‌قانونی و دستورات بر خلاف تحقیقات قضایی  و اصول اولیه دادرسی عکس‌العمل نشان دهند و یا این‌که شاهد انجام عادلانه تحقیقات قضایی باشند. بنابراین در ابندای امر می‌بایست، جسد هاله سحابی کالبد شکافی گردد. کوچک‌ترین ضرب و جرحی، مکتوب و  پزشکان بی‌طرف در خصوص علت تامه فوت خانم سحابی اظهار‌نظر کنند. چنان‌چه بر اظهار نظر پزشکی قانونی اعتراضی از جانب خانواده هاله سحابی صورت گرفت یا این‌که اظهارنظر مبهم بود، یک هیت کارشناسی سه نفره از کانون کارشناسان ایران، به اعتراض مطرح شده رسیدگی کند. این‌که جسد خانم سحابی به سرعت و بدون انجام تحقیقات قضایی به خاک سپرده شود، خود ابهاماتی را به وجود می‌آورد و ظن قتل را به یقین تبدیل می‌کند.

-هاله سحابی، در گذشته سابقه خصومت با حکومت را داشته است، او به دلیل مخالفت با حاکمان جمهوری اسلامی، پیش‌تر به دو سال حبس محکوم شده و تا دو هفته پیش نیز در زندان و در بند 209 امنیتی، تحت بازداشت نیروهای امنیتی قرار داشت. بنابراین بدیهی و طبیعی است که ماموران امنیتی با او رفتار خوب و انسانی نداشته باشند و در مقابل خواسته هاله، عکس‌العمل خشونت‌آمیز از خود نشان دهند.

-این‌گونه اقدامات خشونت‌طلبانه در جمهوری اسلامی بی‌سابقه نیز نبوده است. در بسیاری از راه‌پیمایی‌ها و مراسم عزاداری و …. رفتاری بسیار وحشیانه‌تر از آن‌چه که می‌توان تصورش کرد را شاهد بوده‌ایم. بنابراین، استفاده از زور و خشونت برای ماموران گمنام امام زمان به دلیل آن‌که آنان خود را مافوق قانون دانسته و مطیع فرمایشات، مافوق خود هستند، امری عادی است.

-تاکنون قتل‌های بسیاری توسط ماموران حکومتی یا کسانی که خود را مامور ولایت فیقه می‌دانند، صورت گرفته است. عمد بودن برخی از قتل‌ها مسلم و محرز بوده و حتا مسوولین حکومتی خود به قتل بودن مرگ افراد اعتراف کرده‌اند، اما نه تنها قاتل در این‌گونه پرونده‌ها شناسایی نشده است بلکه خانواده مقتولین نیز خود تحت فشار ماموران امنیتی قرار داشته‌اند، به گونه‌ای که خانواده‌ها، از برگزاری مراسم تدفین نیز محروم بوده‌اند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که برای حکومت جمهوری اسلامی به دلیل دست داشتن ماموران خود در زمینه قتل هاله سحابی، بهتر آن است که پرونده او را با اعلام «فوت بر اثر سکته قلبی» برای همیشه مختومه اعلام کنند و پای کسی را به میز محاکمه نکشانند.

-در گذشته قتل‌هایی که توسط مامورین گم‌نام امام زمان صورت می‌گرفت به نوعی پنهان بوده است، یا افراد سرشناس مخالف سیاست‌های حکومت، ربوده می‌شدند و به قتل می‌رسیدند، یا بر اثر سانحه‌ای از پیش تعیین شده به قتل می‌رسیدند، و یا با نقشه قبلی ترور صورت می‌گرفت، هم‌چون ترور سعید حجاریان، فروهر و مختاری. اما امروزه می‌بینیم که قدرت حاکم به قدری افزایش یافته است که شمشیر را از رو بسته و در ظاهر، جوانان این مرز بودم را به قتل می‌رسانند و اگر هم قادر به قتل کسی نباشند از ابرازهای قانونی با رفتار و اعمال غیر‌قانونی مثل بازداشت‌های خودسرانه، بازجویی‌های طاقت‌فرسا،  شکنجه و برگزاری دادگاه‌های صوری و تشریفاتی استفاده می‌کنند.

به هر حال امروز قرعه به نام هاله سحابی افتاده و او به قتل رسیده است و مطمئنن تا زمانی که این حکومت، استوار است و آقای لاریجانی از احکام غیر انسانی و وحشیانه به نام اسلام دفاع می‌کند و مجوز قتل در قانون مجازات اسلامی وجود دارد، تنها راه احقاق حق شهروندان ایرانی، مبارزه است تا روزی حاکمانی که آمر در قتل و تحت فشار قرار دادن ملت ایران هستند محاکمه گردند. بدیهی است، قتل افراد، ایراد ضرب و جرح و بازداشت‌های غیر‌قانونی و غیره تمامن با دستور مستقیم و خواست فردی صورت می‌گیرد که هم اکنون قدرت را در دست داشته و برای حفظ قدرت به هیچ عنوان قائل به قانون نیست، چه رسد به این‌که بخواهد قوانین ضد حقوق بشر را تغییر دهد.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,