Saturday, 18 July 2015
28 September 2023
دوازدهم خرداد – دوم ژوئن

«تقویم تاریخ دوازدهم خرداد»

2011 June 02

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


1740 میلادی- «مارکی آلفونس فرانسوا دوسید» (Marquis de Sade) فیلسوف و نویسنده فرانسوی زاده شد.

او از خانواده‌ای اشرافی بود. در ۱۴ سالگی وارد مدرسه ارتشی شد که فرزندان خانواده‌های اشراف در این مدرسه ثبت‌نام می‌کردند. در ۱۷ سالگی در جنگ علیه پروس شرکت کرد. در سال ۱۷۶۳ درجه سروان گرفت. او با بازی‌گران تاتر رابطه داشت و پدرش برای پایان‌دادن به این قضیه او را وادار به ازدواج کرد. چندین بار به اتهام زنا به زندان رفت و دو بار از اعدام با گیوتین نجات یافت. او در حالی که ۳۰ سال از زندگی‌اش را در زندان گذرانده بود در دسامبر سال ۱۸۱۴ درگذشت.

سید کتاب‌های زیادی نوشت که رمان «ژوستین» (Justine) از آثار معروف اوست. البته این رمان با عنوان «بدبختی‌های اخلاق» نیز چاپ شده است.

1367 خورشیدی- در اواخر جنگ ایران و عراق، جمهوری اسلامی دست به اقداماتی زد. اقدام برجسته‏ای که انجام داد، انتصاب «آیت‏اله هاشمی رفسنجانی» به عنوان جانشین فرماندهی کل قوا در چنین روزی بود. زمینه‏های انتصاب آقای هاشمی به مسوولیت جدید، پس از سقوط فاو ایجاد شد و بدین ترتیب بود که سپاه، او را برای این عنوان به آیت‌اله خمینی پیشنهاد کرد.

1966 میلادی- «سرویر 1» ‌(Surveyor 1)، فضاپیمای آمریکایی، در کره ماه فرود آمد و نخستین تصویرهای واضح از سطح ماه به زمین فرستاده شد.

1994 میلادی- در اثر سرنگون شدن یک هلی‌کوپتر که از شهر «بلفاست» (Belfast) (ایرلند شمالی) به پرواز درآمده بود 19 افسر اطلاعاتی انگلستان کشته شدند. در این حادثه 6 افسر ارتش و پلیس نیز جان سپردند. هلی‌کوپتر 29 سرنشین داشت. رسانه‌های لندن درباره این حادثه نوشته بودند که 19 افسر اطلاعاتی از زبده‌ترین ماموران انگلستان بودند. علت وقوع این حادثه اعلام نشد.

1331 خورشیدی- وزارت امور خارجه ایران (دولت دکتر مصدق) طی یادداشتی به دولت انگلستان تاکید کرد که امضای هرگونه قرارداد انگلستان با بحرین ایران را، نقض تعهدات می‌داند. دکتر مصدق، نخست‌وزیر وقت عازم لاهه شد تا از حقانیت ایران در ملی‌کردن نفت خود دفاع کند. دکتر مصدق که استاد حقوق در دانش‌گاه بود قبلن رسیدگی دادگاه لاهه به شکایت انگلستان از ایران را مغایر حاکمیت ملی یک کشور مستقل عضو سازمان ملل خوانده و گفته بود که به لاهه خواهد رفت و تاکید کرده بود که دفاع او در لاهه در عین حال دفاع از کشورهای ضعیف و استعمارزده در برابر قدرت‌های جهانی خواهد بود.

——————————————-

برخی از روی‌دادهای دیگر

1946میلادی- به‌دنبال پایان جنگ جهانی دوم، مردم ایتالیا طی یک رفراندوم، به تغییر نظام سلطنتی این کشور به جمهوری رای دادند.

1388خورشیدی- «پروین سلیمانی» بازی‌گر ایرانی درگذشت.

1953میلادی- «الیزابت دوم» به‌عنوان ملکه انگلستان، در کلیسای «وست مینیستر» شهر لندن، تاج‌گذاری کرد.

منبع‌ها:

راسخون

همشهری

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی انگلیسی

Iranians history

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,