Saturday, 18 July 2015
18 June 2021
روزنامه من با تاخیر

«معجزه‌ای کن، نقاره‌ها در انتظارند»

2011 June 02

فرشید شریفی / رادیو کوچه

خبر کوتاه بود. یارانه 18.5 میلیون ایرانی حذف می‌شود!؟

هنوز چند ماهی از شروع توزیع یارانه نقدی که دولت برای حذف یارانه‌های کالا و خدمات خویش می‌پرداخت، ‌نگذشته بود که یک‌باره روز یک‌شنبه هفته جاری خبری در رسانه‌ها از سوی دولت و مجلس پخش شد، بر اساس آن تصمیم دولت بر آن است که یارانه توزیعی خویش را برای بخشی از مردم کشور که بنا به گفته و تشخیص دولت جزو طبقه مرفه جامعه محسوب می‌شوند و بایستی هزینه‌ها را با مبلغ تمام شده پرداخت نمایند، قطع کند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

کشور در شرایط خوبی نیست و هم تحریم‌های اقتصادی سازمان ملل از یک سو و هم نتیجه بخش نبودن سیاست‌های اقتصادی دولت از سوی دیگر، کشور را در شرایط وی‍ژه‌ای قرار داده است. پیش‌بینی دولت از درآمد حذف یارانه محقق نشده و البته برنامه‌های حمایتی دولت برای حمایت از تولیدکنندگان و دیگر بخش‌ها هم اجرا نشده‌اند.

بنا به گفته غلام‌رضا مصباحی‌مقدم رییس کمیسیون اقتصادی مجلس دولت برای پرداخت یارانه نقدی به مردم در سال پیش رو که سه ماهه اول آن نیز در حال پایان است، به بیش از چهل هزار میلیارد تومان وجه نقدی نیاز دارد. اما درآمد پیش‌بینی شده از حذف یارانه تنها بیست و هفت هزار میلیارد تومان خواهد شد و این یعنی سیزده هزار میلیارد تومان کسری بودجه. آن هم تنها برای پرداخت اصل آن به مردم‌، در حالی که هنوز یارانه‌های حمایتی بخش تولید، کشاورزی، خدمات عمومی و حمل و نقل هم هنوز پرداخت نشده است.

و این یعنی یک افتضاح اقتصادی که دولت دهم بر پایه آن شعارهای زیادی را داده بود.

مشروح سخنان  احمدی‌نژاد را در زمان شروع طرح را در خاطر ندارم. اما سخن از عدالت گفتن و توزیع ثروت میان مردم از همه‌ی اقشار را زیاد شنیده‌ایم. دولت عدل‌گستر (اگر این حرفم جرم محسوب نشود) و حاکمان فعلی،‌ مصداق‌های زیادی را برای حکم‌رانی خویش و تطبیق تاریخی با دوران حکومت علی اما اول شیعیان می‌آورند.

این‌جا می‌خواهم فقط با ذکر یک روایت تاریخی از برخورد علی با «عقیل» برادر نابینای خویش،‌ من هم عدالت را یادآوری کنم. عدالتی که آن علی از بودجه بیت‌المال و خدامه مسلمین که از خراج سالیانه ولایات تحت حاکمیت او می‌رسید، حتی در برابر خواسته‌ی برادر خویش از بیت‌المال نزدیک بود به جای اجابت، آهن گداخته در کف دست برادر خویش گذارد و با این کار قیامت خویش را به برادر یادآور شد و عذاب الهی را.

علی هرگز سهم مخالفان از هر طیفی و اقلیت‌های دینی را از پرداختی بیت‌المال کم نکرد، ولی دولت نهم و دهم تا کنون بسیاری را که در مشاغل دولتی از جمله کارمندی و یا کرسی استادی در دانش‌گاه بوده‌اند، به تیر غضب خود گرفتار کرده، تنها به این دلیل که سیاست‌های حاکم را نپذیرفته و منتقد بوده‌اند. ایشان یا بازنشستگی پیش از موعد داشته‌اند،‌ یا تعلیق شده‌اند و یا حتا حقوق و مزایا و بیمه ایشان و خانواده‌های‌شان قطع شده و برخی نیز خود در زندان‌ها به سر می‌برند.

به موضوع بحث یارانه‌ها باز گردیم، اگر قبلن می‌شنیدیم که دولت در حال تبدیل کشور به یک کمیته امداد بزرگ است،‌ امروز باید بگوییم نه. دولت در حال حذف طبقه متوسط به بالا از همه خدمات دولتی است و حتمن چندی بعد هم سایر خدمات عمومی، نظیر مدارس دولتی و خدمات درمانی، بیمه تامین اجتماعی و … که دولتی هستند را هم شامل خواهد شد.

محرومیت زنان

درست در حالی که خبر رانندگی اعتراضی زن عربستانی در اخبار رسانه‌های داخلی بازتاب می‌یافت و اعلام می‌شد که این زن دارد به قوانین تبعیض‌آمیز برای زنان عربستانی اعتراض می‌کند؛ در راهروهای مجلس شورای اسلامی طرح ممنوعیت از تحصیل زنان در مقاطع دانش‌گاهی داشت برای فوریت‌هایش امضا‌ جمع می‌کرد.

و چندی قبل هم رییس دولت دهم خبر داد، که زنان باید به تربیت فرزندان و خانه‌داری اهتمام کنند و کارمندان زن ادارات را به دورکاری و حضور بیش‌تر در خانه‌ها توصیه و از برنامه‌های دولت برای این منظور خبر می‌داد.

پالایش‌گاه آبادان هم افتضاح شد

به مناسبت سال‌روز آزادسازی خرمشهر در سوم خرداد فاز سوم پالایش‌گاه آبادان با حضور رییس دولت دهم می‌خواست افتتاح شود که با انفجار تاسیسات به افتضاح تبدیل شد. شنیده‌ها و اخبار حاکی از آن است که آلمانی‌ها در این فاز با این قرارداد داشتند و تجهیزات فاز 3 آلمانی بوده است اما مدتی بعد از قرارداد کار‌، پروژه از ایشان پس گرفته شده و به پیمان‌کار ایرانی سپرده شده است.

و در نهایت برابر تصمیم دولت قرار بر افتتاح در سوم خرداد گذاشته شده در حالی که ریاست پالایش‌گاه پیش‌تر اعلام کرده بود که باید قبل از افتتاح مراحل تست و راه‌اندازی صورت پذیرد، ولی با مخالفت دولت علی‌رغم هشدارهای وی در نهایت و بدون حضور فاز 3 افتضاح می‌شود و جمعی از پرسنل و کارگران فاز جان خود را از دست می‌دهند.

شایان ذکر است که احمدی‌ن‍ژاد در حال حاضر سرپرست وزارت نفت و به نوعی به جای وزیر نفت ریاست اوپک را که با ایران است را در دست دارد.

درگذشت عزت‌اله سحابی

مهندس عزت‌اله سحابی که عمری را به مجاهدت و تلاش برای ایران گذرانده بود‌ و طعم 15سال زندان را در زندان‌های زمان شاه  و بعد از انقلاب چشیده بود،‌ به خدا پیوست.

قلم من در وصف آن فرزند راستین پدر (دکتر یداله سحابی) قاصر است و ناتوان از بیان عظمت و بزرگی مردی که در سال‌های اولیه انتخاب عضو شورای انقلاب و رییس سازمان برنامه و بودجه دولت موقت و پس از آن در دهه‌ی هفتاد بنیان‌گذار مجله ایران فردا شد.

آخرین اخبار که رسید و شنیده شد، ‌ترجیح دادم با این جملات روایت‌های تاریخی حکومت عدل علی تذکر دهم ‌در حکومت عدل علی خلخال از پای زن یهودی درآورند، آن حضرت پریشان و گریان شد و بر مسببین برآشفت. حالا که هاله سحابی «قرآن پژوه» برای شرکت در مراسم خاک‌سپاری پدر، پس از یک سال زندان به مرخصی آمده بود،‌ در همان مراسم کشته می‌شود. چه باید گفت‌؟… کجا و چه وقت باید اذان بی‌وقت سر داد؟

اندکی آرامم کن

معجزه‌ای کن

نقاره‌ها در انتظارند

بگو تا شاید جبرئیل خودش بیاید اذان بگوید.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,