Saturday, 18 July 2015
22 June 2021
خلاصه مطبوعات تاجیکستان،

«چی داریم که جای پنبه و گندم را بگیرد؟»

2011 June 02

کیومرث/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

«امروز نیوز»

تنها روزنامه تاجیکی که هر صبح به دست خوانندگانش می‌رسد در شماره تازه خود پیشنهاد یک گروه از دانش‌مندان تاجیک در مورد حذف رمز پخته یا پنبه از نشان دولتی تاجیکستان را به بحث کشیده است. دانش‌مندان تاجیک گفته‌اند پخته در تاریخ تاجیکان نقش ندارد و هرگز رستنی مقدس هم نبود. به قول آن‌ها رمز پخته در زمان پای‌برجایی حکومت شوروی در نشان دولتی تاجیکستان در برابر کتاب و خوشه گندم و آفتاب جا گرفته است و اکنون وقت آن رسیده، که حذف گردد. آن‌ها می‌گویند حکومت شوروی بود که تمام زمین‌های کشت تاجیکستان را به میدان پنبه پروری تبدیل داد و از آن منفعت می‌برداشت. این در حالی است، که «اسفندیار نظر» خبرنگار تاجیک در «امروز نیوز» نوشته است: «حالا به جای این عنصر چی را جای‌گزین کنیم؟ ما چی داریم، که با آن فخر کنیم؟ چی را ساخته‌ایم که با آن توان تفاخر کرد؟» پس از پاشخوری شوروی در برابر پرچم و رمز‌های دیگر دولتی به نشان دولتی نیز تغییرات وارد شد و از آن داس و پتک حذف گردید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«فرژ»

صحبت رییس سابق «شورای عالی» و اجراکننده وظیفه رییس جمهوری تاجیکستان در آغاز دهه ۹۰ قرن گذشته را چاپ کرده است. «اکبرشاه اسکندراف» در این صحبت خود از دوران ۲۰ سال پیش یادآوری کرده، که آن زمان تاجیکستان در النگه آتش جنگ شهروندی می‌سوخت. وی در این صحبت خود از «اندری کازریف» وزیر وقت امور خارجی «روسیه» هم‌چون مانع صلح و آسایشتگی و ادامه جنگ داخلی تاجیکستان یاد کرده است. آقای «اسکندراف» گفته که «کازریف» به تاجیکستان برای تشکیل «شورای دولتی» آمده بود، ولی‌ پس از دیدار و گفت‌وگویش با بعضی‌ از افراد در «کولاب» جنوب تاجیکستان از این فکر خود برگشته و به «روسیه» رفت که پس از آن آتش جنگ داخلی باز هم بالا گرفت. «اکبرشاه اسکندراف» تا اجلاس ۱۶  «شورای عالی» در «خجند»، شمال تاجیکستان، اجراکننده وظیفه رییس جمهوری بود. اما در اجلاس ۱۶ شورای عالی در ماه نوامبر سال ۱۹۹۲ این وظیفه را به «امام علی رحمان» واگذار کرد. آقای «اسکندراف» پس از این چند مدت در «ترکمنستان»، «مغولستان» و «قزاقستان» به عنوان نماینده تاجیکستان در این کشور‌ها خدمت کرده است.

«نجات»

از صاحب‌نظران پرسیده است، که اصلاح قانون آزادی وجدان در مورد تحصیل جوان‌های تاجیک در مدارس دینی کشورهای اسلامی آیا تنظیم روند تحصیل جوان‌ها است یا محدویت؟ «سعدی یوسفی» که فارغ‌التحصیل دانش‌گاه «اسلام‌آباد» است گفته که به‌ترین راه تنظیم و کنترل تعلیم دین در خارجه این فراهم‌آوردن شرایط و بالا بردن سطح تعلیم دینی در داخل کشور است. اما «محمودجان تورجان‌زاده» روحانی تاجیک به «نجات» گفته است، آن تغییرات که به قانون وارد شد، یک نوع محدویت در تحصیل جوان‌های تاجیک در مدارس دینی کشورهای اسلامی می‌باشد. در این ارتباط «حکمت‌اله سعید‌اف» رهبر حزب «وحدت» از این اصلاحات وارده پشتبانی کرده و گفته است: «این اقدام حکومت جنبه مثبت دارد.» وی افزوده، که: «در بیرون از کشور پیوستن جوانان به جریان‌های تندگرا از احتمال دور نیست.»

«ارکان»

نامه سازمان‌های خبرنگاری تاجیکستان را به وکیلان «مجلس نمایندگان» نشر کرده است. این سازمان‌های خبرنگاری از وکیلان پارلمان خواسته‌اند، تا در بررسی و قبول طرح قانون نو مطبوعات با‌احتیاط باشند و کاری نکنند، که به دارد سر خبرنگاران بیفزاید. از جمله آن‌ها پیشنهاد کرده‌اند، که مفهوم «شان و شرف» در این طرح قانون به‌طور روشن شرح داده شود. آن‌ها گفته‌اند، که آدمان می‌توانند شان و شرف داشته باشند، ولی‌ اداره‌ها یا شرکت‌ها نمی‌توانند شان و شرف داشته باشند. این پیشنهاد در حالی است، که چندی از اداره‌های دولتی برخی‌ از نشریه‌های مستقل را برای پست‌زدن شان و اعتبارشان به دادگاه کشیده و غرامت طلب کرده‌اند. اما تهیه‌کنندگان طرح جدید قانون مطبوعات تاجیکستان می‌گویند این طرح با قیاس به طرح فعلی مطبوعات برای فعالیت خبرنگاران آزادی بیش‌تری را فراهم می‌کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,