Saturday, 18 July 2015
21 June 2021

«خبرهای دوم ژوئن ۲۰۱۱»

2011 June 02

دولت آمریکا:

«درخواست تحقیق در خصوص درگذشت هاله سحابی»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

دولت آمریکا روز چهارشنبه از دولت جمهوری اسلامی خواست تا درباره چگونگی مرگ هاله سحابی، فعال سیاسی و مدنی و دختر عزت‌اله سحابی، رییس شورای ملی-مذهبی تحقیق کند.

مارک تونر، سخن‌گوی وزارت امور خارجه آمریکا، به خبرنگاران گفت: «ما از مقامات ایران می‌خواهیم که در خصوص چگونگی مرگ (هاله سحابی) تحقیق کنند.»

مارک تونر اضافه کرده است: «اگر خبرها در مورد  مرگ (هاله سحابی) در اثر اقدامات نیروهای امنیتی صحت داشته باشد، این امر بیان‌گر بی‌اعتنایی  و بی‌احترامی مقام‌های ایرانی به شان و مقام انسان‌ها است.»

هاله سحابی صبح روز چهارشنبه در مراسم تشییع جنازه پدرش که تحت کنترل نیروهای امنیتی برگزار شد، بر اثر حمله این نیروها سکته کرد و جان باخت.

سخن‌گوی وزارت امور خارجه آمریکا هم‌چنین گفته است: «عزت‌اله سحابی و هاله سحابی در طول عمرشان به دلیل فعالیت‌های سیاسی شان متحمل رنج‌ها و سختی‌ها شدند. در واقع خانم سحابی‌ در مرخصی از زندان و  در مراسم خاک‌سپاری پدرش بود که درگذشت.»

………………………………………………..

پیکر هاله سحابی در اختیار نیروی امنیتی،

«ابهامات در خاک‌سپاری پیکر هاله سحابی»

خبر / رادیو کوچه

رسانه‌های منسوب به مخالفان جمهوری اسلامی از دفن شبانه هاله سحابی در گورستانی در لواسان خبر داده‌اند.

به گفته این رسانه‌ها، پیکر خانم سحابی به وسیله ماموران امنیتی و برخلاف رضایت خانواده او به پزشکی قانونی و منزل پدری در لواسان منتقل و سپس برای دفن شبانه به گورستان بهشت فاطمیه لواسان انتقال یافت.

پیش‌تر یک منبع موثق در گفت‌وگویی با رسانه‌های خارجی اظهار داشته است که دخالت ماموران امنیتی در مورد تشییع پیکر هاله سحابی ابهاماتی در این مورد به وجود آورده بود.

به گزارش بی‌بی‌سی و به گفته این منبع، پیکر خانم سحابی شام‌گاه چهارشنبه از اختیار خانواده او خارج شده بود.

او در ادامه عنوان کرده بود که ماموران ابتدا به خانواده گفته بودند که پیکر وی باید حتمن امروز چهارشنبه، ۱۱ خرداد، در لواسان دفن شود، اما بعدن در صدور جواز دفن تاخیری پیش آمده است؛ با این حال ماموران تاکید دارند که پیکر هاله سحابی باید حتمن روز چهارشنبه دفن شود.

به گزارش جرس، پیش‌تر فریدون سحابی، عموی هاله سحابی، علت درگذشت او را «ضربه به شکم و ریه و در نهایت ایست قلبی» عنوان کرده بود.

از سویی دیگر به نقل از یک شاهد عینی در ساعت ۱۶:۳۰ به وقت محلی پیکر وی را به سمت لواسان جهت خاک‌سپاری روانه کرده‌اند.

………………………………………………..

صبح روز پنج‌شنبه روی داد،

«28 کشته در درگیری‌های طالبان و نیروی امنیتی در پاکستان»

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، به گزارش رسانه‌های خارجی در درگیری‌های مسلحانه میان نیروهای امنیتی پاکستان و گروه شبه‌نظامی طالبان بیش از 28 تن کشته شده‌اند.

به گزارش الجزیره، در نتیجه درگیری‌های مسلحانه میان نیروهای امنیتی پاکستان و 200 عضو طالبان بیش از 28 نیروی امنیتی در مناطق قبیله‌نشین این کشور کشته شدند.

در این گزارش هیچ اشاره ای به شمار مجروحان نشده است، اما انتظار می‌رود که در پی کشته شدن رهبر القاعده در عملیات دوم می نیروهای آمریکایی در منطقه ابیت آباد و هشدار القاعده و طالبان درباره گرفتن انتقام خون  «اسامه بن لادن» حملات اعضای این گروه افزایش یابد.

………………………………………………..

جانشین نماینده رهبر جمهوری اسلامی:

«آیت‌اله هاشمی برابر نظام ایستاده است»

خبر / رادیو کوچه

مجتبی ذوالنور، جانشین نماینده رهبر جمهوری اسلامی در سپاه، روز چهارشنبه در گفت‌و‌گویی با رسانه‌های داخلی عنوان کرد، آیت‌اله هاشمی‌رفسنجانی را متهم کرده است، که در روی‌دادهای پس از انتخابات ریاست جمهوری در مقابل نظام ایستاده بود.

به گزارش فارس، وی با اشاره به موضع‌گیری تازه رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره اطرافیان محمود احمدی‌نژاد گفته است: «آلودگی جریان انحرافی در فساد اقتصادی بالا است، اما این به معنای آن نیست کسانی که سردمدار فتنه و مقابله با نظام بودند، مورد حمایت ما قرار گیرند، متاسفانه آقای هاشمی اگر در مقابل فتنه سکوت کرد، این‌گونه هم نبود که زیر پرچم ولایت قرار گیرد، بلکه به پناه‌گاه جریان علیه نظام تبدیل شد.»

جانشین نماینده رهبر جمهوری اسلامی در سپاه هم‌چنین افزوده است: «اگر آقای هاشمی نسبت به دولت مخالفت می‌کرد و در عین حال پناه‌گاه جریان فتنه هم نمی‌شد، امروز همه اظهارات وی در مورد زیر سوال بردن و ملامت جریان انحرافی مورد قبول بود، اما هاشمی در مسیر مقابل نظام قرار گرفت و همان‌ مسیری را طی کرد که مقام معظم رهبری نسبت به‌ آن نظر تقبیح و مذمت داشتند.»

حدود یک هفته پیش و به دنبال انتشار  گزارش‌هایی درباره «پرداخت پول به ۹ میلیون نفر در آستانه انتخابات سال ۸۸» از سوی دولت محمود احمدی‌نژاد، آیت‌اله هاشمی‌رفسنجانی اظهار داشته بود: «فریب‌کاری‌ها موقت است. آمار دروغ دادن، ادعای دروغ کردن، پول بی‌خودی مصرف کردن – که مردم می‌فهمند یک بازی است- و بیت‌المال را به غارت بردن برای خرید چند رای و امثال این چیزها دیگر در مردم جواب نمی‌دهد و حتا اگر مردم نیاز داشته باشند، این پول را می‌گیرند، ولی لعنت‌شان هم می‌کنند.»

در واکنش به این سخنان، مجتبی ذوالنور هم‌چنین اظهار داشته است: «شاید ایشان معتقد است با پول‌های مهدی هاشمی کشور را می‌توان اداره کرد و با آن جنس پول مشکلات کشور حل می‌شود.»

………………………………………………..

پس از احضار به دادسرای اوین،

«بازداشت رحمان بوذری، روزنامه‌نگار شرق»

خبر / رادیو کوچه

رحمان بوذری، روزنامه‌نگار و مترجم، صبح یک‌شنبه، 8 خرداد، در پی احضار به دادسرای زندان اوین بازداشت شده است.

به گزارش سحام نیوز، نیروهای امنیتی شام‌گاه شنبه با ورود به خانه آقای بوذری اقدام به تفتیش خانه کرده و لپ‌تاپ وی را ضبط کرده‌اند.

آقای بوذری از زمان بازداشت تاکنون تماسی با خانواده‌اش نداشته است.

رحمان بوذری که پیش از این در روزنامه‌های هم‌میهن، کارگزاران و تعدادی دیگر از روزنامه‌های اصلاح‌طلب کار کرده بود این اواخردبیری سرویس اندیشه در روزنامه شرق را برعهده داشت و به کار ترجمه کتاب در حوزه فلسفه مشغول بود.

………………………………………………..

دفتر رییس جمهوری اسلامی:

«تکذیب کاهش آرا در نتیجه حمایت آیت‌اله خامنه‌ای»

خبر / رادیو کوچه

دفتر رییس جمهوری اسلامی روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای برخی اظهارات منتسب به او از جمله ادعای کاهش آرای انتخاباتی در نتیجه حمایت رهبر جمهوری اسلامی را تکذیب کرده است.

مرکز ارتباطات، اطلاعات و تبلیغات ریاست جمهوری با انتقاد از اتهاماتی که در رسانه‌های جمهوری اسلامی علیه محمود احمدی‌نژاد و برخی هم‌کاران او انتشار یافته، از رسانه‌های همگانی خواسته است «از نقل اخبار جعلی» به طور جدی خودداری کنند.

این بیانیه، از «تحرکات یک جریان سیاسی‌-‌رسانه‌ای علیه دولت خدمت‌گزار» سخن گفته و این جریان را به ایراد اتهاماتی «از قبیل راز آلود، فساد سیاسی، اقتصادی و اعتقادی، سازماندهی فعالیت‌های انتخاباتی و بسیاری دیگر از مطالب موهن و تاسف برانگیز» متهم کرده است.

به گفته دفتر رییس جمهوری اسلامی، این جریان سیاسی‌- رسانه‌ای» اخیرن سخنان دروغی درباره تاثیر برخی بزرگان کشور در کاهش آرای رییس جمهوری محترم را به ایشان نسبت داده‌اند.»

اشاره این بیانیه به اظهارات چند تن از مقامات جمهوری اسلامی در این مورد است که به نقل از رییس جمهوری گفته بودند که آیت‌اله خامنه‌ای با حمایت از او در انتخابات ریاست جمهوری، باعث روی‌گردانی چند میلیون رای‌دهنده از آقای احمدی‌نژاد شد.

این افراد عملن آقای احمدی‌نژاد را متهم کرده بودند که معتقد است اکثریت بزرگی از مردم ایران از او حمایت می‌کنند در حالی‌که با آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، مخالفند.

مرکز ارتباطات، اطلاعات و تبلیغات ریاست جمهوری، با تکذیب «این مطالب بی‌اساس» هشدار داده است که «عوامل تولید و انتشار گزارش‌های دروغ، داستان‌سرایی‌های تخریبی علیه دولت و شخص رییس جمهوری را وظیفه خود می‌داند.»

طی هفته‌های اخیر، محمود احمدی‌نژاد هدف انتقاداتی از سوی برخی شخصیت‌ها و رسانه‌های داخلی قرار داشته است که طی سال‌های اخیر از حامیان جدی و گاه تندرو او به شمار می‌رفتند.

چند روز پیش، غلامرضا مصباحی مقدم، نماینده اصولگرای مجلس، گفت که آقای احمدی‌نژاد در مدت غیبت از محل کار خود، مدعی شده بود که «سی و پنج میلیون» رای دارد.

………………………………………………..

بدون حضور بن‌همام،

«پیروزی بلاتر در انتخابات جنجالی فیفا»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه سپ بلاتر، بار دیگر به ریاست فدراسیون بین‌المللی فوتبال، فیفا انتخاب شد. اعضای کنگره فیفا، در انتخاباتی که در زوریخ سوییس، برگزار شد، با ۱۸۶ رای از مجموع ۲۰۳ رای، بلاتر ۷۵ ساله را برای یک دوره ۴ ساله دیگر انتخاب کردند.

بلاتر از سال ۱۹۹۸ ریاست فیفا را در اختیار دارد.

این انتخابات در شرایطی برگزار شد که پیشنهاد ریاست اتحادیه فوتبال (انگلستان) برای تعویق آن، با مخالفت اکثریت اعضای کنگره روبه‌رو شده بود.

محمد بن‌همام، تنها رقیب بلاتر، چند روز پیش‌تر از نامزدی در این انتخابات انصراف داده بود. با وجود این انصراف، کمیته اخلاقی فیفا روز یک‌شنبه گذشته عضویت او و جک وارنر، یکی دیگر از اعضای هیت اجرایی را به حالت تعلیق درآورد. این دو متهمند که برای جلب آرای فدراسیون های منطقه کارائیب به سود بن‌همام، رشوه داده‌اند.

بلاتر لحظاتی پس از انتخاب شدنش خطاب به اعضای کنگره فیفا گفت: «من از اعتماد شما تشکر می‌کنم. ما با هم چهار سال دیگر در پیش داریم که اگر خدا به من عمر و انرژی بدهد، بتوانم به کارم ادامه بدهم.»

پیش از آغاز رای‌گیری، بلاتر در سخنانی وعده داد از این پس به جای اعضای کمیته اجرایی، اعضای کنگره میزبانان جام‌های جهانی را انتخاب خواهند کرد.

به نظر می‌رسد او با چنین وعده ای تلاش کرد به نگرانی‌های موجود درباره شیوه انتخاب میزبانان جام جهانی پایان دهد.

………………………………………………..

رییس شورای ملی لیبی:

«تا اتمام کار قذافی راهی نمانده است»

خبر / رادیو کوچه

‎مصطفی عبدالجلیل رییس شورای ملی لیبی در یک مصاحبه‌ تلویزیونی تاکید کرد انقلابیون با پیش‌رفت به‌سوی طرابلس و کنترل آن در آینده نزدیک‌، سرنوشت جنگ را ‏برای همیشه تعیین خواهند کرد‌. ‏

در این مصاحبه که روز پنج‌شنبه پخش شد‌، عبدالجلیل تصریح کرد که «انقلابیون هم‌اکنون در حال پیش‌روی به‌سوی پایتخت هستند.»

به گزارش العربیه، وی با بیان این‌که رژیم قذافی درحال شکست ‏نابودی است گفت‌: «انقلابیون هر روز قوی‌تر ومصمم‌تر می‌شوند در حالی که ‏نیروهای قذافی روز‌به‌روز ضعیف‌تر ومنزوی‌تر می‌شوند.»

عبدالجلیل هم‌چنین با هشدار به نیروهای قذافی گفت‌: «نیروهایی که هم اکنون در کنار قذافی می‌جنگند در صورتی که به انقلابییون بپیوندد در امان ‏خواهد بود در غیر این‌صورت «مهدورالدم» خواهند بود.»

رییس شورای ملی لیبی در ادامه افزود‌: «ما از هر پیشنهادی که از خون‌ریزی بیش‌تر ‏جلوگیری کند استقبال می‌کنیم اما چنان‌چه قذافی و فرزندانش کشور را ترک نکنند‏ انقلابیون تا رهایی کامل کشور به نبرد خود ادامه خواهند داد‏.»

وی دررباه اظهارات اخیر قذافی مبنی بر نفوذ افراد القاعده در میان نیروهای انقلابی گفت: «مناطق جنوب و غرب لیبی در دست نیروهای قذافی است و اگر اسلحه‌ای یا ‏عناصری از القاعده در آن‌جا مشاهده شدند‌، نیروهای قذافی مسوول آن هستند.» ‏

عبد‌الجلیل ضمن محکوم کردن بمب‌گذاری در هتلی در شهر بن‌غازی گفت: «این عمل ‏تروریستی بیان‌گر بی‌حد ومرز بودن جنایات قذافی است.»

بر اثر این انفجار که روز پنج‌شنبه توسط دو خودروی بمب‌گذاری شده رخ داد هیچ آسیب و خسارتی را به دنبال نداشته است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,