Saturday, 18 July 2015
19 June 2021
سیزدهم خرداد - سوم ژوئن

«تقویم تاریخ سیزدهم خرداد»

2011 June 03

رادیوکوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1898 میلادی – در چنین روزی اولین پیام تلگراف بی‌سیم جهان از جزیره «ئوایت» در جنوب انگلستان به بندر معروف «پورتسموت» در جنوب غربی آن کشور مخابره شد و به این ترتیب‌، عصر بی‌سیم در جهان آغاز شد‌. مکتشف و مخترع این وسیله سریع ارتباطی یک فیزیسین ایتالیایی به‌نام «مارکونی» بود. این اختراع مقدمه پیدایش وسیله دیگری شد که به‌نام «رادیو» معروف است.

1924 میلادی – سال‌روز درگذشت «فرانتس کافکا» (Franz Kafka) یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان آلمانی‌زبان در قرن بیستم است. آثار کافکا که با وجود وصیت او مبنی بر نابود‌کردن همه آن‌ها، اکثرن پس از مرگ‌اش منتشر شدند، در زمره تاثیرگذارترین آثار در ادبیات غرب به شمار می‌آیند. مشهورترین آثار کافکا داستان کوتاه «مسخ»‌(Die Verwandlung) ، رمان «محاکمه» و رمان ناتمام «قصر» هستند. بسیاری از منتقدان سعی کرده‌اند با تفسیر آثار کافکا در چارچوب مکاتب ادبی از جمله «مدرنیسم» و «رئالیسم جادویی» مفاهیم عمیق‌تری از آن‌ها استخراج کنند. به فضاهای داستانی که موقعیت‌های پیش‌پا افتاده را به شکلی نامعقول و فراواقع‌گرایانه توصیف می‌کنند، فضاهایی که در داستان‌های کافکا زیاد پیش می‌آیند، کافکایی می‌گویند.

1793 میلادی – در چنین روزی مردم فرانسه دست به شورش گسترده‌ای زدند که به «کمون پاریس» مشهور شده است‌. قیام ایالات و ولایات مختلف فرانسه علیه شورش بزرگ عمومی کمون پاریس آغاز و در این قیام‌، مردم 63 ایالت فرانسه که می‌خواستند انقلاب مسیر عادی خود را ادامه دهد‌، شرکت داشتند‌. در این شورش مردمی‌، تظاهر کنندگان خواستار بازگشت انقلاب به مسیر قبلی خود بودند. وقتی مجلس ملی قانونی تصویب کرد که حق دخالت و اعمال نفوذ «پاریس»، پایتخت را از ایالات و ولایات فرانسه سلب خواهد کرد، قیام فرو نشست‌.

1657 میلادی – سال‌روز درگذشت «ویلیام هاروی» کاشف جریان، گردش خون و بنیان‏گذار طب نوین است. وی تحصیلات خود را در رشته پزشکی به ‌پایان برد و به استادی طب دانش‌گاه «کمبریج» دست یافت. او مدتی نیز در دربار انگلیس خدمت کرد و طی سالیان بعد به شهرت رسید. وی معتقد بود که نمی‌توان شناخت وظایف اعضای بدن، را در کتاب‏ها آموخت، بلکه وسیله آموختن آن، کالبدشکافی و تجربه است. هاروی در راه شناسایى اعمال بدن تلاش وافری به‌کار برد تا این‌که پس از سال‏ها مطالعه و تحقیق، موفق به کشف جریان گردش خون شد. وی هم‏چنین وظایف و عمل قلب را بدون کمک میکروسکوپ کشف کرد.

1946 میلادی – روز اعلام رژیم جمهوری در «ایتالیا» است. به این ترتیب به موجب رای عمومی رژیم سلطنتی در آن کشور ملغی شد و «امومبرتوی دوم» پادشاه ایتالیا که بعد از خلع پدرش «ویکتور امانوئل سوم» از سلطنت، در 1945 میلادی به سلطنت رسیده بود از کشور خارج شد. وی بعد از آن از سلطنت کناره گرفته و تعیین رژیم حکومتی را به رای عمومی مردم واگذار کرده بود.

————————————————

برخی از روی‌دادهای دیگر

1780 میلادی – زادروز «ویلیام هون» روزنامه‌نگار رادیکال و طنزنویس انگلیسی است. دولت و کلیسا از زخم طنزهای هون در امان نماندند. وی برای تامین آزادی مطبوعات انگلستان تلاش بسیار کرد. معروف‌ترین تالیف او «اوری دی بوک» (Every Day Book) است.

1331 خورشیدی – روزنامه‌های تهران ضمن چاپ گزارش طولانی «بانک جهانی» درباره مناقشه ایران و انگلستان بر سر نفت، شدیدن از این بانک انتقاد کرده و نوشته بودند که بانک جهانی با این گزارش ماهیت سیاسی خود را به جهانیان نشان داد و ثابت کرد که صرفن یک موسسه پولی بی‌طرف نیست و در پشت چهره آرام خود به سود برخی قدرت‌های سیاسی کار می‌کند و یک ابزار اعمال سلطه‌گری است‌.

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,