Saturday, 18 July 2015
25 June 2021
مصطفی معین:

«درگذشت سحابی‌ها ضایعه‌ای جبران‌ناپذیر است»

2011 June 03

مصطفی معین نجف‌آبادی پزشک و استاد دانش‌گاه علوم پزشکی تهران، بنیان‌گذار و رهبر جبهه دموکراسی‌خواهی و حقوق بشر ایران، به مناسبت درگذشت عزت‌اله سحابی، فعال سیاسی و رییس شورای ملی مذهبی و فرزندش هاله سحابی نامه‌ای را منتشر کرده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بسم الله الرحمن الرحیم

فقدان مهندس عزت‌اله سحابی برای همه آنان که به راستی درد دین و دغدغه ایران دارند، ضایعه‌ای جبران‌ناپذیر است. آن‌چه اندوه این مرگ حسرت‌بار را مضاعف کرد، شهادت مظلومانه دختر دردمند و اندیشمندش، هاله سحابی بود که در قفای پدر رفت و همه وجدان‌های بیدار را داغدار کرد.

خاندان سحابی از حداقل هشت دهه پیش تا کنون به راستی عزت ایران بوده‌اند. مرحوم دکتر یداله سحابی که از پایه‌گذاران دانش نوین زمین‌شناسی در ایران بود، در حوزه دین و سیاست نیز از جمله نام‌آوران پارسا و فداکار و ثابت‌قدم بود و روان‌شاد مهندس عزت‌اله سحابی تلفیقی موزون از اخلاق و سیاست، روشن‌فکری و مردم‌گرایی و ایمان و مقاومت در برابر جلوه‌های گوناگون استبداد بود.

مهندس سحابی در همه عرصه‌های مبارزه سیاسی و اجتماعی ایران در شصت سال گذشته حضوری مسوولانه، اخلاقی و روشن‌گرانه داشت و در عین حال متفکری مجرب در حوزه‌های اندیشه، اقتصاد، سیاست و تاریخ ایران بود.

آن‌چه بر درخشندگی این چهره تابناک دینداری و ایران‌دوستی می‌افزود، حضور متواضعانه و فعالانه او در جبهه‌های گوناگون دفاع از آزادی و عدالت و حقوق مردم بود. در مسیر اصلاحات همیشه حاضر بود و بی هیچ ادعا و چشم‌داشتی گام برمی‌داشت و به رغم بیماری و کهولت و تحمل رنج‌ها، محدودیت‌ها و سختی‌های بسیار، خستگی‌ناپذیر بود.

حمایت عملی او از تشکیل «جبهه دموکراسی و حقوق بشر» در انتخابات نهم ریاست جمهوری و فعالیت‌های صادقانه و صمیمانه‌اش پیش‌برد اصلاحات، دموکراسی و حقوق بشر نمونه‌هایی از این اندیشه و رفتار پسندیده و به ‌یاد ماندنی اوست.

شادروان هاله سحابی نیز فرزند صبر و مادر صلح بود؛ قرآن‌پژوهی را با مهربانی و عشق به مردم در هم آمیخت و تصویری ماندگار از زن مسلمان در این دوران به یادگار گذاشت.

من درگذشت این نمونه‌های اخلاق و اندیشه را به خانواده عزیز سحابی، به‌ویژه دوست و همکار قدیمی جناب آقای دکتر تقی شامخی، همه دوستان و دل‌بستگان آنان، جامعه سیاسی، علمی و فرهنگی و عموم ملت ایران صمیمانه تسلیت می‌گویم.

دکتر مصطفی معین

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,