Saturday, 18 July 2015
18 June 2021
تماشاخانه‌ی کوچه

«پاندای کونگ فو کار»

2011 June 03

پویا / رادیو کوچه

پس از ماه‌ها انتظار، هفته‌ی گذشته قسمت دوم از انیمیشن «پاندای کونگ‌فو» کار در سینما‌های «کوالالامپور» اکران شد. موفقیت بخش اول این انیمیشن در سال 2008، و تبلیغات فراوان برای بخش دوم، باعث شد تا سینما دوستان استقبال گسترده‌ای از این انیمیشن جذاب به‌عمل آورند به‌طوری‌ که تهیه بلیط در روزهای اول اکران آن کار دشواری بود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در بخش اول این مجموعه شاهد فرآیند یادگیری کنگفو توسط «پو» بودیم. حالا پو کنگفو را فرا گرفته، ولی به‌خاطر جثه‌ی چاق و بزرگ‌اش هم‌چنان نیازمند کمک دوستان‌اش است. آن‌ها نگهبانان شهر هستند و از مردم شهر در برابر هرگونه هجومی محافظت می‌کنند. اما مشکل جدیدی در راه است. در سال‌های دور «شن»   (Shen) بر شهر حکومت می‌کرد. او از خانوادهی طاووس‌ها بود. کسانی که با اختراع مواد محترقه مورد احترام مردم شهر بودند.‌

همه‌چیز به‌خوبی پیش می‌رفت تا این‌که روزی پیش‌گوی شن به او خبر داد که روزی حکومت‌اش توسط موجودی سیاه و سپید بر چیده خواهد شد. شن آزرده از این موضوع با اطرافیان‌اش به شهر حمله کرد و هر‌جا که موجودی با مشخصات پیش‌بینی شده را دید، از بین برد. پس از بازگشت به کاخ‌اش، سه استاد برجسته‌ی کنگفو به‌خاطر این اعمال‌اش، در برابر وی صف آرایی کردند و او را مجبور به ترک شهر کردند. حالا پس از گذشت سالیان، او با تجدید قوا و ساختن سلاحی مرگ‌بار به شهر بازگشته است‌.

او با استفاده از سلاحش، بر اساتید کنگفو غلبه کرده، و حکومت خود را پس می‌گیرد. او در نظر دارد تا با توپ جنگی خود، سراسر چین را از آن خود کند. خبر کشته‌شدن استاد کرگدن، وقتی به استاد شیفو می‌‌رسد، از پاندا و دوستان‌اش می‌خواهد تا برای جنگ با شن رهسپار شوند. استاد شیفو می‌داند که در صورت پیروزی شن، چیزی از کنگفو باقی نخواهد ماند. باقی ماجرا روایتی است از درگیری پاندا و شن که پیش‌بینی پایان‌اش کار چندان سختی نیست.

در پاندای کنگفوکار‌II، «جنیفر یو (Jennifer Yuh)  » به‌عنوان کارگردان، جای‌گزین «مارک اوزبرن» و «جان استیونسن» شده است. این مهم‌ترین تغییری است که در تیم سازنده رخ داده است. بی‌شک، پاندای کنگفو کار مهم‌ترین اثری است که جنیفر یو کارگردانی آن را بر عهده داشته است. اگرچه، وی در عرصه‌ی انیمیشن فردی نام‌آشنا است، ولی در مقام کارگردان شهرت چندانی ندارد.

 

 

نویسندگان مجموعه، مانند بخش اول، با خلق داستانی جذاب توانسته‌اند فیلمی تماشاگر پسند را خلق کنند. آن‌ها در نگارش گفت‌وگوهای خلاقانه، پیش‌رفت شایانی داشته‌اند. عاملی که باعث‌شده تا بخش دوم این انیمیشن موفق‌تر از قسمت پیشین آن بروز نماید. آن‌ها به سان بخش پیشین مجموعه‌ای از باورهای سنتی چینی را با ظرافت در انیمیشن گنجانده‌اند.

در بخش اول، مضمون سرنوشت و قطعی‌بودن آن درونمایهی اصلی داستان را شکل می‌داد. در این بخش، نویسندگان موضوع آرامش درونی را دست‌مایه‌ی خود قرار دادهاند. آن‌ها با استفاده از فلش‌بک‌های متعدد به گذشته‌ی پاندا، و ناتوانی وی در به یاد آوردن آن‌چه که بر والدین‌اش گذشته است، به‌خوبی توانستهاند پریشانی‌های او را به تصویر بکشند. عاملی که هنر کنگفوی او را نیز تضعیف کرده است. او تنها زمانی قادر است از قدرت خارق‌العاده‌ی خود استفاده کند که به آرامش درونی رسیده است.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=I7y2FL1lgrw&feature=related[/youtube]

کارگردان با خلق تصاویری زیبا و باور‌پذیر از چین باستان، توانسته‌ است مقدمات سفر شما را به آن زمان فراهم کند. سفری که حدود نود دقیقه به‌طول می‌انجامد و شما فارغ از همه‌چیز می‌توانید با آن هم‌راه شوید. کسب امتیاز 8.1 از 10 در تارنمای IMDB خود گویای همه‌چیز است. تکنولوژی سه بعدی نیز بر جذابیت آن افزوده است. دیدن این انیمیشن را از دست ندهید.

 

منبع:

http://www.imdb.com/title/tt1302011

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,