Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
کوچه سلامتی – آرتروز

« بیماری مفاصل »

2011 June 03

دکتر آویده مطمئن فر / رادیو کوچه

avideh@koochehmail.com

آرتریت از کلمه یونانی arthron به معنی مفصل، و لاتین  ite  به معنی التهاب تشکیل شده و بیش از صد فرم مختلف بیماری که با درد در مفاصل، رباط، تاندون‌ها، استخوان‌ها و دیگر موارد سیستم عضلانی اسکلتی مشخص می‌شوند را در بر می‌گیرد. قبل از آن، کلمه روماتیسم در لاتین rheumatismus،  به معنی « جریان خلق و خو » برای اشاره به همه این بیماری‌ها استفاده می‌شد ولی این اصطلاح در حال حاضر منسوخ در نظر گرفته می‌شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


بنابر سازمان آمار کانادا، نزدیک به یک کانادایی بیش از ۱۲ سال در شش از نوعی ورم مفاصل رنج می‌برد. برخی از انواع آرتریت با وجود التهاب مفاصل مشخص می‌شوند اما نه همه آن‌ها. التهاب واکنش طبیعی بدن نسبت به بافت ملتهب یا عفونی می‌باشد، چیزی که باعث تورم، درد و قرمزی در ناحیه متاثر بدن می‌شود.

آرتریت می‌تواند پس از ضربه، عفونت و یا یک پارگی ساده رخ دهد، اما هم چنین می‌تواند نتیجه بیماری ایمنی که به موجب آن بدن به بافت های خود حمله می‌کند باشد. و گاهی اوقات هیچ دلیلی برای توضیح علایم وجود ندارد. دو فرم اصلی آرتریت استووآرتریت و آرتریت روماتویید است. استووآرتریت یا آرتروز، شایع ترین نوع آرتریت است. امروز در این برنامه به مورد استووآرتریت یا آرتروز می‌پردازم  و در برنامه آینده در مورد آرتریت روماتویید صحبت خواهم کرد.

استووآرتریت بیماری دژنراتیو و مزمنی است که مشخصه آن تخریب کارتیلاژ پوشش دهنده غضروف و به وجودآمدن بافت های اضافه استخوانی کوچک در مفاصل است. این بیماری، به طور عمده، مفاصلی را تحت تاثیر قرار می‌دهد که پشتیبان وزن بدن هستند مانند لگن، زانوها، پاها و ستون فقرات، ولی می‌تواند مفاصلی مانند شانه، مچ دست و مچ پا را نیز در بر بگیرد. افراد مبتلا به آرتروز از درد مداوم در مفاصل مبتلا رنج می‌برند. آرتروز اغلب به سن و اضافه وزن و یا به استفاده مکرر از یک مفصل در ورزش ربط داده می‌شود. آرتروز قبل از چهل سالگی بسیار غیر معمول است. شیوع آرتروز با بالا رفتن سن رو به افزایش می‌رود و در سن ۷۰ سالگی اکثر مردم از آرتروز در یک یا چند مفصل رنج می‌برند.

 

علل زیادی می‌تواند باعث بروز استووآرتریت شود. عوامل مکانیک البته در خط اول جای دارند و با عوامل ژنتیک و فرایند التهاب در ارتباط هستند. آرتروز نتیجه انحطاط غیرطبیعی غضروف است. در‌ واقع تخریب غضروف با بالا رفتن سن استووآرتریت ایجاد نمی‌کند بلکه حرکات تکراری و آسیب از فشار تکراری به یک مفصل است که می‌تواند به تخریب غیرطبیعی بیانجامد و منجر به آرتروز شود. اضافه وزن و عدم فعالیت فیزیکی نیز دو عامل مهم این فرایند هستند.

در آرتروز، کارتیلاژ بتدریج  کیفیت اصلی خود یعنی انعطاف پذیری و خاصیت ارتجاعی را از دست می‌دهد. با این حال، ما اکنون می‌دانیم که علاوه بر غضروف، تمامی اجزای یک مفصل درفرایند استووآرتریت مبتلا هستند، رباط، استخوان، عضله و مایع سینوویال نیز تغییر می یابند. به این ترتیب، مایع سینوویال، مایع شفاف و غلیظی مثل سفید تخم مرغ، که به طور معمول درمفاصل وجود دارد کیفیت خود را از دست می‌دهد و تصور این است که استووآرتریت ناشی از عدم تعادل مکانیسم تخریب مستمر و مکانیسم بازسازی غضروف است. در اوایل بیماری، هیچ نشانه ای از التهاب وجود ندارد ولی با گذشت زمان، التهاب می‌تواند رخ دهد. فرایند التهاب در آرتروز نسبت به موارد دیگر ورم مفاصل به ندرت دیده می‌شود.

استووآرتریت اولیه و آرتروز ثانویه انواع آرتروز به شمار می‌روند. هنگامی که فرد مبتلا به آرتریت هیچ استعداد آشکاری نشان نمی‌دهد، آرتروز اولیه نامیده می‌شود. بیماری‌هایی که مفاصل را تحت تأثیر قرار می‌دهند، مانند بیماری‌های التهابی از قبیل آرتریت رماتیسمی، نقرس، لوپوس، بیماری‌های متابولیک مانند دیابت، هموکروماتوز، خطر ابتلا به استووآرتریت را افزایش می‌دهند. جراحی و آسیب های مشابه نیز این خطر را افزایش می‌دهند. هنگامی که استعداد های هر یک از این شرایط وجود دارد، آن را استووآرتریت ثانویه می‌نامیم.

در‌واقع تخریب غضروف با بالا رفتن سن استووآرتریت ایجاد نمی‌کند بلکه حرکات تکراری و آسیب از فشار تکراری به یک مفصل است که می‌تواند به تخریب غیرطبیعی بیانجامد و منجر به آرتروز شود

برای مراقبت از مفاصل خود، پس از انجام فعالیت‌هایی که به شدت بعضی از مفاصل را به کار می‌گیرد، به خودتان استراحت بدهید و در صورت درد شدید، از فشار بیش از حد بر مفصل آسیب دیده اجتناب کنید. تلاش‌های فیزیکی خود رابا خیال راحت به طور متوسط شروع کنید و برای جلوگیری از صدمه بدنی در فعالیت‌هایی که بیش از توانایی‌های شما است شرکت نکنید. برای جمع کردن اشیاء از روی زمین، زانوهای خود را خم کرده و بر روی مفاصل  گردن و ستون فقرات فشار نیاورید. برای بلند کردن یک جسم سنگین، پشت خود را صاف نگه داشتن و شی را هر چه  نزدیک‌تر به بدن خود نگه دارید. سعی کنید برای مدت زمان طولانی بی حرکت نمانید و برای جلوگیری از سفت شدن و  خشکی عضلات و مفاصل همواره در حرکت باشید. کفش خوب و مناسب با فعالیتی که انجام می‌دهید بپوشید که بتواند شوک را جذب و یک توزیع مناسب وزن در پا ارایه دهد، مخصوصن اگر از استووآرتریت زانو یا مفصل ران رنج می‌برید.

در حال حاضر، هیچ درمان واقعی برای آرتروز وجود ندارد و هیچ درمانی که بتواند در تخریب کارتیلاژ تاخیر به وجود بیاورد وجود ندارد. فقط راه حل‌های دارویی و غیر دارویی برای از بین بردن درد و خشکی مفاصل آسیب دیده وجود دارد که استفاده از آن‌ها به شدت علایم بستگی دارد. تمرین بدنی منظم، بخصوصن حرکات تمرینی موزیک دو، کاهش وزن در افراد چاق یا دارای اضافه وزن و داروهایی از قبیل گلوکزآمین یا کندرویتین که معمولن توسط پزشکان تجویز می‌شوند در برابر استووآرتریت موثر هستند.

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,