Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
مجله جاماندگان-سایه‌ای هراسان در شبستان عتیق-قسمت صد و سیزده

«سحابی‌‌‌ها در حافظه ملتی خوش‌گذران»

2011 June 03

شراره سعیدی/ رادیو کوچه

پس از ماه‌‌‌ها درگیری‌‌‌هایی با فرکانس‌‌‌هایی متفاوت بین دولت، قوه قضاییه، رهبری نظام و اقشار گوناگون و در راس همه لباس‌شخصی‌‌‌ها و معترضان پس از انتخابات جنجالی 88 اتفاقی که هر دو طرف آن‌را خط قرمز خود قرار داده بودند و هر دو سوی مناقشه آن را آخرین گام می‌‌‌شمردند در 9 اسفند ماه 89 اتفاق افتاد، سایت «کلمه»، وب‌‌‌گاه مرتبط با «میرحسین موسوی»، گزارش داد که میرحسین موسوی، «مهدی کروبی» و هم‌‌‌چنین همسران ایشان یعنی «زهرا رهنورد» و «فاطمه کروبی» دستگیر‌شده‌ و به زندان حشمتیه تهران منتقل شده‌اند، «اردشیر امیرارجمند» مشاور موسوی و مجتبا واحدی مشاور کروبی نیز این خبر را تایید کرده و خبرگزاری‌های دیگر نظیر (بی‌بی‌سی) فارسی، بخش فارسی صدای آمریکا و یورونیوز آن‌را به نقل از وب‌گاه کلمه و مشاوران ایشان بازگو کردند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این اتفاق که شاید بزرگ‌‌‌ترین جسارت یک سوی مناقشه بود، حتا‌‌ برای خود دست‌‌‌گاه و عاملین‌‌‌اش شوک‌‌‌آور می‌‌‌نمود تا جایی که «غلام‌‌‌حسین محسنی اژه‌ای»، سخن‌‌‌گوی قوه قضاییه، آن‌را تکذیب کرد.

اما بسیار ساده‌‌‌انگارانه است اگر تصور کنیم این حرکت تهاجمی بدون محاسبه دقیق در ظرف مکانی و زمانی درستی انجام نگرفته است، می‌‌‌دانیم پیش‌تر در تاریخ 6 اسفند 89 کمپین بین‌المللی حقوق بشر به‌نقل از یک منبع محلی خبر از تخلیه خانه مهدی کروبی داده بود، هم‌‌‌چنین روز یک‌‌‌شنبه 8 اسفند 89 مجمع روحانیون مبارز در آخرین جلسه‌ی خود، خواستار پایان یافتن حصر موسوی و کروبی شده بود.

یکی از عوامل موثر در برگزاری تجمعات اعتراضی در 10 اسفند نیز این اتفاق بود.

گرچه مدت‌‌‌ زمان زیادی از تهدید دوجانبه برای دستگیری این دو نفر می‌‌‌گذشت، اما در روزهای منتهی به این اقدام فعالیت‌‌‌های تشریفاتی رنگ منسجم‌‌‌تری گرفت، سازمان بسیج اساتید دانش‌گاه‌های کشور طی نامه‌ای میرحسین موسوی و مهدی کروبی را آلت دست آمریکا خواند و حوادث 25 بهمن را سازمان‌یافته در خارج از کشور اعلام کرد و در ادامه خواستار محاکمه موسوی و کروبی شد.

پس از تظاهرات 25 بهمن، نمایندگان مجلس ایران شعار «مرگ بر موسوی» و «مرگ بر کروبی» سر دادند و خواستار اعدام این دو رهبراصلاح طلب شدند. نمایندگان نوشته‌ای بر روی جای‌‌‌گاه هیات رییسه نصب کرده بودند بدین شرح:

«ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستار محاکمه و اشد مجازات موسوی و کروبی به جرم افساد فی الارض و اقدام علیه امنیت ملی کشور هستیم.»

رییس مجلس نیز دستور تشکیل کمیته «بررسی افراد ضد انقلاب» را صادر کرد، در تحصنی که در ساعات پایانی 26 بهمن در میدان ارک تهران از جانب هواداران جمهوری اسلامی برگزار شد، مخالفین میر‌حسین موسوی و مهدی کروبی با نصب طناب داری در مقابل دادسرای عمومی و انقلاب تهران مترسک میرحسین موسوی را به دار آویخته و آتش زدند و با سر دادن شعارهای «مرگ بر موسوی»، «مرگ بر خاتمی»، «مرگ بر کروبی» از دست‌گاه قضایی، خواستار محاکمه سران جنبش سبز شدند.

اما واقعن پس از دستگیری این دو نفر چه اتفاقی روی داد؟ این دو و هم‌‌‌سران‌‌‌شان که با وجود حضور قدیمی‌‌‌شان در خانواده انقلابیون، حال مورد گرایش عمومی قرار گرفته‌‌‌اند و در بعضی از اظهارنظرهای‌شان توانستند بر تابوهای‌‌‌شان غلبه کرده و حداقل حریم سخن را رعایت کرده و به آزادی طرف‌‌‌داران‌شان پای‌‌‌بند باشند، دستگیری و هتک‌حرمت‌‌‌شان بنا بر گفته‌‌‌ها و نوشته‌‌‌های سبزها خط قرمز این جنبش بود، بارها در فضای مجازی و حقیقی ما شاهد بودیم که معترضان دولت را تهدید می‌‌‌کردند که در صورت دستگیری این دو نفر ساقط خواهد شد، اما آیا اتفاقی روی داد؟

اگرچه حصر خانگی مهدی کروبی و میر حسین موسوی با اعتراض‌های زیادی از سوی احزاب و شخصیت‌های سیاسی مواجه شد، شخصیت‌‌‌های مطرح ایرانی تا دول اروپایی و آمریکا و هواداران جنبش سبز در اعتراض به این حصر خانگی در روزهای 1 اسفند 89، 10 اسفند 89، 17 اسفند 89 و 24 اسفند 89 دست به اعتراض و تظاهرات زدند، اما تمامی این اجتماعات کم‌‌‌جان با اعمال اقتدار رژیم ناکام ماند.

سایت کلمه در روز سه‌شنبه 17 اسفند خبر قبلی خود مبنی بر بازداشت موسوی و کروبی به هم‌راه همسرانشان را تصحیح کرد و مدعی شد آقای موسوی و خانم رهنورد در حصر خانگی هستند و نه در پادگان حشمتیه. سایت کلمه به وضعیت آقای کروبی و همسرش اشاره‌ای نکرد.

اسفند در ایران یعنی ماه پرحرارت و سرد و شاد، چه با یارانه چه بی‌‌‌آن، رژیم جمهوری اسلامی که هم‌‌‌واره سعی در تضعیف این سنت دیرین داشت، توانست مناسب‌‌‌ترین استفاده را از آن در مغلوبه کردن حریف داشته باشد.

یک جامعه‌‌‌شناسی ساده نمایان‌‌‌گر آن است که مسایل بسیار ساده‌‌‌ای در حرکت‌‌‌های مردمی ایران‌‌‌یان تاثیرگزار است، تنها باید ایرانی باشی تا باور کنی ایران‌‌‌یان امروز در زمستان و سرما هرگز ریسک نمی‌‌‌کنند، انقلاب 57 در زمستانی گرم روی داد که نسل دیگری هدایت آن را برعهده داشت، روی‌‌‌دادهای مهم اعتراضی پس از انقلاب همواره در ماه‌‌‌های گرم سال اتفاق می‌‌‌افتد، روزهایی که توده نیز هم‌‌‌راه خواص برای تفنن و یا کنجکاوی هم که شده پیک‌‌‌نیک‌‌‌وار به خارج از خانه می‌‌‌آیند، هرگز اعتراضی در خانه روی نداده است.

اسفند ماهی است که به صورت شگفت‌‌‌انگیزی برای ایران‌‌‌یان متفاوت است، آن‌‌‌ها این ماه و پس از آن نوروز را هرسال به هیچ قیمتی از دست نمی‌‌‌دهند، روزهای پیش از نوروز درگیری و احتمال ماندن در بازداشت‌‌‌گاه اقدامی خطرناک است که در حد شهامت توده نیست و هرگز نباید سفرهای نوروزی برنامه‌‌‌ریزی شده ما را که هیچ چیزی آن را نباید خراب کند، فراموش کرد و در حساب نگنجاند، پس از سفر و بازگشت هم که دیگر زمانی کافی برای سرد شدن بوده است، باید در بعضی موارد به موقع‌‌‌شناسی دشمن تبریک گفت، حریف مقتدرانه حکومت می‌‌‌کند چون از هر حربه‌‌‌ای مدد می‌‌‌جوید .

حال توجه کنید به مرگ سحابی‌‌‌ها و خوش‌‌‌شانسی رژیم و تقارن آن با مناسبت‌‌‌های خرداد، حکومت آگاهست که پس از تعطیلی مدارس کم‌‌‌تر پایتخت‌‌‌نشینی تحمل عزاداری‌‌‌های رقت‌‌‌انگیز آنان را دارد، این خود یعنی سفر و سفر یعنی فراموشی، و این‌‌‌بار آن پدر و دختری که در خاندانی بزرگ در حد بضاعت افکارشان درصدد کمک به ایران بودند پس از مسافرت شمال در هیاهوی رفتن یا نرفتن احمدی‌‌‌نژاد به مراسم خمینی و تبلیغات اصلاح‌‌‌طلبان برای بزرگ‌‌‌نمایی وارث خمینی فراموش خواهند شد و تنها در صفحاتی معدود در فضای مجازی به موقع تحقیقات تاریخی نام آنان را دوباره خواهیم شنید، به‌صورت بهت‌‌‌آوری ما ملت قابل پیش‌‌‌بینی هستیم و مطمئنم سحابی‌‌‌ها از یاد می‌‌‌روند زیر گام‌‌‌های خوش‌‌‌گذران ما، همان‌‌‌گونه که ما فرموش کردیم وارثان موسوی و کروبی که هنوز زنده‌‌‌اند در حال معامله جنبش‌‌‌شان به ارزان‌‌‌ترین بها هستند.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,