Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
مهارت‌های زندگی

«روزهایی پرانرژی»

2011 June 03

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

در این روزهای تابستانی که فاصله بین طلوع و غروب خورشید به درازا می‌کشد فرصت بیشتری داریم تا به گشت و گذار و فعالیتی افزون‌تر بر کارهای روزانه بپردازیم. شاید دیداری از یک دوست یا قدم زدن در بوستانی. شاید هم انجام کارهایی مثل سروسامان دادن به گل‌ها و گیاهان و مطالعه و یا تغییر دکوراسیون خانه و شیرینی‌پزی.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اما به هر کاری که مشغول باشیم نیاز داریم تا سرحال و پر انرژی به آن بپردازیم حال آن که اغلب اوقات احساس کم انرژی بودن می‌کنیم و گاهی هم خواب‌آلودگی. البته این کم انرزی بودن می‌تواند دلایل گوناگونی داشته باشد اما هرچه هست سبب می‌شود که نتوانیم آن قدر که لازم است از زمانمان بهره ببریم.

در این برنامه به راه‌هایی اشاره می‌کنم که به طور طبیعی انرژی بدن را افزایش می‌دهند.

نگاه‌داری آب بدن

یکی از دلایلی که مردم احساس می‌کنند کم انرژی شده‌اند، این است که بدن آن‌ها بی‌آب شده است. آب‌رسانی به بدن یک روش انرژی‌زای طبیعی است. برای این کار نیازی نیست که حتمن به سراغ کافئین بروید. می‌توان با خوردن مایعات کافی در طول روز از آب خوردن گرفته تا آب میوه و سایر نوشیدنی‌های طبیعی میزان مورد نیاز آب بدن را حفظ کرد.

از طرفی نوشیدن یک فنجان چای سبز یا چای سفید که از جوانه‌های چای تهیه می‌شود، نیز به حفظ انرژی بدن کمک می‌کند. چای سبز حاوی مقدار اندکی کافئین است و کافئین چای سفید حتی از مقدار کافئین چای سبز نیز کم‌تر است، اما مایعی است که می‌تواند باعث تجدید قوایتان شود.

این سیب انرژی‌زا!

یکی دیگر از راه‌های سرحال نگاه داشتن بدن خوردن یک سیب است. گفته می‌شود که سیب دارای قند طبیعی است که می‌تواند به بدن انرژی بدهد و این قند در همه انواع سیب وجود دارد. بنابراین شما می‌توانید هر نوع سیبی را که دوست دارید انتخاب کنید (یا اگر مثل من  سیب آخرین میوه‌ای است که سراغش می‌روید از سیب‌های خوش قیافه و رنگی استفاده کنید تا وسوسه خوردن سیب در شما زنده شود! البته یادتون باشه سراغ سیب حوا نروید که آن وقت انرژی بدنتان حالاحالاها تامین نمی‌شود!)

انجام شنا روی زمین

به هنگام احساس کم‌انرژی شدن در طول روز می‌توانید  5 یا 6 بار شنای روی زمین انجام دهید. ممکن است مصرف انرژی در هنگام خستگی غیرمنطقی به‌نظر برسد، اما در کمال تعجب انجام چند شنای روی زمین در زمان احساس خستگی برایتان مفید است و انرژی‌تان را افزایش می‌دهد. شنای روی زمین،سبب می‌شود خون در سراسر بدن به جریان بیافتد و با این کار اکسیژن به مغز و بافت‌ها می‌رسد و در نهایت بدن با نشاط و پرانرژی می‌شود.

یک خواب خرگوشی

گاهی اوقات یک خواب کوتاه 15 تا 30‌دقیقه‌ای برای تجدید قوای سیستم‌های بدن لازم است و به شما در رفع خستگی‌تان کمک می‌کند. فراموش نکنید که خواب طولانی‌تر در طول روز نتیجه عکس دارد و سبب کسل شدن می‌شود.

انرژی خورشید

بهره بردن از انرژی خورشید نیز یکی از راه‌هایی است که می‌تواند انرژی بدن شما را تامین کند. برای این کار بیرون از منزل قدم بزنید. تنها 10 تا 15‌دقیقه هوا‌خوری و استفاده از نور خورشید در بیرون از منزل باعث می‌شود که شما شاداب و پرانرژی به سر کار خود بازگردید. نور خورشید به شما انرژی می‌بخشد چراکه زیر نور خورشید ویتامینD کسب می‌کنید و ویتامین D می‌تواند روحیه و عمل‌کرد ذهنی‌تان را افزایش دهد. البته بهتر است مراقب پوست صورت خود باشید و آن را در معرض اشعه قرار ندهید.

افزایش روابط اجتماعی

روابط اجتماعی یکی دیگر از عوامل انرژی‌زای طبیعی است. مطالعات نشان داده است مردم می‌توانند ضمن معاشرت با دوستان خود، با کمک به دیگران و خود را صرف دیگران کردن، سرشار از انرژی شوند. اگر شما احساس بی‌حوصلگی می‌کنید یا کم‌انرژی شده‌اید، به یکی از دوستانتان زنگ بزنید یا چند دقیقه با فردی که صدایش به شما انرژی می‌بخشد، تلفنی صحبت کنید. یا یک راه بهتر این‌که برنامه‌هایی را برای انجام یک کار مثبت برای افراد دیگر ترتیب دهید؛ برای مثال کمک داوطلبانه به مراکز عام‌المنفعه یا کمک به یکی از همسایگان سال‌خورده.

مواد‌غذایی پرانرژی

استفاده از مواد‌غذایی پرانرژی نیز سبب می‌شود تا حس رخوت شما از بین برود. البته نوشیدنی‌های انرژی‌زا در این گروه قرار نمی‌گیرند چرا که نوشابه‌های انرژی‌زا در عین تامین انرژی سریع می‌توانند به محض به اتمام رسیدن اثرشان شما را از پا بیاندازند. بهتر است از مواد غذایی پرانرژی حاوی ویتامین و مواد معدنی ضروری بدن استفاده کنید. ویتامین B1،B2 و B6 می‌توانند به بدن شما در تبدیل کربوهیدرات‌ها به انرژی کمک کنند.

مواد غذایی غنی از ویتامین‌های گروه‌B که مانند یک نوشابه انرژی‌زا عمل می‌کنند، شامل ماست، غلات کامل و تخمه آفتاب گردان هستند. مواد معدنی موجود در آجیل، غلات کامل و فراورده‌های لبنی با کمک به سوخت و ساز بدن نیز انرژی را افزایش می‌دهند.

بالارفتن از پله یک ورزش انرژی‌زا

به همان اندازه که شنای روی زمین شما را پر انرژی می‌کند، بالا رفتن سریع از پله‌های ساختمان محل زندگی یا کار نیز هم‌چون یک ورزش هوازی شما را پرانرژی می‌کند. با این کار میزان اکسیژن خونتان افزایش ‌یافته و حرکت جریان خون به ماهیچه و بازگشت به ریه‌ها تقویت شود.

کنار گذاشتن چند مسوولیتی

بهتر است چند مسوولیتی را کنار بگذارید. اگر شما فعالیت‌های روزانه خود را یک به یک انجام دهید، می‌توانید انرژی بیشتری را صرف هر کدام کنید. این کار می‌تواند احساس پرانرژی بودن را به شما القا کند.

شما با برعهده گرفتن چند مسوولیت فشار بسیاری را بر خود وارد می‌کنید و نمی‌توانید به‌خوبی زمانی که تنها یک وظیفه برعهده داشتید و توجه کامل‌تان را بر هر مسوولیت معطوف می‌کردید، متمرکز شوید. بنابراین بهتر است چند مسوولیتی را کنار بگذارید.

می‌بینید که اغلب این روش‌های انرژی‌افزای طبیعی ساده هستند و 10 تا 15‌دقیقه بیشتر زمان نیاز ندارند اما فواید آن‌ها می‌‌تواند ساعت‌ها به طول بیانجامد.

روزهایی سرشار از انرژی برای شما آرزو می‌کنم

منبع

همشهری آنلاین

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,